Artykuł: 5-procentowy zysk z najmu to godziwe wynagrodzenie

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 01 sie 2007, 11:33

5-procentowy zysk z najmu to godziwe wynagrodzenie - Rzeczpospolita, 1 sierpnia 2007


Właściciel kamienicy ma prawo wliczyć do czynszu zysk. Na najmie może zarobić tyle, ile wynosi oprocentowanie obligacji, czyli obecnie ok. 5 proc. - orzekł sąd. To precedensowy wyrok, ważny zarówno dla najemców, jak i wynajmujących


1 stycznia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, która uwolniła czynsze. Właściciele prywatnych kamienic mogą od tego czasu pobierać wyższe opłaty za najem - takie, które zapewnią im godziwy zysk.

- Problem polega na tym, że w ustawie brakuje wskazówek, dotyczących ustalania wysokości godziwego zysku -mówi Tomasz Urbaś ze Zrzeszenia Właścicieli Nieruchomości z Gdyni. Na tym tle dochodzi więc do konfliktów między właścicielami a lokatorami, gdyż każdy interpretuje ową "godziwość" po swojemu. Jego opinię potwierdza Alicja Sarzyńska, prezes Polskiego Zrzeszenia Lokatorów z Krakowa.

Ten konflikt rozstrzygnął wreszcie sąd - to prawdopodobnie pierwsze takie orzeczenie.


Pozew lokatora

W Tarnowie jeden z właścicieli kamienicy najpierw ją wyremontował, a potem podniósł lokatorom czynsz. - Kamienica jest po kapitalnym remoncie i od kilku lat przynosi straty - mówi Dariusz Cichoń, jej zarządca. - Postanowiliśmy więc podnieść lokatorom czynsz o 100 proc., aby był on porównywalny z tym na wolnym rynku. Komorne uwzględnia także zysk właściciela (jest to 5 proc. tej kwoty).

Jeden lokator zaskarżył podwyżkę do sądu - w jego opinii czynsz jest za wysoki, bo za 51 mkw. wynosi 1010,82 zł. Mieszkanie zaś jest w złym stanie, a on sam w trudnej sytuacji materialnej.


Podwyżka zgodna z prawem

14 czerwca br. Sąd Rejonowy w Tarnowie przyznał rację właścicielowi i oddalił powództwo (sygn. VII C-upr 90/07). Natomiast wczoraj przygotował jego pisemne uzasadnienie. W opinii SR podwyżka była zasadna i została wprowadzona zgodnie z prawem. Właściciel - czytamy w uzasadnieniu - wyliczył ją prawidłowo na podstawie art. 8a ustawy (patrz ramka). Dokładnie wskazał, jakie koszty związane z utrzymaniem lokalu ponosi najemca, określił także wydatki związane z ulepszeniem. Co do zysku, to przepisy nic nie mówią, ile może on wynieść. Stanowią tylko, że ma być godziwy. Ustalenie obiektywnych i jednolitych kryteriów oceny jest trudne - przyznaje sąd. W opinii sądu słuszne wydaje się odniesienie do średniego oprocentowania bonów skarbowych oraz obligacji, które kształtuje się obecnie na poziomie 5 proc., i tyle może wynieść zysk.

ODPOWIEDZ