Artykuł: Wykupując mieszkania za grosze, nie zapłacimy podatku dochodowego

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 06 sie 2007, 9:40

Wykupując mieszkania za grosze, nie zapłacimy podatku dochodowego - Rzeczpospolita, 6 sierpnia 2007

Osoby, które chciałyby za symboliczną kwotę przekształcić swoje mieszkania lokatorskie we własność, mogą odetchnąć z ulgą. Ministerstwo Finansów nie widzi podstaw, aby płaciły podatek dochodowy


Z pisma Ministerstwa Finansów, które otrzymaliśmy w odpowiedzi na nasze pytania, wynika, iż wykupujący mieszkania nie muszą się martwić, że będą płacić nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych podatku dochodowego.


Nie ma przychodu

Ministerstwo uważa, że jeśli wykupujący spełnia wszystkie warunki określone w zmienionym, obowiązującym od 31 lipca br. art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (DzU z 2003 r. nr 119, poz.1116 ze zm.), może spać spokojnie (patrz ramka). - Jeżeli przeniesienie własności lokalu odbywa się zgodnie z tymi zasadami, to nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu realizacji umowy. Nie ma więc przysporzenia majątkowego -tłumaczy rzecznik resortu Jakub Lutyk.

- Z niepokojem czekałem na to stanowisko. Teraz odetchnąłem z ulgą - komentuje poseł PiS Grzegorz Tobiszowski, sprawozdawca nowelizacji w Sejmie.


Bonifikaty też bez znaczenia

żadnego znaczenia nie ma też uchylenie od 31 lipca br. art. 12ustawy, który przewidywał zwolnienie z podatku PIT bonifikat udzielanych wykupującym mieszkania na starych zasadach. Jak zaznacza Lutyk, nie zmienia to na gruncie ustawy o PIT sytuacji prawnopodatkowej członków spółdzielni, którzy po wejściu wżycie nowelizacji zawrą umowę przeniesienia własności lokalu zgodnie z prawem.

Wcześniej eksperci podatkowi nie byli do końca pewni, czy fiskus nie wyciągnie ręki po pieniądze od właścicieli wykupionych mieszkań. Tymczasem Ministerstwo Budownictwa nie widziało podstaw, aby ich opodatkowywać, a posłowie pracujący nad obowiązującymi od 31 lipca przepisami zapowiadali, że w razie niekorzystnych interpretacji prawnych resortu finansów będą chcieli przyjąć poprawkę, która jednoznacznie - na korzyść lokatorów - przetnie spekulacje.

To ważne, gdyż - jak wyliczył Krzysztof Dziewior, doradca podatkowy - jeśli trzeba byłoby płacić podatek, to w grę wchodziłyby spore kwoty. Podatek w wypadku lokalu wartości rynkowej 200 tys. zł wyniósłby - po odjęciu wkładu mieszkaniowego i kwot umorzonego kredytu - 27 tys. zł.

ODPOWIEDZ