Hipoteka - kto nadaje numer

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
GRETCHEN
Posty: 27
Rejestracja: 21 cze 2006, 20:53

Post autor: GRETCHEN » 18 lip 2007, 23:09

Witam, mam kilka pytań;
1. w jaki sposób i kto nadaje nowe (kolejne) numery domów wydzielonych w wyniku zniesienia współwłasnosci?
2. jak zlikwidować wpis w dziale IV KW - hipotekę, która została ustanowiona jakieś 15 lat temu i to w wysokosci która po dewaluacji dziś daje ok.2 zł.na poczet osób które, dziś będzie bardzo trudno odszukać, nawet nie wiem, czy żyją. Czy taką hipotekę można wykreslić składając depozyt w Sądzie, żeby nie szukać osób na rzecz których została ona ustanowiona , ewentualnie ich spadkobierców?

Z góry dziekuję za odpowiedź!

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 20 lip 2007, 7:05

Zgodnie z Art. 99 ust 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece: „Gdy wierzytelność zabezpieczona hipoteką jest wymagalna, a wierzyciel dopuszcza się zwłoki albo też zaspokojenie go napotyka trudności, hipoteka wygasa, jeżeli właściciel nieruchomości złoży zabezpieczoną kwotę do depozytu sądowego, zrzekając się uprawnienia do odebrania jej z powrotem.”


Nadawanie numeracji nieruchomości jest zadaniem gminy. Mówi o tym Art. 47a. ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne:
„Do zadań gminy należy:
1) umieszczanie i utrzymywanie w należytym stanie tabliczek z nazwami ulic i placów w miastach oraz innych miejscowościach na obszarze gminy;
2) ustalanie numerów porządkowych nieruchomości zabudowanych oraz nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także prowadzenie i aktualizowanie ewidencji numeracji porządkowej nieruchomości.”

Szczegóły dotyczące nadawania numeracji Określa ROZPORZąDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 28 października 2004 r. w sprawie numeracji porządkowej nieruchomości. Oto jego pełna treść:


ODPOWIEDZ