Kolejki do egzaminów??

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Iwonka
Posty: 49
Rejestracja: 09 cze 2006, 22:29

Post autor: Iwonka » 24 sie 2006, 13:22

Hej!
Właśnie odbywam praktyki i zakończenie ich będę miała ok. 22 października. Chciałabym, a raczej muszę (ze względu na średnie wykształcenie) załapać się jeszcze na egzamin w tym roku. Słyszałam jednak że jest mnóstwo przystępujących do egzaminu i są kolejki!
TO JEST PRAWDA?? Jeśli ktoś składał już wniosek, to wie ile się czeka na egzamin?
Może ktoś słyszał o jakiejś amnestii dla ludzi ze srednim wykształceniem, a mających już ukończony kurs i praktykę?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź :)

Pozdrofka Iwona

Monika972
Posty: 33
Rejestracja: 29 lip 2006, 11:36

Post autor: Monika972 » 24 sie 2006, 17:51

[quote:d1b8c1f0e4="Iwonka"]Hej!
Właśnie odbywam praktyki i zakończenie ich będę miała ok. 22 października. Chciałabym, a raczej muszę (ze względu na średnie wykształcenie) załapać się jeszcze na egzamin w tym roku. Słyszałam jednak że jest mnóstwo przystępujących do egzaminu i są kolejki!
TO JEST PRAWDA?? Jeśli ktoś składał już wniosek, to wie ile się czeka na egzamin?
Może ktoś słyszał o jakiejś amnestii dla ludzi ze srednim wykształceniem, a mających już ukończony kurs i praktykę?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź :)

Pozdrofka Iwona[/quote:d1b8c1f0e4]
Witam
nie sądzę aby wprowadzono amnestie, było duzo czasu dla osób ze średnim, proponuję juz pisać symulację i na 30 dni przed egzaminem wstepnym musisz wysłac dokumenty, nawet jesli bedzie duzo ludzi to dopełniłas wszytkich formalności więc ewentualnie moga podzielic egzamin grudniowy na więcej grup, moze beda dwa terminy grudniowe? ale odrzucić Cie nie mogą.
Pozdrawiam

marko
Posty: 48
Rejestracja: 29 maja 2006, 21:34

Post autor: marko » 24 sie 2006, 20:31

Witaj:
Poczytaj sobie jak to bedzie. Według mnie w tym roku musisz dojś do ustnego aby zrobic licencje. Moze ktos ma inne poglady ? Czekam na lepsze sugestie
Pozdrawiam
Marko.

Postępowania kwalifikacyjne po 31 grudnia 2006 r.

Stosownie do postanowień art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 141, poz. 1492 z późn. zm.), w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 lipca 2005 r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomo-ściami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 150, poz. 1251) osoby z wykształceniem średnim mogą ubiegać się o nadanie licencji zawodowej odpowiednio w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania nieruchomo-ściami, pod warunkiem ukończenia kursu specjalistycznego, którego program został uzgodniony z ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, oraz jeżeli złożą wniosek o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego do dnia 31 grudnia 2006 r., zaś w przypadku osób z wykształceniem wyższym ukończenie ww. kursu, uznaje się za spełnienie warunku ukończenia studiów podyplomowych, o ile złożą wniosek o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego do dnia 31 grudnia 2006 r.

Natomiast zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 lutego 2005 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości (Dz. U. Nr 35, poz. 314) wniosek o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego składa się nie później niż na 30 dni przed terminem postępowania kwalifikacyjnego, które przeprowadza się w dwóch etapach: etapie pierwszym (wstępnym) i etapie drugim, w którym przeprowadzany jest egzamin, obejmujący część pisemną i część ustną.

Zatem w przypadku złożenia przez ww. osoby wniosku o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego w grudniu 2006 r. postępowanie kwalifikacyjne będzie przeprowadzane już w 2007 r.

W takim przypadku, gdy osoba, o której mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w trakcie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w 2007 r. zakończy etap wstępny lub część pisemną (test) egzaminu wynikiem negatywnym otrzyma decyzję o odmowie nadania licencji zawodowej, kończącą postępowanie kwalifikacyjne.

Taka osoba, chcąca uzyskać odpowiednią licencję zawodową musi zaczynać postępowanie kwalifikacyjne od początku, czyli ponownie złożyć wniosek o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego, z tym że będzie musiała już spełniać wymagania wprowadzone ww. ustawą z dnia 28 listopada 2003 r., czyli posiadać wyższe wykształcenie i mieć ukończone odpowiednie studia podyplomowe.

Natomiast, gdy osoba, o której mowa w art. 13 ust. 2 ww. ustawy z dnia 28 listo-pada 2003 r., w trakcie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w 2007 r. etap wstępny i część pisemną (test) egzaminu przejdzie z wynikiem pozytywnym, a część ustną egzaminu zakończy wynikiem negatywnym, pomimo otrzymania decyzji o odmowie nadania licencji zawodowej, będzie mogła, zgodnie

Iwonka
Posty: 49
Rejestracja: 09 cze 2006, 22:29

Post autor: Iwonka » 29 sie 2006, 20:24

Witam
Dzieki za odpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanie:

"(...)(Dz. U. Nr 35, poz. 314) wniosek o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego składa się nie później niż na 30 dni przed terminem postępowania kwalifikacyjnego (...)

Mogę złożyc wniosek o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego podczas trawania praktyk, tak żebym zaraz po dacie z którą zakończę praktyki mogła przystapić do egzaminu (etapu wstepnego) ??
Myślę że nie, ale proszę o odpowiedź

Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedź - Iwona

marko
Posty: 48
Rejestracja: 29 maja 2006, 21:34

Post autor: marko » 29 sie 2006, 22:38

Witaj !!
Ja tez myslę, że nie. Z tego co wiem, postepowanie egzaminacyjne składa się z trzech etapów.
I. Weryfikascja dokumentów i prac
Komisja sprawdza zawartosc teczek tzn. swiadectwa kursu i praktyk, sprawdza wszystkie dokumenty,czyta prace. Dopuszcza do drugirgo etapu.
II Test - wynik pozytywny dopuszcza do trzeciego etapu
III Egzamin ustny - zdasz masz licencję.
Nie mozesz złozyc wcześniej dokumentów, bo nie masz swiadectwa ukończenia praktyk i zaliczonego dzienniczka. Są przestrzegane terminy np praktyka 6 m-cy i to liczą z dokładnoscią do jednego dnia.
Masz trudna sytuację, musisz dojśc conajmniej do trzeciego etapu, aby kontynuować postepowanie egzaminacyjne w 2007 roku / to w przypadku, gdybyś przypadkowo oblała ustny/. Bedziesz miała tylko jeden termin, tak jak i ja. Będe zdawał prawdopodobnie dopiero w listopadzie.
Pozdrawiam
Marek B

Iwonka
Posty: 49
Rejestracja: 09 cze 2006, 22:29

Post autor: Iwonka » 29 sie 2006, 23:47

Dzieki za szybką odpowiedź!
Tak myslałam... ale chciałam się upewnić.
Ja czasmi opadam z sił... materiału jest tyle, a nie zawsze chore ustawy wchodzą mi zrozumiale do głowy.
Mimo że nie poddam się bez walki, zastanawiam sie czy zdam egzamin, czy jest warto...
Kiedy kończysz praktyki?

życze powodzenia, które przyda się wielu takim jak my :)

pozdrofka

marko
Posty: 48
Rejestracja: 29 maja 2006, 21:34

Post autor: marko » 30 sie 2006, 9:42

Praktyki skończyłem w ubiegłym roku. Tak zwlekałem z nauką i pisaniem pracy, że kończyą się juz terminy. Pracuję jako zarądca nieruchomosci i roboty jest masę. Zrobić licencje to naprawdę warto. Da Ci to zupełnie inny start w pracy. Walcz do końca. Musisz zdążyć z formalnościami na grudniowy termin.
Pozdrawiam
Marek B

ODPOWIEDZ