aport nieruchomości do spółki zoo

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
caporegime21
Posty: 6
Rejestracja: 23 lip 2007, 20:44

Post autor: caporegime21 » 23 lip 2007, 20:48

Pan X który należy do spółki zoo chce przenieść własność nieruchomości na te spółkę. Rob to w celu zwiększenia jej kapitału...spółka chce uzyskać kredyt z banku... Jaką formę przeniesienia własności wybrać aby uniknąć w razie czego konsekwencji działań nieuczciwych wspólników??

chodzi mi o jakaś formę zabezpieczenia tej nieruchomości żeby w razie wyrzucenia pana X ze spółki nieruchomość tam nie została albo przynajmniej żeby dostał jej równowartość?

jakieś pomysły?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 24 lip 2007, 15:22

W celu pokrycia udziału w spółce z o.o. można wnieść wkład niepieniężny czyli aport. Aport staje się wówczas własnością spółki. Z ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika może on (wspólnik) być wyłączony ze spółki. O wyłączeniu orzeka sąd na żądanie wszystkich pozostałych wspólników, jeżeli udziały wspólników żądających wyłączenia stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. Udziały wspólnika wyłączonego muszą być wówczas przejęte przez wspólników lub osoby trzecie. Cenę przejęcia ustala sąd na podstawie rzeczywistej wartości w dniu doręczenia pozwu. Sąd, orzekając o wyłączeniu, wyznacza termin, w ciągu którego wyłączonemu wspólnikowi ma być zapłacona cena przejęcia wraz z odsetkami, licząc od dnia doręczenia pozwu. Jeżeli w ciągu tego czasu kwota nie została zapłacona albo złożona do depozytu sądowego, orzeczenie o wyłączeniu staje się bezskuteczne. Takie rozwiązanie przewiduje Kodeks spółek handlowych.

caporegime21
Posty: 6
Rejestracja: 23 lip 2007, 20:44

Post autor: caporegime21 » 24 lip 2007, 18:32

no tak.. to wiem czytałem KSH.

ale jak zabezpieczyć się przed tym żeby nieuczciwi wspólnicy po prostu nie wyrzucili ze spólki tego pana X.
myślalem nad wystawieniem weksli na sume nieruchomosci przez spolke ale to tylko suma pieniezna
Darowizna zabezpiecza ale slabo za zasadzie razacej niewdziecznosci mozna żadać zwrotu nieruchomości.

a czy sa lepsze sposoby zeby przeniesc neruchomosc na spolke i miec jakies kolo ratunkowe zeby ja odzyskac gdyby wspolnucy byli nieuczciwi?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 24 lip 2007, 21:09

Jeżeli jeszcze przed wniesieniem aportu są wątpliwości co do uczciwości wspólników to oczywiście lepiej nie angażować się w spółkę zwłaszcza gdy przenosi się na własność spółki swoją nieruchomość.. Po za tym wspólnicy nie mogą kogoś wyrzucić ze spółki bez konkretnego powodu po to żeby pozyskać jego nieruchomość. O wyłączeniu wspólnika decyduje zresztą sąd, a nie wspólnicy. Art. 266. Kodeksu spółek handlowych mówi wyraźnie:

caporegime21
Posty: 6
Rejestracja: 23 lip 2007, 20:44

Post autor: caporegime21 » 25 lip 2007, 11:41

dziekuje za wyczerpującą odpowiedź wiele mi rozjaśniła..

najgorsze jest to że zadano mi takie pytanie, żebym się sprawdził w kancelarii... Troszke mnie ono przerasta ponieważ prawo handlowe dopiero w tym roku zacznę.. ale ślęczałem nad KSH i nad podręcznikami i nic lepszego niż weksle nie wymyśliłem..
Z tego co pamiętam mecenas mówił mi coś, że póki co myślą nad darowizną. Wybrali te forme pewnie żeby móc w razie niewdzięczności wspólników mieć szansę na odzyskanie nieruchomości.. ale czy spółka może być niewdzięczna? można osobie prawnej zarzucić coś takiego?;]
Skoro zadano mi takie pytanie to podejrzewam, że jest jakaś forma, która by nadawała się znacznie bardziej niż darowizna lub zabezpieczenie wekslowe;/ tylko że ja nie bardzo potrafie uzmysłowić sobie jaka to forma.
Dodam że to nie kazus wymyślony tylko realny problem... chodzi tu poprostu o jak najlepsze zabezpieczenie klienta przed ewentualna stratą.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 25 lip 2007, 21:02

No właśnie, to ciekawe zagadnienie. Też się zastanawiałem czy można odwołać darowiznę powołując się na rażącą niewdzięczność osoby prawnej na rzecz której dokonano darowizny. Nawet rozmawiałem ze znajomym adwokatem w tej sprawie. Oboje nie słyszeliśmy o podobnym przypadku tj. dochodzenia zwrotu rzeczy darowanej dla osoby prawnej (np. spółki). Nie znaczy to, że jakiś przepis wyraźnie tego zabranie. Przecież darowiznę można dokonać i dla osoby fizycznej i dla osoby prawnej, nie ma tu żądnych ograniczeń. Oczywiście rażącą niewdzięcznością w ramach osoby prawnej musieliby wykazać się jacyś ludzie działający w imieniu spółki. A jak traktować przepis o niemożnosci odwołania darowizny w razie przebaczenia obdarowanemu? Przecież przebaczyć można tylko konkretnemu człowiekowi (ludziom), a nie osobie prawnej.

Przyszło mi do głowy zaś co innego. Czy absolutnie jest konieczne aby ktoś wnosił nieruchomość do spółki na jej własność? Czy nie wystarczy użyczenie albo najem nieruchomości?

caporegime21
Posty: 6
Rejestracja: 23 lip 2007, 20:44

Post autor: caporegime21 » 26 lip 2007, 1:45

chodzi o to żeby spółka mogła wiząć kredyt... więc ta nieruchomość jak mniemam miała by być zabezpieczneiem tego kredytu (hipoteka). Pewnie dlatego najem lub użyczenie odpada.
Eh nie wiem jak to rozwiązać przyznam się szczerze... nic mi nie przychodzi do głowy..

sprzedaż odpada najem też użyczenie też darowizna (jedyna mozliwa opcja jak dla mnie) inne typy umów nazwanych też odpadają... może jakaś nienazwana...albo może jakaś umowa pod warunkiem rozwiązującym... można ustanowic darowizne pod warunkiem chyba nie prawda? już nie pamiętam;/

dostać taki kazus do rozwiązania przed dostaniem pracy w kancelarii eh co będzie potem:P:]

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 26 lip 2007, 8:41

Rozważając zawarcie umowy pod warunkiem rozwiązującym, której przedmiotem jest nieruchomość to delikatna sprawa. Jak wiadomo własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu, ale może być zawarta pod warunkiem umowa zobowiązują do przeniesienia własności nieruchomości. Jak więc można by taki warunek zawrzeć aby zapewnić sobie zwrotne przeniesienie własności? Na pewno jeśli już nieruchomość jest własnością spółki można zawrzeć umowę zobowiązującą do przeniesienia jej własności pod warunkiem, ale czy da się poprawnie skonstruować umowę pod warunkiem rozwiązującym, jeszcze zanim nieruchomość przeszłą na własność spółki? Co prawda Sąd Najwyższy orzekł kiedyś, że przewłaszczenie nieruchomości na kredytodawcę wraz z jego zobowiązaniem się do przeniesienia własności tej nieruchomości na kredytobiorcę w razie terminowej spłaty kredytu, nie narusza art. 157

caporegime21
Posty: 6
Rejestracja: 23 lip 2007, 20:44

Post autor: caporegime21 » 27 lip 2007, 8:37

A wystawienie weksli na sume opiewająca wartości nieruchomości przez spółke na pana X to dobre rozwiązanie?
No wydaje mi się że ten kazus jest nierozwiązywalny...
A gdybyśmy zapomnieli o tym że martwimy się o to że nas wspólnicy oszukają jaką formę wybrać dla przeniesienia tej własności aportem do spółki? Tylko darowizna wchodzi w gre?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 27 lip 2007, 13:30

Weksle tak, ale sam Pan pisał, ze to nie rozwiązuje problemu, bo przecież egzekwując kwotę z weksla wierzyciel domaga się określonej sumy pieniędzy, a nie rzeczy. Można założyć, że weksel będzie wystawiony na kwotę 200 000 złotych, czyli na wartość nieruchomości. Po roku wartość wzrośnie do 250 000, a suma wekslowa się nie zmieni.

Jeśli nie umowa darowizny to co innego? Przecież nie sprzedaż ani zamiana. Zwróćmy jednak uwagę, że artykuł 158 KSH mówiący o aporcie przewiduje wniesienie go w celu pokrycia udziału w spółce i jest to określane w umowie spółki. Wnosi się go więc nie w umowie darowizny, ale w umowie spółki. Jeżeli jakiś nowy aport jest wnoszony na podwyższenie kapitału spółki to przybiera to chyba formę umowy darowizny, ale głowy nie daję, bo nie miałem bezpośrednio do czynienia z podwyższaniem kapitału zakładowego.

caporegime21
Posty: 6
Rejestracja: 23 lip 2007, 20:44

Post autor: caporegime21 » 27 lip 2007, 15:15

Tak tu chodzi o podwyższenie kapitału zakładowego... w celu uzyskania kredytu. Cięzko coś wykombinować ale bardzo dziękuje za wytrwałą i sumienną pomoc.

ODPOWIEDZ