spadki i darowizny do miliona zł bez podatku

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
zyggi
Posty: 16
Rejestracja: 23 sie 2005, 19:41

Post autor: zyggi » 19 paź 2006, 8:27

Witam.
zapraszam wszystkich do ciekawej lektury, gdzie Sejm wczoraj uchwalił nową o podatku od spadków i darowizn.
Zwolnieniem tym będą objęte darowizny i spadki na rzecz małżonka, dzieci, rodzeństwa, wnuków i prawnuków, rodziców i dziadków oraz pasierba, ojczyma i macochy. Bez obciążenia korzystać będzie można z pożyczek w tym samym kręgu najbliższych, jeśli ich wartość nie przekroczy w ciągu życia pożyczkobiorcy miliona złotych. Chodzi o spadki, darowizny i pożyczki otrzymane od jednej osoby.

źródło - [rzeczpospolita 19-10-2006]

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 19 paź 2006, 22:11

Bardzo dobrze, że taki zapis znalazł się w ustawie. Przekazywanie majątku, który ktoś wypracował i zapewne opłacić już za niego jakieś podatki, nie powinno być opodatkowane tylko dlatego, że po śmierci majątek musi przejść na spadkobierców, którymi zazwyczaj są najbliższe osoby (dzieci, wnuki). Spadek jednak nie może przekroczyć miliona złotych. Jeżeli przekroczy to nadwyżka będzie opodatkowana. Jak widać „sprawiedliwość społeczna” nakazuje zapłacić podatek najbogatszym. Czy to słuszne?

xssif
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2009, 5:55

Post autor: xssif » 28 sty 2009, 6:07

Dobrze ze was znalazlem...

Dobry aniol mi o was podpowiedzial.

moze jestmw zlej sekcj, jednak zadam tu pytanie.

jak napisac upowarznienie do reprezentacji w sprawie spadkowej?

mieszkam w kanadzie i nie bardzo wiem gdzie zaczac...

mama zmarla ponad 3 lata temu nie zostawiaja testamentu. teraz nalezy przystapic do podzialu spadkowego, gdzie ja nie moge sie tyk zajac mieszkajac na stale w kanadzie. jest sugestja upowarznic mego ojca do tego obowiazku.

pytanie pozostaje jak to porawnie ujac i napisac taki dokument by nie marnowac czasu i pieniedzy na notarjalne w kanadzie potwierdzania mego podpisu na upowarznieniu? mysle tu o zrobieniu tego porawnie i zgodnie z tym co polski sad uznaje za porawny taki dokument.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2009, 6:09 przez xssif, łącznie zmieniany 1 raz.

martyniq77
Posty: 87
Rejestracja: 02 mar 2008, 21:31

Post autor: martyniq77 » 28 sty 2009, 9:37

Musisz poszukać na miejscu notariusza, który posługuję się językiem polskim. On sporządzi takie pełnomocnictwo. Wówczas wyślesz je tacie. Notariusz poradzi ci na ile upoważnić ojca, do reprezentacji przy jakich czynnościach. Wszystko się rozchodzi o to jakie masz układy z ojcem i jak możesz mu zawierzyć.

ODPOWIEDZ