Ministerstwo wstrzymało postępowanie kwalifik. z dnia 7-05-2008

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
infobis
Posty: 134
Rejestracja: 04 mar 2007, 22:52

Post autor: infobis » 08 cze 2008, 23:06

Napisz jaki masz plan pracy .... bo z tego co widzę to wygląda jakbyś prosiła o pracę już gotowa (chciałbym się źle domyśleć ) jest tu duuuużżżo ludzi dobrej woli i pomogą ci ją SAMODZIELNIE NAPISAć radzę to wykorzystać . To tak jakbyś prosiła o wyjazd do ciepłych krajów ale nie ma na mapie napisu "ciepły kraj"

niedzwiedz
Posty: 3
Rejestracja: 04 cze 2008, 17:53

Post autor: niedzwiedz » 09 cze 2008, 16:11

W zeszłym tygodniu wysłałem oficjalne pismo do Rzecznika Prasowego Ministerstwa Infrastruktury z zapytaniem o przyczyne całego zamieszania.
Dzisiaj otrzymałem odpowiedź na piśmie:
"W odpowiedzi na przesłane pytanie Biuro Informacji i Promocji informuje, że postępowanie kwalifikacyjne w sprawie nadania licencji zawodowych pośredników w obrocie nieruchomościami nie zostało wstrzymane. Państwowa Komisja Kwalifikacyjna poinformowała Ministra Infrastruktury o konieczności uzyskania w czasie prowadzonego postęowania kwalifikacyjnego odpowiedzi na pytania prawne, mające istotny wpływ na ostateczne rozstrzygniecie. Odpowiedzi na pytania będą miały wpływ na wyniki całego postępowania. Niektóre przedłożona przez kandydatów dokumenty budzą w opinii Komisji uzasadnione wądpliwości odnośnie tego czy mogą stanowić podstawę nadania uprawnień.
Obecnie w Ministerstwie nie są prowadzone prace dotyczące zmian w procedurze nadawania licencji zawodowych.
podpisała Teresa Jakutowicz Zastępca Dyrektora Biura Informacji i Promocji"

KUALA_80
Posty: 32
Rejestracja: 02 cze 2008, 18:45

Post autor: KUALA_80 » 09 cze 2008, 16:46

czy jeżeli zapisałam się na studia podyplomowe w kierunku pośrednika nieruchomości, które mają zacząć się w październiku 2008 r, mogą do tego czasu zmienić przepisy i może wejść egzamin państwowy, czy raczej nie? Z różnych źródeł słyszałam rożne info....?

panna
Posty: 1
Rejestracja: 09 cze 2008, 17:39

Post autor: panna » 09 cze 2008, 17:52

Po otrzymaniu pisma z MI, wysłałem pismo z żądaniem wyjaśnienia co oznacza skomplikowany charakter sprawy - ciekawe co odpiszą. W przypadku braku uzasadnienia wystapię do MI o zwrot utraconych korzyści. Myslę że powinnismy wszyscy to zrobić. A żeby było ciekawiej, mój kolega który kończył ze mną studia podyplomowe i praktyki, przesłał wniosek na 2 kwietnia i otrzymał licencję. Moim zdaniem jest to celowe działania MI, ograniczajace dostęp do zawodu.

ryszard
Posty: 96
Rejestracja: 28 lis 2006, 12:52

Post autor: ryszard » 09 cze 2008, 18:19

Jest to skandal. Wysyłałem tą informację do różnych mediów ale co ciekawe nikt nie chce się tym zainteresować. O likwidacje egzaminów trąbili aż uszy bolały a teraz jest cisza. Jeżeli nie uda się wywołać tego zainteresowania to sprawę przegramy. Taką samą informację otrzymali też kandydaci na zarządców. Także ludzi zrobionych w ciula jest dużo. Jeśłi się media nie zainteresują trzeba będzi zrobić pikietę. Na razie ślijcie listy gdzie sie da.

blukasiak
Posty: 8
Rejestracja: 27 lip 2007, 18:44

Post autor: blukasiak » 09 cze 2008, 19:49

Uprawnienia dla pośredników i zarządców z opóźnieniemMinisterstwo Infrastruktury wstrzymało wydawanie licencji pośrednika i zarządcy nieruchomości. Licencje będą wydawane z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Do Gazety Prawnej napływają skargi od osób, które zgodnie z nowymi przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami mogą ubiegać się o licencję ale resort infrastruktury obchodzi przepisy i licencji nie wydaje.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami, która obowiązuje od stycznia tego roku, kandydaci do tych zawodów nie muszą już zdawać egzaminów, gdyż do zdobycia licencji wystarczy m.in. ukończenie studiów wyższych i praktyk zawodowych. Zmiana ta miała otworzyć dostęp do tych zawodów, bowiem co roku egzaminy zdawało jedynie kilka procent wszystkich zdających. Wszystko wskazuje jednak na to, że po zmianach zdobycie licencji stało się jeszcze trudniejsze.

- Na początku czerwca wszystkie osoby, które złożyły wniosek o nadanie licencji, otrzymały pismo z Ministerstwa Infrastruktury, w którym informuje ono, że sprawa ma skomplikowany charakter, że organ podjął czynności wyjaśniające i nie może zakończyć postępowania w ciągu miesiąca, czyli w terminie przewidzianym przez kodeks postępowania administracyjnego - pisze do Gazety Prawnej pośrednik z Warszawy, który ubiega się o nadanie licencji.

Pisma takiej treści otrzymało ponad 600 osób, które złożyły wniosek o licencję.

Kandydatów na pośredników i zarządców nieruchomości Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że odpowiednie rozstrzygnięcia wyda do 6 września, czyli z ponadpółrocznym opóźnieniem. Nie podaje jednocześnie, kiedy dokładnie osoby zainteresowane licencje otrzymają. Nie podaje także dokładnych powodów opóźnienia.

- Nikt nam nie chce powiedzieć, co należy rozumieć przez to, że sprawa ma skomplikowany charakter. Pracownicy Ministerstwa przyznają jedynie, że nie chodzi tutaj o spełnienie ustawowych wymagań przez kandydatów, bowiem dokumenty w większości są kompletne. O prawdziwych powodach opóźnień nikt nie chce rozmawiać - mówi inżynier z Gdyni, który ubiega się o nadanie licencji.

Zdaniem kandydatów na pośredników i zarządców nieruchomości opóźnienia wynikają z niekompetencji urzędników i bałaganu panującego w resorcie. Biuro Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury poinformowało GP, że Państwowa Komisja Kwalifikacyjna uznała za konieczne uzyskanie od osób zainteresowanych licencjami odpowiedzi na dodatkowe pytania, od których zależy wydanie ostatecznego rozstrzygnięcia.

- Niektóre przedłożone przez kandydatów dokumenty budzą w opinii Komisji uzasadnione wątpliwości odnośnie do tego, czy mogą stanowić podstawę nadania uprawnień - mówi Teresa Jakutowicz, zastępca dyrektora Biura Informacji i Promocji.

600 osób zostało poinformowanych, że na razie nie otrzyma licencji pośrednika i zarządcy nieruchomości

10 tys. pośredników potrzebuje rynek nieruchomości w Polsce

Podstawa prawna


kasia_s
Posty: 15
Rejestracja: 06 cze 2008, 16:32

Post autor: kasia_s » 09 cze 2008, 21:21

[quote:77838cface]infobis napisał/a: Jak masz temat to wiadomo albo jak masz możliwość wyboru z listy tematu to już bajka.
Podstawowe materiały to są ustawy i rozporządzenia ja tak pisałem . Oczywiście można szukać w książkach i zrypać ..... tylko po co ?? To jest świetna zabawa napisać 30- 40 stron na wybrany temat i go poznać .....[/quote:77838cface]
...a ty jaki miałes temat? pozdr.

infobis
Posty: 134
Rejestracja: 04 mar 2007, 22:52

Post autor: infobis » 10 cze 2008, 0:08

Też zacznie pisać na ten temat . Najczęściej piszą po publikacji tematu w GP .... Mam nadzieję , że prasa zadziała a jak nie to zrobimy pikietę . Tylko jakoś chętnych nie widzę wielu ...

blukasiak
Posty: 8
Rejestracja: 27 lip 2007, 18:44

Post autor: blukasiak » 10 cze 2008, 14:18

Ta odpowiedź urzedasa z ministerstwa w cyt. artykule z GP jest trochę pokętna-dlaczego nie nadali licencji tym którzy przedłozyli kompletne dokumenty (dam głowę,że takich było wiecej),skoro tylko "niektórzy" kandydaci złożyli dokumenty budzące wąpliwości komisji....Coś kręcą....

infobis
Posty: 134
Rejestracja: 04 mar 2007, 22:52

Post autor: infobis » 10 cze 2008, 16:48

Zadałem to pytanie Pani w ministerstwie i odpowiedziała mi , że to jest na jednym protokole i nie mogą zamknąć protokołu .... bez wyjaśnienia trudnych przypadków czyli tzw odpowiedzialność zbiorowa - nie wiem jak to prawo traktuje???

goya
Posty: 8
Rejestracja: 03 cze 2008, 19:42

Post autor: goya » 10 cze 2008, 17:57

[quote:5f4d3a0417]infobis napisał/a: czyli tzw odpowiedzialność zbiorowa - nie wiem jak to prawo traktuje???[/quote:5f4d3a0417]

więc własnie o tę odpowiedzialność zbiorową chodzi, kilkaset osób cierpi bo jest to na jednym protokole ? skad taki pomysł dla procedur ? na czym więc polega to postępowanie kwalifikacyjne ? wszyscy albo nikt ? każdy skladal wniosek i powinien być zweryfikowany indywidualnie. czy dotej pory wszyscy przechodzili postępowania w 100 % ?

infobis
Posty: 134
Rejestracja: 04 mar 2007, 22:52

Post autor: infobis » 10 cze 2008, 21:31

Pisałem w poprzednich postach że kandydaci z kwietnia dostali licencje z ok 30 z 60 które złożyły podania. W naszym wypadku jest jakaś kombinacja jak podejrzewam i tyle a co wykombinują dowiemy się niebawem ....

ania_jas
Posty: 3
Rejestracja: 13 cze 2008, 10:30

Post autor: ania_jas » 13 cze 2008, 10:35

Witam, uważam, że to już jest skandal- zresztą pewnie jak wszyscy. Ktoś wcześniej zaproponował pikietę - jestem jak najbardziej za, nie może być tak, że nas obowiązują procedury i terminy a w drugą stronę to już nie działa. trzeba skończyć z tym burdelem i się pokazać. Media na pewno się tym zainteresują i może ktoś się tą sprawą zajmie. jeżeli będziemy pisać pisma, to bardzo możliwe, że nikt ich nawet nie przeczyta.
Podajcie termin jaki Wam odpowiada.

15971
Posty: 25
Rejestracja: 08 gru 2006, 15:26

Post autor: 15971 » 13 cze 2008, 13:04

Jestem przeciwny tym licenjom. Sam zdawałem egzamin przed Komisją 2 razy, pracuję w zawodzie 3 lata i wiem, że niewiele wiem... To jest bardzo szeroki zakres wiedzy i umiejętności, nie uważam, że ktoś powinien być pośrednikiem tylko dlatego że ma mgr i skończył śmieszną praktykę. To jest wiedza teoretyczna, praktyczna, psychologia sprzedaży, umiejętność negocjacji itp. Jeśli ktoś myśli że jest tylko różowo to się myli. Rynek i tak to zweryfikuje...
www.leszczynskie.pl

infobis
Posty: 134
Rejestracja: 04 mar 2007, 22:52

Post autor: infobis » 13 cze 2008, 23:13

Masz rację rynek zweryfikuje to ale ustawiane egzaminy nie wiele tu poprawią a służą wyłącznie do ograniczenia dostępu do zawodu . Widać tu na forum jak panna zdała egzamin i otrzymała licencję i nie wie co dalej ma robić . Posiadanie wyższego wykształcenia ułatwia o tyle sprawę że absolwent wyższej uczelni jest przygotowany do samodzielnej pracy naukowej i powinien umieć samodzielnie doskonalić swoją wiedzę . Tu chodzi o zasadę . Nie twierdzę że ona jest idealna - ideałów nie ma - jest tylko niedoskonały wybór ... Z pewnością nie powinno się dopuszczać do zawodu ludzi przypadkowych i bez żadnego przygotowania . Gdybym miał wpływ na Ustawę zostawił bym egzaminy dla osób ze średnim wykształceniem i drogę jednoetapową dla osób z wyższym wykształceniem.

ODPOWIEDZ