obowiązkowe wpisy w KW

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
dero
Posty: 27
Rejestracja: 29 sie 2007, 11:53

Post autor: dero » 17 paź 2007, 11:22

Witam, mam pytanie jak w temacie, czyli co MUSI byc wpisane w KW (glownie chodzi o dzial III), pytam gdzyż z tego co się dowiedzialem, np dożywocie nie zawsze jest ujawnione w KW.

Art. 7.
Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie działa przeciwko:
1) prawom obciążającym nieruchomość z mocy ustawy, niezależnie od wpisu,
2) prawu dożywocia,
3) służebnościom ustanowionym na podstawie decyzji właściwego organu
administracji państwowej,
4) służebnościom drogi koniecznej albo ustanowionym w związku z
przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia.

mowi że rękojmia nie działa przeciwku prawu dożywocia, co więc jak zostało ono ustanowione ale nie wpisane i ktoś nabędzie nieruchomość?

Art. 3.
1. Domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.
2. Domniemywa się, że prawo wykreślone nie istnieje.

odnośnie ptk 2, czy domniewywa się też że prawno NIE WPISANE nie istnieje?
I czy rękojmia działa przeciwko prawom nieujawnionym?(tzn czy można się zasłaniać rękojmia jeżeli prawo jest nie wpisane)

Art. 6.
1. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie chroni rozporządzeń
nieodpłatnych albo dokonanych na rzecz nabywcy działającego w złej wierze.
2. W złej wierze jest ten, kto wie, że treść księgi wieczystej jest niezgodna z
rzeczywistym stanem prawnym, albo ten, kto z łatwością mógł się o tym
dowiedzieć.

ptk 2 i dalej apropopo dożywocia, w jaki sposób można się dowiedzieć że na nieruchomośći nie "ciąży" takie prawo? (oprocz oświadczenie właściciela)
Jest kilka pytań i prosiłbym o odpowiedź na nie
pozdrawiam

zapomiałem dodać do pytania pierwszego, apropo co MUSI być wpisane w KW

Art. 11.
Ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości, ujawnione w księdze wieczystej,
ma pierwszeństwo przed takim prawem nie ujawnionym w księdze.

z którego wynika ze ograniczone prawa rzeczowe nie muszą być wpisane?

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 17 paź 2007, 17:50

odnośnie dożywocia, które często nie jest (raczej nie było) ujawniane w KW, rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie działa przeciwko (tak właśnie piszesz), w związku z czym przyszły nabywca obejmuje tę nieruchomość właśnie z tym ograniczonym prawem rzeczowym. Najważniejsze aby dowiedzieć się czy te prawo, mimo że nie jest ujawnione w KW, istnieje. Oświadczenie właściciela nieruchomości o braku obciążeń i ciężarów zawarte w umowie sprzedaży pozwala, moim zdaniem, dochodzić jedynie na drodze powództwa cywilnego tylko odszkodowania. Zatem dożywocie na nieruchomści dalej istnieje. A jak można sprawdzić? Jest to trudne. Jednak na przykład w trakcie oględzin nieruchomści, jeśli w lokalu przebywa jakaś starsza osoba, może to być sygnałem, że umowa dożywocia może istnieć. No ale to tylko domniemanie. Poprostu trzeba być ostrożnym.

dero
Posty: 27
Rejestracja: 29 sie 2007, 11:53

Post autor: dero » 17 paź 2007, 18:56

dziekuje za odp.
cyt: odnośnie dożywocia, które często nie jest (raczej nie było) ujawniane w KW
czyli teraz już musi być ujawniane? czy mozesz podac podstawe prawną (nie dlatego że nie wierze tylko chce sobie poczytac)
I nadal pytam w jaki sposób to sprawdzić i być pewnym że takie prawo nie ciąży? w akcie not. zawsze jest oświadczenie zbywcy iż na nieruchomośći (w zasadzie to prawie do nieruchomości) nie ciążą prawa os. trzecich itp. , czy tylko takie oświadczenie moge uzyskać?i co jeżeli osoba kłamie?
I nadal prosze o odpowiedź na wcześniejsze pytania odnośnie wpisów

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 17 paź 2007, 20:49

Art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece ustanawia wyjątki od ogólnej zasady, ze w KW ujawnia się prawa rzeczowe. Można ujawnić też prawa osobiste i roszczenia. Można ujawnić nie oznacza, że jest to obowiązek. Jako, ze rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie działa przeciwko prawu dożywocia oznacza to, że w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi nie rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe. Nawet jeśli ktoś nabył nieruchomość nie wiedząc, że mieszka tam dożywotnik, to może co najwyżej, jak słusznie napisał MGR dochodzić odszkodowania, ale dożywotnika nie wyrzuci na siłę.

Jak stwierdza Piotr Mysiak w glosie do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 26 października 2005 r., (V CK 776/04):
„Artykuł 16 ust. 1 KWU wyraźnie stwierdza, że zasadą jest ujawnianie w księgach wieczystych praw rzeczowych, natomiast wyjątkowo dopuszcza się ujawnianie praw osobistych i roszczeń w wypadkach przewidzianych w przepisach ustawowych. Zgodnie z podstawową zasadą prawa, wyjątków nie można interpretować rozszerzająco (exceptiones non sunt extentendae). Przyjąć należy, że nie bez powodu ustawodawca, w kolejnych nowelizacjach, rozszerza art. 16 ust. 2 KWU, umieszczając tam nowe uprawnienia, które można ujawniać.”

Możliwość, ujawniania prawa dożywocia znajduje się w art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece od jej pierwotnego brzmienia z 1982 roku i nigdy nie było to obowiązkowe

dero
Posty: 27
Rejestracja: 29 sie 2007, 11:53

Post autor: dero » 17 paź 2007, 22:07

Dziękuje za odpowiedź
Czyli notariusze nie maja obowiązku przesłania atu notarialnego ustanawiającego dożywocie (bo jak sądze to tylko aktem notarialnym można je ustanowić?) z wnioskiem o wpis do KW?
Więc w jaki sposób się dowiedzieć czy jest takie prawo czy nie, by dochować należytej staranności?
I co z innymi prawami np służebnością? czy i w tym wypadku jest podobnie?
Ponawiam także pytanie, jakie prawa MUSZA być wpisane? chybaże tylko art 16 o tym mowi więc wtedy wiadomo że w zasadzie to osobiste nie muszą......

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 18 paź 2007, 21:52

Notariusz sporządzając akt notarialny umowy dożywocia powinien przesłać też wniosek o ujawnienie tego prawa w księdze wieczystej. Art. 92

ODPOWIEDZ