Mieszkanie, zameldowanie, bez aktu notarialnego ?

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
yauokim
Posty: 4
Rejestracja: 15 maja 2007, 12:01

Post autor: yauokim » 24 sie 2007, 22:50

Witam,

Kupilem mieszkanie od developera. Juz sie wprowadzilem, ale akt notarialny bede mial dopiero w grudniu. (Budynek zostal oddany do uzytku itd. itp.) Czy moge sie juz zameldowac w tym mieszkaniu i zmienic dowod osobisty. Czy tez musze czekac do czasu podpisania aktu notarialnego. Jakie dokumenty sa wymagane w urzedzie podczas meldunku?

pozdrawiam

grebecki
Posty: 11
Rejestracja: 14 cze 2007, 19:10

Post autor: grebecki » 25 sie 2007, 10:30

musisz czekać do aktu, potem wraz z nim udajesz się do urzędu:)

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 27 sie 2007, 8:14

Formalnie patrząc, ktoś kto mieszka pod jakimś adresem to powinien się tam zameldować. Zameldowanie nie musi być związane z własnością lokalu. Możliwe jest więc zameldowanie w niewyodrębnionym lokalu, który jest jeszcze własnością dewelopera z tym, że na dewelopera jako właściciela spada wtedy obowiązek potwierdzenia Pańskiego pobytu stałego lub czasowego. Z drugiej jednak strony jeśli w najbliższej przyszłości ma zostać przeniesiona na Pana własność lokalu i jeśli poczeka Pan do tego czasu, to wielce prawdopodobne, że nikt nie będzie ścigał Pana za brak zameldowania chociaż już od jakiegoś czasu tam Pan mieszka. Aczkolwiek formalistycznie patrząc, zgodnie z wymogami ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, zameldowanie powinno nastąpić jeśli osoba przebywa pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby.

ODPOWIEDZ