Artykuł: W sprawach spadkowych notariusz wyręczy sędziego

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 27 sie 2007, 8:44

W sprawach spadkowych notariusz wyręczy sędziego - Rzeczpospolita, 27 sierpnia 2007, fragment artykułu


Już za rok wszystkie sprawy związane ze spadkiem będziemy mogli załatwić u notariusza. Do uzyskania stwierdzenia praw do spadku przestanie być potrzebny sąd


Tę ważną innowację przynosi uchwalona 24 sierpnia 2007 r. nowelizacja prawa o notariacie.


Jeśli rodzina jest zgodna

Dotychczas mogliśmy u notariusza bezkonfliktowo przeprowadzić tylko dział spadku. Samo stwierdzenie praw do niego, tj. ustalenie kręgu spadkobierców i ewentualnych zapisobierców, udziałów w spadku każdego ze spadkobierców, było wyłączną domeną sądu cywilnego. Po wejściu w życie nowelizacji wystarczy udać się do notariusza, który sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia.

Poświadczenie może dotyczyć zarówno dziedziczenia ustawowego, jak i spadku uzyskanego na podstawie testamentu. Sztywne reguły dziedziczenia ustawowego, ustalone w kodeksie cywilnym, obowiązują automatycznie, gdy spadkodawca nie pozostawił ostatniej woli albo testament jest nieważny.

Warunkiem uzyskania aktu poświadczenia dziedziczenia będzie stawienie się u notariusza wszystkich osób, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. W sporządzonym przez niego protokole dziedziczenia musi się znaleźć zgodne żądanie poświadczenia dziedziczenia złożone przez wszystkie te osoby.

Nie uzyska więc na tej drodze potwierdzenia praw do spadku np. konkubina wyznaczona w testamencie jako spadkobierczyni, jeśli dzieci spadkobiercy kwestionują testament. Taką sprawę może rozstrzygnąć wyłącznie sąd. Tylko stwierdzenie nabycia spadku na drodze sądowej wchodzi też w rachubę, jeśli np. jeden ze spadkobierców przebywa zagranicą inie może stawić się u notariusza. Drogi sądowej nie można będzie uniknąć, jeśli w skład spadku wchodzą nieruchomości położone za granicą, choćby spadkodawca mieszkał w Polsce.

W protokole dziedziczenia notariusz musi też zamieścić inne oświadczenia osób uczestniczących w jego sporządzaniu, składane pod groźbą odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Chodzi np. o oświadczenie o nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi, oświadczenie o braku testamentu lub innych testamentów.

Cały artykuł w dzisiejszej Rzeczpospolitej.

ODPOWIEDZ