Notariusz poświadczy dziedziczenie

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 14 mar 2007, 20:53

Notariusz poświadczy dziedziczenie – Rzeczpospolita 14 marca 2007

Notariusze będą wyręczać sąd i potwierdzać nabycie spadku. Spadkobiercy szybciej dostaną potrzebny dokument, a sądom ubędzie pracy.
Tak zakłada przyjęty wczoraj przez rząd projekt zmiany prawa o notariacie, który przekazuje w ręce notariuszy wydawanie tzw. aktów poświadczenia dziedziczenia.
Wszystkie osoby, które mogą być spadkobiercami zarówno ustawowymi, jak i testamentowymi, spotkają się u rejenta. Ten spisze protokół z ich oświadczeniami na temat znanych spadkobierców, który stanie się podstawą aktu poświadczenia dziedziczenia. Notariusz sporządzi go, jeśli nie ma wątpliwości co do osób spadkobierców i wysokości ich udziałów w spadku. Podpisany przez wszystkich dziedziczących akt zostanie zarejestrowany w systemie informatycznym prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną. Dopiero wtedy stanie się dokumentem z mocą prawną. Taka procedura ma zapobiec nadużyciom, np. podwójnym aktom dotyczącym tego samego spadku.
Za sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia oraz protokołu dziedziczenia trzeba będzie zapłacić po 50 zł (tyle samo kosztuje dziś sądowe stwierdzenie nabycia spadku).
Notariusze będą mogli również dokonywać otwarcia i ogłoszenia testamentu i sporządzać zaświadczenia dotyczące wykonawcy ostatniej woli. Spadkobiercy będą mogli zdecydować, gdzie załatwią dokument nabycia spadku: w sądzie czy u rejenta. Pod jednym warunkiem - że o spadek nie toczy się spór. Wówczas bowiem właściwy będzie wyłącznie sąd.

Ireneusz Walencik

ODPOWIEDZ