Nowelizacja ustawy - poprawki Senatu

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
zuzia
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2007, 13:04

Post autor: zuzia » 31 lip 2007, 20:28

Dotarła do mnie informacja, że Senat wniósł kilka dni temu poprawkę do nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Nie dotyczyła zasadniczo kwestii wymogów stawianych kandydatom na pośrednika w obrocie nieruchomościami. Nie o to jednak chodzi. Interesuje mnie strona formalna i proces legislacyjny. Czym skutkuje poprawka Senatu, jakakolwiek by nie była? Projekt wraca z powrotem do Sejmu? Jak powinna się dopełnić procedura aby ustawa mogła wejść w życie? Może do tego czasu "pociąg się wykolei" i będą wybory, a ten i inne pomysły ustaw tego Sejmu nie dojdą do skutku, przynajmniej na razie i w takim kształcie. Wogóle obserwuję znikomy sprzeciw środowiska pośredników w całej tej sprawie nowych reguł nadawania licencji dla pośredników. Przynajmniej na formalnych stronach stowarzyszeń. Z tego co widziałam jedynie stowarzyszenie dolnośląskie wzywało do reakcji na pomysły ustawodawcy.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 01 sie 2007, 14:18

Po poprawkach Senatu ustawa wraca do Sejmu. Sejm może poprawki odrzucić bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Bezwzględna większość głosów oznacza, że „za” jest więcej posłów niż „przeciw” i wstrzymujących się”. Jeżeli Sejm nie zbierze takiej większości poprawki są przyjęte. Artykuły ustawy, które nie zostały zmienione przez Senat nie podlegają już rozpatrywaniu w przez Sejm. Następnie ustawa nie wraca już do Senatu tylko jest kierowana do Prezydenta do podpisu. Prezydent ma 21 dni na podpisanie ustawy, następnie kieruje ją do publikacji w Dzienniku Ustaw. Zanim zostanie opublikowana może minąć kolejne kilka lub kilkanaście dni. Przed podpisaniem ustawy Prezydent może też wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z Konstytucją. Prezydent Rzeczypospolitej nie może odmówić podpisania ustawy, którą Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodną z Konstytucją. Prezydent może wreszcie zawetować ustawę i przekazać ją do Sejmu z umotywowanym wnioskiem do ponownego rozpatrzenia. Po ponownym uchwaleniu ustawy przez Sejm większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów Prezydent Rzeczypospolitej w ciągu 7 dni podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli Sejm nie zbierze odpowiedniej większości ustawa upada. Jeśli Sejm zostanie rozwiązany przed ostatecznym rozstrzygnięciami w parlamencie ustawa będzie czekać na nowy Sejm, który podejmie decyzję co dalej.

ODPOWIEDZ