Licencje dla pośredników i zarządców nieruchomości - pytania i odpowiedzi

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 10 paź 2007, 22:45

Licencje dla pośredników i zarządców nieruchomości - portal Rzeczpospolita.pl, 10 października 2007

Od 1 stycznia 2008 r. zmieniają się zasady przyznawania licencji dla zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami. Na pytania, jakie nadeszły w tej sprawie do redakcji „Rzeczpospolitej”, odpowiadają ekspertki Departamentu Regulacji Rynku Nieruchomości z Ministerstwa Budownictwa.

Maria Rzempała i Monika Tyszka

Zatrudniam w biurze pośrednictwa nieruchomości osobę ze średnim wykształceniem. Jeszcze w tym roku złoży ona odpowiednie dokumenty niezbędne do uzyskania licencji, ale do egzaminu zamierza przystąpić dopiero w 2008 roku. Czy to prawda, że tylko raz będzie mogła podchodzić do egzaminu pisemnego?Tak Jeżeli osoba ta złoży dokumenty w roku 2007, to w 2008 r. przejdzie postępowanie kwalifikacyjne na takich zasadach, jakie obowiązują dzisiaj. żeby uzyskać licencję, będzie musiała przejść postępowanie kwalifikacyjne z wynikiem pozytywnym, w tym m.in. zdać egzamin zawodowy. Jeśli część pisemna nie powiedzie się, to ukończy postępowanie z wynikiem negatywnym i otrzyma decyzję negatywną.

Osoba ta nie będzie mogła ponownie przystąpić do egzaminu w

2008 r., ponieważ termin złożenia wniosku o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego upłynie 31 grudnia 2007 roku. Natomiast jeżeli niepowodzenie spotka tę osobę dopiero na egzaminie ustnym, to będzie mogła go poprawić, składając wniosek o ponowne przystąpienie do części ustnej. Pozwala na to rozporządzenie ministra infrastruktury z 17 lutego 2005 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości (DzU nr 35, poz. 314). Powinna go zdać do końca 2008 r.

W 2006 r. ukończyłam studia wyższe i studia podyplomowe

w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomości. Odbyłam też do lipca 2007 r. praktykę zawodową. Jak będzie wyglądało w moim przypadku uzyskanie licencji w zakresie pośrednictwa nieruchomościami po Nowym Roku? Czy będę musiała spełnić jakieś dodatkowe wymogi?

Jeżeli spełnia pani warunki określone w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami, a z tego, co pani mówi, wynika, że tak, to dodatkowych wymagań nie będzie. Oczywiście będzie musiała pani przesłać odpowiedni wniosek i dokumenty. Szczegółowy tryb i zasady postępowań kwalifikacyjnych zostaną określone w rozporządzeniu wykonawczym ministra budownictwa, które z pewnością ukaże się do końca tego roku. Na razie jest ono na etapie koncepcji, wkrótce ma trafić do konsultacji społecznych. Na pewno ukaże się przed 1 stycznia 2008 r. Wtedy też na stronie Ministerstwa Budownictwa ukażą się formularze wniosków o nadanie licencji zawodowych.

Skończyłem wyższe studia inżynierskie i podyplomowe studia w zakresie zarządzania nieruchomościami oraz ukończyłem półroczną praktykę. Czy oznacza to, że mam prawo do uzyskania licencji bez egzaminu?Tak Zgodnie z nowymi zasadami będzie się pan kwalifikować do uzyskania licencji. Nie ma bowiem znaczenia, czy ukończył pan studia inżynierskie, licencjackie czy magisterskie. Wystarczy, że ma pan wykształcenie wyższe.W czerwcu 2007 r. ukończyłam studia wyższe (magisterskie) ekonomiczne ze specjalnością finanse i rachunkowość. Również pracę magisterską pisałam na temat zarządzania nieruchomościami. Od siedmiu lat pracuję w wydziale gospodarki nieruchomościami w urzędzie miejskim na stanowisku ds. sprzedaży mienia gminnego. Czy po złożeniu wniosku o nadanie licencji będę zwolniona z praktyki zawodowej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz z obowiązku ukończenia odpowiednich studiów podyplomowych?Nie Urzędnik zajmujący się sprzedażą mienia gminnego nie wykonuje czynności zawodowych w zakresie zarządzania nieruchomościami. Także studia magisterskie na kierunku finanse i rachunkowość prawdopodobnie nie spełniają minimum programowego w zakresie zarządzania nieruchomościami. W trakcie studiów wyższych nie zdobyła bowiem pani m.in. wiedzy dotyczącej wykonywania działalności zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami, np. zasad zawierania umów zarządzania nieruchomością, eksploatacji i remontów nieruchomości, odpowiedzialności zawodowej zarządcy nieruchomości itp. Jeżeli więc będzie pani chciała zdobyć licencję zarządcy, musi pani ukończyć zarówno odpowiednie studia podyplomowe, jak i odbyć praktykę w zakresie zarządzania nieruchomościami.—notowała Zofia Jóźwiak

tarjer
Posty: 6
Rejestracja: 16 wrz 2007, 11:54

Post autor: tarjer » 12 lis 2007, 13:52

Witam,
Panie Piotrze, mam nastepujace pytanie:
osoba która nie zdała egzaminu pisemnego jakie dokumenty powinna złożyć do końca tego roku, aby mogła ponownie przystapic do egzaminu i jakie trzeba wnieść opłaty.
Po rozmowie z panią z Ministerstwa nie do końca jestem przekonany -pani stwierdziła, że trzeba złozyć nowy wniosek i zapłacić 250zł (nie jest to logiczne przecież etap wstepny juz przeszedłem i powinienem zapłacić tylko za egzamin pisemy ) i załaczyć nowe oświadczenie o niekaralności i o zdolnosci do czynności prawnych (pozostałe dokumenty wezmą sobie z pierwszego wniosku).
Jezeli chodzi o terminy egzaminów które trzeba wpisać we wniosku to powiedziała, że trzeba czekac na wyznaczenie miejsca i terminów na rok 2008.
Jeżeli jest Pan lub ktoś zorientowany jak to powinno wygladać to proszę o informację.
Z góry dziekuję.
pozdrawiam

Iwonka
Posty: 49
Rejestracja: 09 cze 2006, 22:29

Post autor: Iwonka » 12 lis 2007, 21:00

Witam,
Niestety Pani w Ministerstwie nie wprowadziała Pana w błąd.
Ja też nie zdałam pisemnego i musiałam złożyć ponownie wniosek, oświadczenie o niekaralności i pełnej zdolności do czynności prawnych, no i oczywiście 250zł za "ponowną" weryfikację dokumentów.
Proszę nie zapomnieć, że te dokumenty składa się najpóźniej do 30-stu dni przed I postępowaniem (czyli 30 dni przed weryfikacją dokumentów, a nie przed pisemnym tak jak ja wczesniej myslałam).
To jest potwierdzone na stronie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, a przynajmniej było.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

dolinka
Posty: 46
Rejestracja: 17 sty 2007, 22:35

Post autor: dolinka » 18 lis 2007, 18:11

Witam,
Czemu składacie na egzmain ? Nie czekacie do stycznia 2008 r. kiedy to maja byc zniesione egzaminy ? sorka, że pytam, ale ludzie sieją popłoch :( Macie średnie i kurs ?
pozdr.

ODPOWIEDZ