nieprawidłowe wpisy w KW

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
dero
Posty: 27
Rejestracja: 29 sie 2007, 11:53

Post autor: dero » 11 lis 2007, 16:20

Witam, mam pytanie co zrobić gdy mamy nieprawidłowy wpis w KW, zwłaszcza chodzi mi o dział 2gi, wiem ze rękojmia nie chroni wpisów w dziale 1wszym, w dziale 2gim chroni ale jak nabywca działa w dobrej wierze, ale co gdy np w KW wpisana jest jako właściciel osoba X w danych z ewidencji jest osoba Y, czy wtedy nabywając własność od osoby X możemy nabyć skutecznie ?a w złej wierze działa ten kto wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć że wpisy są wadliwe, a więc mając interes prawny mógł z łatwością uzyskać dane z ewidencji... czy to jest wtedy zła wiara i wtedy rękojmia nie chroni wpisów w dziale 2gim?
pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 13 lis 2007, 9:20

Natychmiast po zorientowaniu się, że księga wieczysta nie podaje stanu prawnego zgodnego ze stanem rzeczywistym powinno się wnieść o usunięcie tej niezgodności zgodnie z art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

„Art. 10
1. W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności.
2. Roszczenie o usunięcie niezgodności może być ujawnione przez ostrzeżenie. Podstawą wpisu ostrzeżenia jest nieprawomocne orzeczenie sądu lub postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. Do udzielenia zabezpieczenia nie jest potrzebne wykazanie, że powód ma interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.”

Zgodnie zaś z art. 5 powyższej ustawy „W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe (rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych).”

Według art. 6 rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie chroni rozporządzeń dokonanych na rzecz nabywcy działającego w złej wierze. W złej wierze jest ten kto wie, że treść księgi wieczystej jest niezgodna z rzeczywistym stanem prawnym, albo ten, kto z łatwością mógł się o tym dowiedzieć.

Kwestia czy w złej wierze był ktoś kto nie wiedział o niezgodności treści KW z rejestrem gruntów może być sporna. Z jednej strony to księgi wieczyste służą ustaleniu stanu prawnego nieruchomości, a nie rejestr gruntów. Ktoś kto chce sprawdzić księgę wieczystą ma do tego pełne prawo i może to zrobić nieodpłatnie. Informacje o gruntach, budynkach i lokalach zawarte w operacie ewidencyjnym (ewidencji gruntów i budynków) też są jawne, informacji tych udziela się odpłatnie. Ewidencja gruntów i budynków jest jednolitym dla kraju, systematycznie aktualizowanym zbiór informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz o innych osobach fizycznych lub prawnych władających tymi gruntami, budynkami i lokalami, jednakże jak widać podstawowym celem ewidencji nie jest stwierdzanie stanu prawnego nieruchomości. Gdyby tak było niepotrzebne byłyby księgi wieczyste. Trudno wysnuć tezę, że w złej wierze będzie ta osoba, która oprócz sprawdzenia księgi wieczystej nie sprawdzi też zapisów ewidencji gruntów i budynków, chociażby dlatego, że dostęp do niej nie jest na takich samych zasadach jak dostęp do ksiąg wieczystych oraz dlatego, że ewidencja nie jest prowadzona po to by gwarantować prawdziwość stanu prawnego nieruchomości. Moim zdaniem nabywca nieruchomości nie ma obowiązku sprawdzić ewidencji i nie można mu przypisać złej wiary z tego powodu. Co innego gdyby znał on treść wpisów ewidencji gruntów i pomimo to zlekceważył te uzasadnione wątpliwości. Wtedy byłby w złej wierze. Tak samo gdyby miał do treści wypisu z ewidencji gruntów łatwy dostęp, na przykład u notariusza, który mógł ewidencję sprawdzić przed podpisanie umowy zbycia nieruchomości.

dero
Posty: 27
Rejestracja: 29 sie 2007, 11:53

Post autor: dero » 13 lis 2007, 9:32

Dziękuje, czyli jednak nie można jednego stanowiska tutaj określić.... pisząc wcześniejszy post założyłem, iż jawność danych z ewidencji będzie przesądzać o złej wierze, jednakże racja są ustawowe wyjątki od ochrony rękojmią, (łącznie ze złą wiarą), ale KW jest po to by stan prawny określać...
dziękuje i pozdrawiam

ODPOWIEDZ