netto brutto

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
kabaczek124
Posty: 39
Rejestracja: 29 wrz 2010, 11:28

netto brutto

Post autor: kabaczek124 » 29 mar 2011, 19:44

zgodnie z rozporządzeniem zasady wyceny....
§11. Przy obliczaniu dochodów, o których mowa w § 9 i 10, nie uwzględnia się amortyzacji, kredytu i jego kosztów, podatku dochodowego oraz innych opłat i podatków związanych ze sprzedażą nieruchomości.

zgodnie z KSWP1
Wartość rynkową nieruchomości określa się bez uwzględniania kosztów transakcji kupna sprzedaży oraz związanych z tą transakcją podatków i opłat. Informacja odpowiadająca powyższemu ustaleniu powinna być zamieszczona w operacie szacunkowym.

plus inne interpretacje kierują nas w stronę taką że ostatecznie wartość nieruchomości podajemy bez podatku VAT.
Ale teraz kilka pytań:
1. skoro przyjmujemy do wyceny dochodowej stawki czynszu bez Vatu - to czy wydatki operacyjne też powinny być w cenach netto?
np. ubezpieczenie nie jest problemem gdyż Vat go nie dotyczy, ale już np. opłata z tytułu użytkowania wieczystego jest tym VATem objęta więc należy kwotę opłaty pomniejszać o VAT czy nie (i dlaczego?)
2. przy metodzie kosztów likwidacji grunt oszacowujemy w cennach netto, koszty rozbiórki także (założenie podejścia kosztowego)
więc wartość materiałów porozbiórkowych powinna być netto czy brutto? a koszt wysypiska dla gruzu?
3. czy w powyższych wypadkach obowiązywać powinna zasada współmierności tzn netto po stronie wpływów i netto po stronie kosztów
czy może można mieszać np. przyjmować stawki czynszowe bez Vatu z rynku a równocześnie po stronie kosztów przyjmować wydatki operacyjne powiększone o VAT?

Jest ktoś z Was w stanie odnieść się do powyższego wraz z uzasadnieniem?

zbyszekn
Posty: 14
Rejestracja: 02 sie 2010, 11:35

Post autor: zbyszekn » 31 mar 2011, 14:44

kabaczek124 pisze:plus inne interpretacje kierują nas w stronę taką że ostatecznie wartość nieruchomości podajemy bez podatku VAT.
A to skąd Ci się wzięło? Ja wiem, że moda taka jest, ale to moda tylko a nie prawda objawiona ani nawet obowiązująca zgodnie z ustawą lub rozporządzeniem.

I jeszcze to: opłata roczna owatowana? A to skąd?

kabaczek124
Posty: 39
Rejestracja: 29 wrz 2010, 11:28

Post autor: kabaczek124 » 31 mar 2011, 17:57

zbyszekn pisze:A to skąd Ci się wzięło? Ja wiem, że moda taka jest, ale to moda tylko a nie prawda objawiona ani nawet obowiązująca zgodnie z ustawą lub rozporządzeniem.
w krótkiej wersji:
bezpośrednio KSWP1, pośrednio §11 rozp operat, podobno także europejskie standardy (tego nie weryfikowałem)
w wersji długiej:
finansepubliczne.bdo.pl/biuletyn/55/daniny-publiczne/problemy-gmin-z-cena-zbycia-gruntu-budowlanego-netto-czy-brutto.html
chcesz z Vatem?, dla mnie ok, tylko uzasadnij proszę bo na razie bardziej wiarygodne są dla mnie powyższe przypisy niż Twoje powołanie się na kwestię mody czy prawd objawionych.
Poza tym założony wątek dotyczy raczej tego w jakich cenach (netto,brutto) traktować wydatki (stosowanie lub nie stosowanie zasady współmierności) w stosunku do przychodów
zbyszekn pisze:I jeszcze to: opłata roczna owatowana? A to skąd?
Siedmioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego 8 stycznia br. orzekł, że umowy o użytkowanie wieczyste, które zostały ustanowione przed wejściem w życie nowej ustawy o VAT, tj. przed 1 maja 2004 r. nie podlegają VAT. NSA uznał, że w takich przypadkach opłata roczna ani nie zawiera VAT, ani nie powinna być o niego powiększana. Użytkowanie wieczyste, na gruncie ustawy o VAT, zakwalifikowane zostało przez Sąd jako dostawa towarów (uchwała z dnia 8 stycznia 2007 r. Sygn. IFPS 1/06).
źródło: gazetapodatnika.pl/artykuly/vat_od_oplat_rocznych_z_tytulu_uzytkowania_wieczystego-a_2426.htm

tu jeszcze interpelacja poselska
odp.kad5.interpelacje.info/odpowiedz_23925.html

w skrócie: VAT przy opłatach rocznych zależy od tego kiedy grunt został oddany w użytkowanie wieczyste a datą graniczną jest 1 maja 2004.

ODPOWIEDZ