Artykuł: Kredyty we frankach mniej popularne

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 13 lip 2007, 21:50

Kredyty we frankach mniej popularne – portal Interia.pl, 12 lipca 2007

Po roku od wprowadzenia przez NBP rekomendacji S, ograniczającej dostępność kredytów hipotecznych w walutach obcych, Polacy zaciągają mniej takich kredytów, także dlatego, że spadła ich atrakcyjność - wynika z przedstawionych analiz firmy doradczej Expander.
Rekomendacja S weszła w życie z początkiem lipca ub.r. i nałożyła na banki obowiązek takiego szacowania zdolności kredytowej, by dla kredytów w walutach obcych była ona taka sama jak dla porównywalnej kwoty w złotych plus 20 proc. Ma to chronić kredytobiorców przed konsekwencjami ewentualnego znacznego spadku kursu złotego wobec waluty kredytu.
Najpopularniejsze od kilku lat kredyty hipoteczne w walutach obcych to kredyty we frankach szwajcarskich (CHF). Niższe stopy procentowe w Szwajcarii, w porównaniu z Polską, sprawiały, że kredyty te były tańsze w spłacie.

Expander, który specjalizuje się m.in. w doradztwie kredytowym wyliczył, że obecnie zdolność kredytowa czteroosobowej rodziny o łącznych dochodach 3,5 tys. zł netto, bez innych kredytów, w mieście o 100 tys. mieszkańców, dla 30-letniego kredytu, waha się w zależności od banku od 437 zł miesięcznej raty do 219 zł (dla kredytu w złotych) i od 364 zł do 183 zł miesięcznej raty (dla kredytu w CHF).
Z kolei z przedstawionych w czwartek obliczeń firmy doradztwa finansowego AZ Finanse wynika, że osoba zarabiająca 3 tys. zł brutto może liczyć na ok. 180 tys. zł kredytu - pod warunkiem, że nie spłaca żadnych innych kredytów i jest zatrudniona na czas nieokreślony.
Z doświadczeń doradców finansowych AZ Finanse wynika, że większość osób nie zdaje sobie sprawy, iż korzystając np. z kart kredytowych albo kredytów ratalnych obniża swoją zdolność kredytową. "Co więcej, nawet opóźnienia w opłatach za rachunki telefoniczne mogą wpłynąć na wysokość oprocentowania kredytu, a co za tym idzie na realną wysokość udzielonej pożyczki" - informuje AZ Finanse.
Obecnie średnia dla rynku to 50 proc. kredytów udzielanych w złotych, a 50 proc. - kredyty w CHF. W Expanderze w ciągu roku udział (ilościowy) kredytów w CHF spadł z ok. 90 proc. do 80 proc. obecnie.
Paweł Majtkowski z Expandera poinformował, że o ile przed wprowadzeniem rekomendacji S w grupie osób o dochodach poniżej 2 tys. zł kredyty w CHF stanowiły prawie 90 proc. udzielanych pożyczek (w styczniu i czerwcu 2006 r.), o tyle obecnie dla tej grupy kredyty w CHF stanowią ok. 65 proc. "Głównie tę grupę dotknęła rekomendacja" - podkreślił.
średni spadek popularności kredytów w CHF w innych grupach dochodowych wyniósł ok. 15 pkt. proc. Obecnie najwięcej kredytów w CHF biorą osoby o dochodach 2 tys. - 4 tys. zł netto. Jeśli chodzi o osoby z dochodami netto poniżej 2 tys. zł, to kredyty w CHF nadal są w stanie zaciągać osoby zarabiające między 1,6 tys. zł a 2 tys. zł netto. Osoby zarabiające poniżej 1,6 tys. zł netto korzystają z kredytów w złotych.

ODPOWIEDZ