Artykuł: Rośnie fala skarg na ustawę umożliwiającą wykup lokali za grosze

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 20 sie 2007, 9:14

Rośnie fala skarg na ustawę umożliwiającą wykup lokali za grosze - Rzeczpospolita, 20 sierpnia 2007


Ponad 500 skarg napłynęło w ciągu trzech tygodni do rzecznika praw obywatelskich w sprawie nowych przepisów dotyczących spółdzielni mieszkaniowych. Tani wykup mieszkań wydaje się jednak niezagrożony


Autorzy skarg krytykują przyjęte rozwiązania. Wskazując na zagrożenia, domagają się zmiany ustawy, która obowiązuje od 31 lipca.

-Są to przeważnie skargi zbiorowe, przesyłane przez zarządy spółdzielni. Do jednego pisma podpiętych jest np. 30-40 innych, podpisanych przez osoby fizyczne. Albo osoby te podpisują się pod pismem władz spółdzielni, popierając ich stanowisko - mówi Jolanta Staniak, główny specjalista w Biurze RPO. -W większości nie są to pisma ogólnikowe, lecz zawierają wiele merytorycznych, konkretnych zarzutów pod adresem poszczególnych uregulowań.

Najbardziej podważane są finansowe warunki nabywania za kilka złotych mieszkań lokatorskich na własność. Zastrzeżenia budzi jednak również zakres ingerencji w organizację spółdzielni mieszkaniowych jako podmiotów gospodarczych oraz w sferę praw majątkowych jej członków.

Chodzi m.in. o likwidację zebrań przedstawicieli, zasadę społecznego działania rad nadzorczych i ustawowe ograniczenie liczby ich kadencji (o czym pisaliśmy obszernie w piątkowej "Rz") oraz o obowiązek publicznego udostępniania danych finansowych i protokołów z posiedzeń organów spółdzielni.


Remonty pod znakiem zapytania

W wielu skargach powtarza się zarzut, iż wprowadzenie w trakcie roku obrachunkowego nowych zasad gospodarki finansowej spółdzielni, po zaledwie 19 dniach od opublikowania znowelizowanej ustawy, może zagrozić stabilności finansów. Ponieważ zmienił się radykalnie dotychczasowy sposób gospodarowania funduszem remontowym, w wielu spółdzielniach nie będzie można wykonać zaplanowanych i już realizowanych robót budowlanych.

W efekcie te spółdzielnie, które nie dotrzymają umów z przedsiębiorstwami budowlanymi, narażą się (i swoich członków) na odpowiedzialność prawną i kary pieniężne. Nie wiadomo także, w jaki sposób wprowadzoną zasadę powiązania wpływów i wydatków wyłącznie z określonym budynkiem stosować np. do modernizacji centralnego ogrzewania czy ocieplania całych osiedli. Nierealny zdaniem skarżących wydaje się też obowiązek dokonania zmian w statutach nie później niż do 30 listopada 2007 r. Nie wszystkie zarzuty spółdzielni są jednak uzasadnione

ODPOWIEDZ