Mieszkanie wykupione od gminy,hipoteka

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Monka
Posty: 52
Rejestracja: 15 wrz 2007, 21:30

Post autor: Monka » 16 kwie 2008, 11:42

Witam serdecznie.
mam takie pytanie, jest klient który wykupił na nowych zasadach mieszkanie komunalne,otrzymał bonifikatę 90%,gmina zabezpieczyła się hipoteką.
Teraz chce sprzedać to mieszkanie i zakupić inne, zgodnie z nowa ustawą,tu cytuję
" Podobnie jest w sytuacji sprzedaży takiego lokalu, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży zostaną przeznaczone w ciągu 12 miesięcy na cele mieszkaniowe. Można więc sprzedać nabyty wcześniej od gminy lokal i uzyskane środki przeznaczyć w ciągu roku na zakup innego mieszkania, domu czy też działki budowlanej. " nie traci bonifikaty.
Ale jest ale, jak bezpiecznie sprzedać to mieszkanie? W końcu hipoteka obciąża nieruchomość, w momencie jak sprzedający ucieknie np za granicę,przepije,przegra pieniadze to nie zmuszę go do zakupu innego lokalu, a co za tym idzie, nie wykreslą hipoteki.
Ktos miał może taki przypadek? Jak zabezpieczyc kupujacego? czy wogle można?

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 16 kwie 2008, 17:53

ciekawe..., też chciałbym poznać odpowiedź?, a tak przy okazji, gmina zabezpieczyła się hipoteką na wypadek ewentualnego zwrotu bonifikaty???

Monka
Posty: 52
Rejestracja: 15 wrz 2007, 21:30

Post autor: Monka » 16 kwie 2008, 20:24

Dokładnie, w razie niewywiązania się z obowiazku zakupu innego lokum.
Tylko że obciążyła nieruchomość hipoteką, według mnie uniemożliwiając niejako sprzedaż, bo kto kupi takie mieszkanie? Nie ma jak zabezpieczyć kupującego, przynajmniej ja nic nie potrafie wymysleć.
Byłam w UM i jedyne co mogą mi wystawić to zaświadczenie że w momencie przedstawienia aktu notarialnego zakupu innego mieszkania, oni wystawia tzw " list mazalny"
Nie było by problemu gdyby sprzedajacy mial "inną " gotówkę, ale nie ma, i co dalej?

Monka
Posty: 52
Rejestracja: 15 wrz 2007, 21:30

Post autor: Monka » 16 kwie 2008, 20:43

Swoją drogą, szkoda że nie ma na forum "burzy mózgów" i nie dyskutujemy na naprawdę trudne tematy, poprzednie moje pytanie też zostało bez odpowiedzi.
to są przykłady z życia wziąte, które akurat mi sie przytrafily, ale każdy pośrednik może na takie natrafić. Jedynie MGR jest zainteresowany, a szkoda,bo wszelkie sugestie nawet mylne mile widziane, w końcu po to jest forum.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 16 kwie 2008, 21:26

Tak trochę poza tematem, ale w UM jest chyba jakiś nadgorliwy urzędnik, niejako jak piszesz, "zablokował" obrót tą nieruchomością na 5 lat. Miasto przecież zabezpieczać się hipoteką nie musiało. Wiadomo, że o zwrot bonifikaty mogłoby domagać się od kolejnego właściciela, oczywiście w przypadku niewywiązywania się sprzedającego. No, ale w takim wypadku, może się mylę, ale Miasto mogłoby ustanowić hipotekę przymusową. I nie było by problemu... Tak sobie jeszcze pomyślałem,:), może z tego coś będzie. Sprzedający (S) zawiera z Kupującym (K) umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego sprzedaży lokalu pod warunkiem zakupu innego lokalu mieszkalnego przez S. Kwota zadatku ustalona na całość ceny. Ważne, aby terminy były dość długie, no i chronologią wydarzeń trzeba by było dobrze pokalkulować.... Nie wiem jak ma się ten warunek w akcie. Wiadomo umowa przeniesienia własności nieruchomości nie może być zawarta pod warunkiem i z zastrzeżeniem terminu. No, ale czy warunek w umowie przedwstępnej musi koniecznie dotyczyć przedmiotu sprzedaży?

Monka
Posty: 52
Rejestracja: 15 wrz 2007, 21:30

Post autor: Monka » 16 kwie 2008, 21:54

No tak, ale w tym wypadku musiałabym szukać kogos czyt. kupujacego który ma 100% gotówki, i czy można uzależnić sprzedaż (umowa przedwstępna) od zakupu innej nieruchomości? O to jest pytanie????
Ale kombinujesz,zawsze to jakiś pomysł.

Monka
Posty: 52
Rejestracja: 15 wrz 2007, 21:30

Post autor: Monka » 16 kwie 2008, 22:02

wiesz też tak sobie kombinowałam,cena mieszkania 160 tys, hipoteka na 109 tys, kupujący wpłaca 51 tys tytułem zadatku, co by sprzedający tę kwotę też mógł wpłacić jako zadatek na inne mieszkanie, terminy nawet w ten sam dzień, sprzedaż i kupno, ale czy masz pewność że sprzedajacy podejdzie do aktu zakupu? no ni cholery nie masz. oczywiscie mówię tu o gotówce, kredyt chyba nie wchodzi w gre.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 17 kwie 2008, 17:16

Zastanawiałem się nad tą sprawą cały dzień:) Umowa przedwstępna ma to do siebie, że zawiera się nią, kiedy występują jakieś problemy do zawarcie umowy przenoszącej własność. Zatem warunki, sądzę, że można kształtować dowolnie! Na pewno kredyt nie wchodzi w grę, jedynie gotówka. No, ale nie jest to duża kwota, oczywiście jak są pieniądze:) Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego z warunkiem zakupu innego lokalu mieszkalnego, myślę, że bardzo mocno chroni kupującego. Zadatek 51 tyś, w przypadku nie wywiązania się z umowy sprzedającego, będzie wymagany w podwójnej wysokości, czyli 102 tyś - do hipoteki pozostaje 6 tyś?. Jednak kupujący może domagać się również odszkodowania, oczywiście pomimo uprawnienia do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Ważne, myślę, byłoby uzyskanie jakiegoś oświadczenia (promesy) burmistrza czy prezydenta dot. wykreślenia hipoteki, oczywiście po przedstawieniu przez sprzedającego aktu nabycia innego lokalu mieszkalnego. Jednak zanim za wszystko się zabierzesz, sprawą ważną jest też pokierowanie sprzedającego odnośnie nabycia "innego" lokalu mieszkalnego. Może potrzebny będzie kredyt! Sądzę, że przeprowadzenie dobrze tej transakcji da Tobie dużą satysfakcję! Ja bym się podjął tego zadania:) Na koniec najważniejsze - terminy i chronologia!:)

Monka
Posty: 52
Rejestracja: 15 wrz 2007, 21:30

Post autor: Monka » 18 kwie 2008, 10:30

Też cały dzien myslalam, i konsultowalam z kim się dało.
faktycznie, twoj pomysł to chyba jedyne rozwiazanie, tyle tylko ze sprzedajacy musiałby mieć "swoja" gotówkę na zakup. Bo 51 tys nie starczy :)

He he, właśnie jestem po rozmowie z Panią z Urzędu, nie uznają jesli akt kupna odbędzie sie przed aktem sprzedaży, czyli podchodza do tematu jak Urząd Skarbowy z tzw ulgą 2 letnią na zakup innego, najpierw sprzedaj poźniej kupuj.


Chyba zeby odbyło się to w jednym dniu.

Monka
Posty: 52
Rejestracja: 15 wrz 2007, 21:30

Post autor: Monka » 18 kwie 2008, 10:45

Tylko wiesz, ja zawsze wymyślam czarne scenariusze, jak mi Pan (nazwijmy go ulga bedzie prościej), padnie na zawał zaraz po akcie sprzedaży? To kupujący kupił mieszkanie,zapłacił,a hipoteka zostaje na jego nieruchomości,no bo nieboszczyk do zakupu nie przystapi :) Niewiem jak to się ma do ewentualnych spadkobierców?
Bo już sam akt nie moze być pod warunkiem.

Albo Pan ulga wstanie od stołu,weźmie te 109 tys, powie że nie kupuje innego bo nie,idzie grać do kasyna, owszem przepada mu zadatek który wpłacił na inne, ale i tak jest zarobiony.

Wiem ze wymyślam, ale biorę wszystko pod uwagę:)

ioky
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2007, 14:52

Post autor: ioky » 18 kwie 2008, 13:31

Mozna przeniesc hipoteke na to nowe nabywane mieszkanie, strona kupujaca bedzie zabezpieczona bo jedna umowa zalatwi sie te dwa tematy: zbycie oraz przeniesienie hipoteki a gmina nie powinna miec zastrzezen.

ioky
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2007, 14:52

Post autor: ioky » 18 kwie 2008, 13:40

w uzupelnieniu mojej wiadomosci, bo zbyt lakonicznie napisalam, oczywiscie niezbedna jest juz do tego nieruchomosc ktora chcemy nabyc aby przeniesc te hipoteke i to jest chyba najtrudniejsze, chyba , ze robimy zamiane

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 18 kwie 2008, 16:55

No, ale przecież ta hipoteka (dot. bonifikaty) powinna wygasnąć, kiedy sprzedający kupi "drugie" mieszkanie.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 18 kwie 2008, 17:25

Monka za bardzo brniesz w tę sprawę:) Chodzi mi o zawał sprzedającego:) No, ale dalej. Chciała byś stracić nie 51 tyś tylko 102 tyś, bo ja nie. Sprawa mi się bardziej rozświetla. Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego - kupujący wpłaca zadatek 51 tyś. Warunek dla sprzedającego - zakup nieruchomości "mieszkaniowej. Sprzedający zawiera umowę przedwstępną - zadatek, najlepiej 51 tyś. Jesteśmy na etapie dwóch umów przedwstępnych. Następnie sprzedaż mieszkania "komunalnego" - wypłata reszty, którą sprzedający "dorzuca" do kupna drugiej nieruchomości. Sprzedający nie wywiązuje się z umów - traci 2x51 tyś + 51 tyś - to mu się na pewno nie opłaci!!!:). Dobrze też porozmawiać ze sprzedającym, a najlepiej podpisać z nim umowę pośrednictwa, i wybadać go dyskretnie co zamierza i jaką jest osobą. Może być, że będzie potrzebował kredytu na dopłatę do ceny drugiego mieszkania. Przypominam po raz kolejny - terminy i chronologia!. Najlepiej rozpisać sobie te transakcje na kartce, aby nic nie uciekło. Jeszcze dodam co do Twojego czarnego scenariusza - bodajże spadkobiercy wstępują w umowę w miejsce spadkodawcy.

MagdaZK
Posty: 1
Rejestracja: 25 maja 2010, 9:20

Post autor: MagdaZK » 25 maja 2010, 9:54

Witam,
mam takie pytania ogólnie (nie chcę zakładać kolejego tematu, żeby się bajzel nie zrobił):
1.Czy takie pratkyki gmin są nagminne ;)? (chodzi o to zabezpieczanie ulgi hipoteką, dodam że mam zamiar wykupić z ulgą w wys 70% - może nie będą zbyt skorzy się zabezpieczać)
2. Jak rozumiecie ustawę przytoczoną przez Monkę w pierwszym poście:
" Podobnie jest w sytuacji sprzedaży takiego lokalu, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży zostaną przeznaczone w ciągu 12 miesięcy na cele mieszkaniowe. Można więc sprzedać nabyty wcześniej od gminy lokal i uzyskane środki przeznaczyć w ciągu roku na zakup innego mieszkania, domu czy też działki budowlanej. "
Czy istnieje możliwość wg Waszej interpretacji wielokrotna sprzedaż-kupno za pieniądze z wykupionego mieszkania? (przykład - sprzedaje wykupione mieszkanie komunalne, następnie kupuję (okazyjnie) i znów sprzedaję i kupuję (okazyjnie) itd...

ODPOWIEDZ