Artykuł: Wspólnota decyduje o rozliczeniu zużycia wody

Zarządzanie nieruchomościami, sprawy dotyczące zarzadców nieruchomości i kandydatów na zarządców. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 10 kwie 2007, 14:20

Wspólnota decyduje o rozliczeniu zużycia wody - Rzeczpospolita, 10 kwietnia 2007


Niejasne przepisy utrudniają wspólnotom zarządzanie nieruchomościami. Dotyczy to m.in. rozliczania zużycia wody


Zakończył się sezon rocznych zebrań. Właściciele zadecydowali już, jak przez najbliższy rok będzie zarządzana ich nieruchomość. Alarmują jednak, że zawiłości prawne utrudniają gospodarowanie ich własnością.

Do wielu konfliktów dochodzi na tle rozliczenia mediów.

Jedna z warszawskich wspólnot podjęła uchwałę o remoncie instalacji wodociągowej i założeniu takich samych wodomierzy we wszystkich lokalach. Do chwili zakończenia remontu wszyscy właściciele, bez względu na to, czy posiadali liczniki, mieli się rozliczać ryczałtowo. Trzech zaskarżyło uchwałę. Wspólnota -ich zdaniem - nie powinna się wtrącać do rozliczenia wody zużytej w mieszkaniach, ponieważ powołuje się ją do zarządzania nieruchomością wspólną. Sąd przyznał im rację.

Na rocznym zebraniu właściciele podjęli kolejną uchwałę o zasadach rozliczenia za wodę dostarczaną do części wspólnej nieruchomości oraz do lokali. Ci sami właściciele z tych samych co poprzednio powodów zaskarżyli uchwałę.

- To jakiś absurd - uważa zarząd wspólnoty -instalacja wodociągowa, nawet ta w lokalach, jest własnością wspólnoty. Poza tym ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę nakłada właśnie na właścicieli lub zarządcę obowiązek ustalenia metody rozliczania wody w budynku wielolokalowym.

- Właściciele mogą określić, jaka część instalacji jest własnością wspólną, a jaka indywidualną -podpowiada Aleksander Snarski, prawnik i licencjonowany zarządca. - Gdy tego nie zrobią, granicą jest miejsce zamontowania zaworu czerpalnego, tj. kranu, baterii wannowej, umywalkowej, zlewozmywakowej.

- Gdy chodzi o rozliczenie wody, sprawa jest jasna. Właściciele mogą rozliczać się indywidualnie za wodę zużytą w lokalach, tylko gdy mają zawartąz przedsiębiorstwem wodociągowym odrębną umowę na dostawę wody. Wtedy płaciliby za nią, podobnie jak płacą rachunki za prąd. Jeżeli jednak takiej umowy nie mają, to czy im się to podoba czy nie, muszą korzystać z pośrednictwa zarządu. Wspólnota ustala zaś w uchwale zasady rozliczeń - dodaje Snarski.

W budynkach, w których są założone wodomierze, zużycie wody określa się według odczytów lokalowych. Dodatkowo płaci się za wodę zużytą na wspólne cele (proporcjonalnie do posiadanych udziałów).

W budynkach bez wodomierzy powinno się stosować do rozliczeń indywidualnych rozporządzenie ministra infrastruktury z 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody.

RENATA KRUPA-DąBROWSKA

ODPOWIEDZ