czas wniesienia sprawy o nabycie spadku

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
GORNIACZKA
Posty: 3
Rejestracja: 09 lis 2007, 14:16

Post autor: GORNIACZKA » 09 lis 2007, 14:56

prosze o pomoc.w lipcu 2007 zmarla moja mama.zostawiala nas dwie siostry i brata.z tatą byli w posiadaniu dwóch domów i gospodarstwa.my z bratem zdecydowaliśmy się przelać swoje prawa spadkowe na niepełnoletnią siostrę tylko wogóle nie wiemy co robić.chcemy aby tata zapisał jej jeden z domów a co do reszty majątku to niech sobi robi co chce.co mamy zrobic.ktoś mi mówił ze najpierw musimy założyć sprawe spadkową?jaki mamy na to termin od śmierci mamy?chcemy zabezpieczyć siostrę bo wiemy że w niedługiej przyszłości napewno tata znajdzie sobie kobiete i nie chcemy zeby siostra była np. poniewierana.bo zycie jest rózne.proszę pomóżcie mi co mam zrobić i ile to nas będzie kosztowało

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 13 lis 2007, 22:53

Czy pod pojęciem „zdecydowaliśmy się przelać prawa spadkowe na siostrę” kryje się chęć aby siostra odziedziczyła część majątku, który zgodnie z prawem przypadłby Pani i bratu? Sytuacja jest taka, że jeśli mama nie zostawiła testamentu to dziedziczycie wszyscy po jednej czwartej majątku zostawionego przez mamę. Prawdopodobnie jednak mam wraz z ojcem byli współwłaścicielami majątku u jako małżeństwo, a więc można a mówić, że do spadku weszła tylko połowa majątku mamy i taty. Możecie z bratem spadek odrzucić w ciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule swego powołania (czyli w tym wypadku praktycznie od śmierci mamy), ale wtedy w wasze miejsce wstępują d dziedziczenia wasze dzieci jeśli je macie. Jeśli nie to majątek, który przypada w spadku po mamie dziedziczą po równo wasza siostra i ojciec. Jeśli przyjmiecie spadek, to w przyszłości możecie podarować waszą część siostrze. Należy więc złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd to stwierdzi, a wtedy możecie jako spadkobiercy podzielić między siebie jej majątek umową mającą na celu dział spadku. Wtedy możecie się umówić, że jeden z budynków przypada siostrze.

GORNIACZKA
Posty: 3
Rejestracja: 09 lis 2007, 14:16

Post autor: GORNIACZKA » 14 lis 2007, 8:31

Panie Piotrze
Dziekuję za informacje.czy ostaecznym terminem wniesienia sprawy spadkowej jest okres 6 m-cy od śmierci mamy?czy wgóle trzeba zakłądac taką sprawe jeżeli oboje z bratem oraz tata przy notariuszu zrzekniemy się praw do majątku i wszytko przepiszemy na siostrę?jezeli siostra jest niepełnoletnia to czy możemy dokonać przepisu na nią czy musimy poczekac aż skończy 18 lat?
Pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 14 lis 2007, 9:29

Przed notariuszem można złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Opłata za tą czynność wynosi teraz 50 zł. Obecnie jednak wciąż jeszcze tylko sąd może stwierdzić nabycie spadku. Dopiero od października przyszłego roku będzie to mógł czynić też notariusz. Zrzeczenie się spadku nie oznacza „przepisania” do na siostrę. Po prostu wtedy zostaje dwóch spadkobierców: ojciec i siostra, którzy po połowie dziedziczą majątek po mamie. Jeśli nie zrzekniecie się wtedy każdy z was dziedziczy po jednej czwartej i po stwierdzeniu nabycia spadku może zawrzeć między sobą umowę jakie części spadku dla kogo przypadają. Siostra pomimo, że nie ukończyła 18 lat może tak samo dziedziczyć jak osoby pełnoletnie.

GORNIACZKA
Posty: 3
Rejestracja: 09 lis 2007, 14:16

Post autor: GORNIACZKA » 14 lis 2007, 12:25

Panie Piotrze do kiedy musimy wnieść sprawę spadkową,czy do 6 m-cy od śmierci mamy czy możemy później?
Pozdrawiam i dziękuję
Ewa

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 14 lis 2007, 12:51

Nie ma maksymalnego terminu granicznego po kto rym nie można by wnieść o stwierdzenie nabycia spadku. Jest tylko termin minimalny o którym mówi Art. 1026. kodeksu cywilnego: „Stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.” Za otwarcie spadku uważa się moment śmierci spadkodawcy.

ODPOWIEDZ