proszę o radę

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
ulajka
Posty: 7
Rejestracja: 02 maja 2009, 9:36

Post autor: ulajka » 02 maja 2009, 14:45

Witam, mam pewien problem: Jakiś miesiąc temu znalazłam dom do kupienia (przez agencje nieruchomości) wszystko było dobrze podpisaliśmy umowę daliśmy zadatek 10000zł i złożyliśmy wniosek do banku o przyznanie kredytu, po paru dniach bank się odezwał i poprosił o wypis z księgi wieczystej, więc ja zadzwoniłam do tego biura (bo oni mieli nam dac komplet dokumentów) i mówie im że potrzebujemy odpisu, oni na to że księga poszła do migracji i trzeba czekac, czekaliśmy jakies dwa tygodnie aż w końcu sama zadzwoniłam do tego sądu i spytałam o księga, pani w sądzie powiedziała mi że księga jest do odbioru, a ci z biura dalej idą w zaparte że księgi nie ma i trzeba jeszcze czekac 3 tygodnie bo oni popełnili jakis błąd we wniosku. Ja właśnie tą księgę odebrałam i złożyłam do banku. I nie wiem o co chodzi dla tego szefa całej tej niby agencji nieruchomości dlaczego on nas tak oszukuje co on próbuje zrobic. I jak go sprawdzic czy nic nie kombinuje. Proszę o pomoc......

martyniq77
Posty: 87
Rejestracja: 02 mar 2008, 21:31

Post autor: martyniq77 » 05 maja 2009, 13:00

Ciężko stwierdzić co jest powodem postępowania biura. Może sytuacją którą ja miałam przy zakupie mieszkania dla siebie pozwoli odpowiedzieć na pytanie. Jestem licencjonowanym pośrednikiem, więc gdy kupowałam mieszkanie dla siebie wszystkie sprawy załatwiałam sobie sama. Rzecz miała miejsce we Wrocławiu w czerwcu 2006 - był to okres bumu a tym samym długiego oczekiwania na dokumenty z instytucji, m/i z Ksiąg Wieczystych. Dodatkowo we Wrocławiu wprowadzono system ksiąg elektronicznych i księgi które były jeszcze papierowe szły do migracji. I tak jeśli dana księga była papierowa i ktoś z jakiegoś powodu wziął odpis, szła ona automatycznie do migracji i była niedostępna nawet przez 3 miesiące. I ta było w moim przypadku. Potrzebowałam odpis do umowy przedwstępnej i do banku, jednocześnie miałam miesiąc na podpisanie umowy końcowej, gdyż sprzedający mieszkali w stanach i mieli na konkretny termin tam i z powrotem wykupione bilety lotnicze. Dowiedziałam się w księgach, że mogę wziąć odpis ale wówczas księga pójdzie do migracji i zostanie wyłączona na nawet 3 miesiące bo akurat był natłok pracy. Postanowiłam nie brać tego odpisu, bo w końcu sama sobie kupowałam mieszkanie. Poszłam tylko obejrzeć księgę, zrobiłam zdjęcia i notatki. Tak samo powiedziałam w banku, aby sami poszli pooglądali, rzeczoznawca zrobił tak samo. Tym samym wszyscy zainteresowani pooglądali i każdy znał stan prawny mieszkania. A dopiero na umowę końcową jak już miałam kredyt w ręku wzięłam odpis bo już nie miało dla mnie znaczenia czy księga pójdzie do migracji, czy nie i na jak długo.
A co do Pani sprawy to być może pośrednik, też nie chciał aby brała Pani odpis bo może była podobna sytuacja. A może nie chciał brać odpisu bo sprzedający nie dał a pośrednik nie chce za to płacić. A może pośrednik w ogóle nie wie co się dzieje w kwestii tego mieszkania. Ciężko powiedzieć.
Proponuję pójść do niego z tym odpisem i zwyczajnie zapytać o co chodzi, bo najgorzej tkwić w niewiedzy i niejasności. Wówczas sama Pani oceni postępowanie pośrednika i odpowiednio wynagrodzi za trud bądź zaniedbanie.

ODPOWIEDZ