Elementy wyposażenia trwale zamocowane - co to?

Tutaj można wpisywać nowe tematy poruszające problemy rynku nieruchomości nie sklasyfikowane w innych działach forum
FAF
Posty: 5
Rejestracja: 24 mar 2007, 18:06

Post autor: FAF » 26 mar 2007, 12:15

Dzień dobry,
moje pytanie dotyczy jakiejś wykładni, na której mogłabym oprzeć ustęp w akcie notarialnym. Zakupuję nieruchomość gruntową wraz z budunkiem oraz, co się nasuwa, wszystkimi trwale zamocowanymi elementami wyposażenia np. drzwi itd...
Ale gdzie mogłabym znaleźć jakąś podkładkę, z której wynikałoby czym tak naprawdę są te trwale zamocowane elementy. Myślałam, że może to co się kiedyś od podatku odliczało w ramach ulgi remontowej, ale tam nie było literalnie np. lamp sufitowych, a w ofercie ubezpieczali funkcjonuje określenie "elementy stałe wyposażenia" i wchodzą tam np. lampy sufitowe, wszystkie przykręcane do instalacji rzeczy jak pralka, kuchenka. Chciałabym się zabezpieczyć przed celową dewastacją ze strony byłego właściciela, który nie ma już prawa do tej nieruchomości, bo weszła w skład masy upadłości, ale on uporczywie nie chce się wyprowadzić. Gdybym miała taką podkładkę, mogłabym się domagać w razie dewastacji egzekucji z zagarniętego mienia.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 27 mar 2007, 7:18

Kodeks cywilny rozróżnia części składowe rzeczy, którymi jest wszystko, co nie może być od rzeczy odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Np. częścią składową gruntu jest budynek, rosnące drzewo; częścią składową budynku są okna i drzwi w tym budynku. Istnieją też „przynależności”. Są nimi rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi i muszą być własnością właściciela rzeczy głównej. (np. kluczyki do samochodu). Niestety kupując nieruchomość, która znajduje się w władaniu innej osoby, nigdy nie zapewni sobie pani stuprocentowej pewności, że coś nie ulegnie dewastacji. Jeżeli okazało by się, że mieszkaniec lokalu wyniesie i sprzeda jakieś drzwi lub lampy to teoretycznie mógłby twierdzić, że tych drzwi lub lamp nie było w chwili kupna przez panią nieruchomości. (Zdarza się przecież, że ktoś nabywa lokal gdzie nie ma wszystkich drzwi do pokojów lub lampy u sufitu). Czego ma dotyczyć umowa notarialna? Czy kupuje pani nieruchomość od kogoś kto jeszcze się nie wyprowadzi z niej? Proszę spisać szczegółowy protokół opisujący stan techniczny mieszkania wraz ze zdjęciami mieszkania i jego wyposażenia.

ODPOWIEDZ