Artykuł: W Internecie mieszkańcy znajdują tylko statuty

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 30 sie 2007, 22:02

W Internecie mieszkańcy znajdują tylko statuty - Rzeczpospolita, 30 sierpnia 2007


Władze spółdzielni mają od miesiąca obowiązek publikować na swoich stronach WWW wiele oficjalnych dokumentów. Większość ignoruje te wymagania. Mieszkańcy znajdują w portalach głównie statuty


Obowiązek publikowania wielu wewnętrznych dokumentów na stronie internetowej (jeżeli spółdzielnia w ogóle ją posiada) istnieje od 31 lipca tego roku. Wprowadza go art.8ust.3 nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (DzU z 2007 r. nr 125, poz.873). Ma to ułatwić mieszkańcom dostęp do tych dokumentów, które regulują życie codzienne spółdzielni i pozwalają kontrolować działania jej zarządu.


Tajne lub poufne

Zdecydowana większość spółdzielni ignoruje nowe przepisy. Jeśli już coś zamieszcza na stronach WWW, to głównie są to statuty, czasem niektóre inne dokumenty. Stołeczna RSM Praga informuje tylko o regulaminie porządku domowego. Znacznie więcej informacji zamieszcza SM Budowlani z Bydgoszczy, m.in. istotne dla członków zasady rozliczeń opłat za lokale.

-W najbliższym czasie umieścimy też protokoły posiedzeń zarządu - mówi prezes Marek Magdziarz.

Za wzorcową może uchodzić SM im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu. Nie tylko umieszcza wszystkie wymagane przepisami dokumenty (łącznie z pełną treścią protokołu lustracyjnego), ale ponadto podaje np. statystyki dotyczące zadłużenia. I robi to już od kilku lat. Pełną wersję protokołu z ostatniej lustracji zamieszcza w sieci również SBM Ruda w Warszawie.

- Będzie jeszcze więcej dokumentów, ale trzeba je zeskanować - zaznacza prezes Dariusz śmierzyński.


Ochrona danych osobowych

Zarówno rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, jak i poseł Wiesław Szczepański, który pracował nad wnioskiem SLD do Trybunału Konstytucyjnego, zakwestionowali sens publikowania w Internecie dokumentów spółdzielczych.

W projekcie wniosku SLD czytamy, że nie ma uzasadnienia, aby wszelkie informacje dotyczące spółdzielni mieszkaniowej udostępniać osobom w ogóle z nią niezwiązanym. Obowiązek umieszczania pełnej treści dokumentów operujących danymi osobowymi (protokoły z obrad organów spółdzielni, protokoły z lustracji) narusza ustawę o ochronie danych osobowychi konstytucję - twierdzą autorzy wniosku. Ich zdanie podziela częściowo prezes Magdziarz z Bydgoszczy.

-Nie publikowałbym informacji o zadłużeniach, wykluczeniach ze spółdzielni i innych sprawach konkretnych członków. Generalnie jednak nie ma przeszkód, aby udostępniać jak najwięcej informacji -podkreśla.

ODPOWIEDZ