GUS: lekkie pogorszenie koniunktury w budownictwie

Jeśli Twój problem nie jest związany z rynkiem nieruchomości - to najlepsze miejsce do dyskusji
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 24 sty 2007, 22:10

GUS: lekkie pogorszenie koniunktury w budownictwie
PAP
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się w styczniu na poziomie plus 25 wobec plus 27 w grudniu - podał w wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS)

"W styczniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest pozytywnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu od 1994 r., choć nieco gorzej niż w grudniu ub.r. Spowodowane to jest ostrożniejszymi niż przed miesiącem, ale nadal korzystnymi, ocenami bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej" - napisał GUS w komentarzu.

Wśród badanych przedsiębiorstw 35 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 10 proc. - jej pogorszenie (w ubiegłym miesiącu odpowiednio 35 proc. i 8 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Według GUS, w najbliższych miesiącach oczekuje się poprawy portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Natomiast prognoza sytuacji finansowej przedsiębiorstw jest nieco mniej optymistyczna od tej, którą podawano przed miesiącem.

Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują możliwość wzrostu cen realizacji robót budowlano-montażowych, szybszego niż w prognozach z ubiegłego miesiąca.

W stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień 7 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 74 proc. jako wystarczające, a 19 proc. jako zbyt małe."

A wiec buduje się mniej i drożej, bo budowlańcy wyjeżdżają, mieszkania natomiast drożeją

ODPOWIEDZ