nabywanie praw przez spółkę cywilną

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
dero
Posty: 27
Rejestracja: 29 sie 2007, 11:53

Post autor: dero » 06 lis 2007, 14:49

Witam, mam takie pytanie, czy spółka cywilna może nabyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?
pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 06 lis 2007, 15:43

Spółka cywilna nie może nabyć spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, bo nie posiada osobowości prawnej. Nie może też stać się członkiem spółdzielni mieszkaniowej.

dero
Posty: 27
Rejestracja: 29 sie 2007, 11:53

Post autor: dero » 06 lis 2007, 17:53

... i nie jest tez ułomną osobą prawną?... czyli nie może zaciągać zobowiązań itp?... czy spółka nie może wogole nic nabyć? nie może też jako spółka być pozwana(bo zapewne pzredsiebiorcy tworzacy ta spolke moga)? czy może posiadać swój majątek?bo z tego co mi sie zdaje to wspólnicy wkłady do spółki wnieść mogą i jest to współwłasnością łączną.. to czy jakbym zakładał taką spółkę i chciałbym wnieść SWPDL to moge? (w sumie celu w tym jakiegos nie widze ale chcialbym sie poprostu dowiedziec) i czy tak samo jest z lokalem użytkowym? tzn czy spółka może go nabyć?

pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 06 lis 2007, 21:19

Spółka cywilna zwana w Kodeksie cywilnym po prostu spółką, jest umową między wspólnikami, zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Spółka cywilna nie jest spółką handlową, bo te są uregulowane w Kodeksie spółek handlowych, a co za tym idzie nie jest spółką osobową, ani tym bardziej kapitałową. Spółka cywilna nie posiada zdolności prawnej, zdolności do czynności prawnych, zdolności sądowej. Spółka nie posiada swojego majątku. Wniesienie wkładu do spółki nie polega na przeniesieniu jego własności na spółkę tylko na ustanowieniu współwłasności łącznej. Współwłaścicielami są wspólnicy. Jeżeli wspólnik wniesie do spółki spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu to znaczy, że ustanawiania na nim współwłasność po to, żeby w ramach umowy spółki po to żeby dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Inny wspólnik może wnieść jako udział swoje usługi i dzięki połączeniu tego oboje wspólnicy osiągną ten cel gospodarczy. Oczywiście spółka może być umową wielostronną i mieć więcej niż dwóch wspólników. Poniżej kilka fragmentów z licznego piśmiennictwa dotyczącego spółki cywilnej.


Bieniek Gerard
LEX nr 46284, NPN 2000/2/5

Jest poza dyskusją, że spółka cywilna musi być traktowana - na gruncie obowiązującego ustawodawstwa - jako umowa prawa cywilnego.
Nie może mieć i nie ma osobowości prawnej, nie może mieć i nie ma ani zdolności prawnej, ani tym bardziej zdolności do czynności prawnych. [...]
Spółka prawa cywilnego nie jest jednostką organizacyjną w ścisłym tego słowa znaczeniu, lecz stosunkiem prawnym.
Jednak - z uwagi na jej funkcje w obrocie cywilnoprawnym i gospodarczym - występuje także wobec osób trzecich, a więc "na zewnątrz".


Czarnik Zbigniew, Sawuła Robert
LEX nr 20279, OSP 1999/6/109
Glosa do wyroku NSA z dnia 21 sierpnia 1998 r., II SA/Wr 1056/97.

Spółka cywilna jest, w odróżnieniu od innych spółek, wyłącznie stosunkiem cywilnoprawnym. Nie jest ona jednostką organizacyjną, która istnieje w obrocie w sposób formalny. W konsekwencji, do spółek cywilnych nie mają zastosowania przepisy dotyczące jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej. W szczególności spółka cywilna nie jest podmiotem gospodarczym w rozumieniu ustawy o działalności gospodarczej. Podmiotami gospodarczymi są poszczególni wspólnicy, którzy we własnym imieniu muszą zgłosić prowadzenie działalności gospodarczej do ewidencji. Każdy ze wspólników musi uzyskać indywidualnie koncesję w dziedzinach podlegających koncesjonowaniu.


Radwański Zbigniew
LEX nr 38473, PS 2003/7-8/3

Przewidziane w [art. 860-875 k.c.] pewne wyodrębnienie majątku wspólników, oparte na współwłasności łącznej, nie pozbawia wspólników ich praw do takiego majątku. Tworzenie takiego wyodrębnionego majątku służy tylko do realizacji wspólnego celu gospodarczego, a istota spółki polega jedynie na współdziałaniu wspólników (art. 860 k.c.). Samo ukształtowanie współwłasności łącznej nigdy nie może stanowić dostatecznej podstawy do przyjęcia konstrukcji, że organizacji takiej przysługuje odrębna od osób uczestniczących w takiej organizacji zdolność prawna. Z tego właśnie względu również wspólności majątkowo-małżeńskiej nie przysługuje wspomniana właściwość.


Jacek Widło,
LEX nr 29595, Rzeczpospolita 2001/3/6

Aktualnie nie można [spółki cywilnej] traktować jak jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej. Jest bowiem wyłącznie zwykłą umową wspólników (oczywiście w czasie funkcjonowania spółki mógł powstać znaczny majątek, ale w sensie prawnym to majątek wspólny wspólników, a nie spółki). Spółka cywilna nie może mieć własnej nazwy (firmy) w przeciwieństwie do spółki jawnej.

dero
Posty: 27
Rejestracja: 29 sie 2007, 11:53

Post autor: dero » 06 lis 2007, 21:50

dziękuje bardzo za tak obszerna wypowiedź i poświęcenie w znajdowaniu różnych wypowiedzi książkowych;]
pozdrawiam

ODPOWIEDZ