W darowanym można mieszkać bez utraty ulgi

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 05 lis 2007, 22:24

W darowanym można mieszkać bez utraty ulgi – portal Rzeczpospolita.pl, 5 listopada 2007

Nie ma przeszkód, by spadkobierca zachował ulgę podatkową w podatku od spadków i darowizn, nawet jeśli sprzeda lub podaruje otrzymane w spadku lokum przed upływem pięciu lat od daty złożenia zeznania podatkowego. Istotne jednak, aby przez cały ten czas tam mieszkał.
W 2003 r. pani B. nabyła w drodze dziedziczenia po małżonku własność domu, w którym dotychczas mieszkała wraz ze spadkodawcą. Nie zapłaciła podatku od spadków i darowizn, gdyż korzysta z ulgi podatkowej przewidzianej w art. 16 ust. 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tym przepisem spadkobierca nie płaci podatku, jeśli powierzchnia użytkowa budynku nie przekracza 110 mkw., a on nie ma praw do innego lokalu mieszkalnego lub domu. Dodatkowym warunkiem jest zamieszkiwanie przez spadkobiercę w nabytym tytułem spadku lokalu lub budynku przez pięć lat od dnia złożenia zeznania podatkowego, jeżeli w chwili złożenia tegoż zeznania nabywca tam mieszkał.
Pani B. rozważa podarowanie domu swojemu synowi, choć nie zamierza się z niego wyprowadzać. Zapytała Urząd Skarbowy w Wyszkowie, czy to nie pozbawi jej prawa do ulgi. Naczelnik US stwierdził, że w ustawowym katalogu warunków zachowania ulgi nie ma zakazu zbycia nabytego prawa. Wobec tego spadkobierca, który zbędzie (np. podaruje, sprzeda) odziedziczony budynek mieszkalny innej osobie, nie traci z tego powodu prawa do ulgi, o ile dopełni wymogu zamieszkiwania w nim przez pięć lat od daty złożenia zeznania podatkowego. Naczelnik zaznaczył, że w tym czasie urząd skarbowy może sprawdzić, czy warunek jest realizowany (1443/ZPO. 436/1/07/MR).

ODPOWIEDZ