Przedłużenie postępowań kwalifikacyjnych do końca 2007r.

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Sergiusz
Posty: 20
Rejestracja: 25 lip 2006, 18:46

Post autor: Sergiusz » 27 lip 2006, 21:49

Witam, obiło mi sie o uszy, że nasi rządzący mają jeszcze o rok czyli do końca 2007r. przedłużyć postepowanie kwalifikacyjne według starych zasad, czyli ze średnim wykształceniem, nie wiem na ile jest to prawdziwe.
Czy spotkaliście sie z takimi pogłoskami? co o tym sądzicie?
Według mnie nieważne czy ktoś ma wyższe czy średnie, ważne żeby posiadał wiedze.
Znam wiele osób, które posiadają wyższe wykształcenie a nie potrafią się wysłowić,
jakie jest Wasze zdanie na ten temat ?
Pozdrawiam S.

lajkonik
Posty: 99
Rejestracja: 17 maja 2005, 21:57

Post autor: lajkonik » 27 lip 2006, 23:33

popieram zdecydowanie
choć z drugiej strony nie chce mi się wierzyć, aby trzeci raz został wydłużony termin...
hmmm, wiele osób ucieszyło by się :)

lmatejun
Posty: 14
Rejestracja: 24 sie 2006, 13:04

Post autor: lmatejun » 25 sie 2006, 11:08

Wiem, że napewno ustną część egzaminu można zdawać przez 2007 rok, jeśli oczywiście zdało się część pisemną w 2006 roku podchodząc na starych zasadach.

marko
Posty: 48
Rejestracja: 29 maja 2006, 21:34

Post autor: marko » 25 sie 2006, 15:12

Zobacz temat " kolejki do egzaminu.... " tam zacytowałem odpowiednie przepisy regulujące takie przypadki
Pozdrówko
Marko

Izka
Posty: 5
Rejestracja: 01 wrz 2006, 22:46

Post autor: Izka » 01 wrz 2006, 23:17

witam
nie ma takiej możliwości aby Ministerstwo przedłużyło jeszcze o rok. ile można!!!!

sonia
Posty: 32
Rejestracja: 07 lut 2006, 10:25

Post autor: sonia » 02 wrz 2006, 10:18

czesc
oto najnowsze wieści:

WSPON» KOMUNIKAT W SPRAWIE NOWELIZACJI USTAWY O GOSPODARCE NIERUCHOMOśCIAMI

W dniu 30 lipca br. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami, która wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Nowelizacja ustawy przedłuża do dnia 31 grudnia 2006 r. możliwość złożenia wniosku o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami osobom, które mają ukończony kurs specjalistyczny, którego program został uzgodniony z Ministrem Infrastruktury.


USTAWA
z dnia 7 lipca 2005 r.
zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami
oraz o zmianie niektórych innych ustaw


Art. 1.

W ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami
oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 141, poz. 1492 i Nr
240, poz. 2408) w art. 13 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Osoby z wykształceniem średnim mogą ubiegać się o nadanie licencji zawodowej
odpowiednio w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania
nieruchomościami, pod warunkiem ukończenia kursu specjalistycznego,
którego program został uzgodniony z ministrem właściwym do spraw
budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, oraz jeżeli złożą
wniosek o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego do dnia 31 grudnia
2006 r. W przypadku osób z wykształceniem wyższym ukończenie kursu, o
którym mowa w zdaniu pierwszym, uznaje się za spełnienie warunku ukończenia
studiów podyplomowych, o ile złożą wniosek o dopuszczenie do postępowania
kwalifikacyjnego do dnia 31 grudnia 2006 r.”.

Art. 2.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

więc wydaje mi się , że średnie do końca 2006 r., a wyższe bez bariery czyli dożywotnio....
jak dobrze myślę więc hurra!!!!!
a wy jak sądzicie????

marko
Posty: 48
Rejestracja: 29 maja 2006, 21:34

Post autor: marko » 04 wrz 2006, 10:00

Czytałes to ? Jest to chyba stanowiski Ministerstwa z lutego br tak mi sie wydaje.
Postępowania kwalifikacyjne po 31 grudnia 2006 r.

Stosownie do postanowień art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 141, poz. 1492 z późn. zm.), w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 lipca 2005 r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomo-ściami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 150, poz. 1251) osoby z wykształceniem średnim mogą ubiegać się o nadanie licencji zawodowej odpowiednio w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania nieruchomo-ściami, pod warunkiem ukończenia kursu specjalistycznego, którego program został uzgodniony z ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, oraz jeżeli złożą wniosek o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego do dnia 31 grudnia 2006 r., zaś w przypadku osób z wykształceniem wyższym ukończenie ww. kursu, uznaje się za spełnienie warunku ukończenia studiów podyplomowych, o ile złożą wniosek o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego do dnia 31 grudnia 2006 r.

Natomiast zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 lutego 2005 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości (Dz. U. Nr 35, poz. 314) wniosek o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego składa się nie później niż na 30 dni przed terminem postępowania kwalifikacyjnego, które przeprowadza się w dwóch etapach: etapie pierwszym (wstępnym) i etapie drugim, w którym przeprowadzany jest egzamin, obejmujący część pisemną i część ustną.

Zatem w przypadku złożenia przez ww. osoby wniosku o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego w grudniu 2006 r. postępowanie kwalifikacyjne będzie przeprowadzane już w 2007 r.

W takim przypadku, gdy osoba, o której mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w trakcie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w 2007 r. zakończy etap wstępny lub część pisemną (test) egzaminu wynikiem negatywnym otrzyma decyzję o odmowie nadania licencji zawodowej, kończącą postępowanie kwalifikacyjne.

Taka osoba, chcąca uzyskać odpowiednią licencję zawodową musi zaczynać postępowanie kwalifikacyjne od początku, czyli ponownie złożyć wniosek o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego, z tym że będzie musiała już spełniać wymagania wprowadzone ww. ustawą z dnia 28 listopada 2003 r., czyli posiadać wyższe wykształcenie i mieć ukończone odpowiednie studia podyplomowe.

Natomiast, gdy osoba, o której mowa w art. 13 ust. 2 ww. ustawy z dnia 28 listo-pada 2003 r., w trakcie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w 2007 r. etap wstępny i część pisemną (test) egzaminu przejdzie z wynikiem pozytywnym, a część ustną egzaminu zakończy wynikiem negatywnym, pomimo otrzymania decyzji o odmowie nadania licencji zawodowej, będzie mogła, zgodnie

sonia
Posty: 32
Rejestracja: 07 lut 2006, 10:25

Post autor: sonia » 04 wrz 2006, 13:08

tak to było jużna stronie ministerstwa ale dopiero 30 lipca prezydent to podpisał, i wedle interpretacji średnie do końca 2006 r. a wyższe i kurs tak jakby było się po podyplomówce, przynajmniej tak mi się wydaje.....
ja mam wyzsze więc jestem a raczej chyba powinnam być zadowolona bo już sama nie wiem jak to interpretować
a ty jak myślisz????

Sergiusz
Posty: 20
Rejestracja: 25 lip 2006, 18:46

Post autor: Sergiusz » 04 wrz 2006, 14:36

To źle Ci się wydaje :). Od przyszłego roku jeżeli posiadasz wyższe, będziesz musiała zrobić podyplomowe. Do końca tego roku średnie i kurs oraz wyższe i kurs.
Pozdrawiam S. A jeżeli chodzi o to co prezydent podpisał to było rok temu 30 lipca 2005 r. :) Jeszcze Kwaśniewski ;)

iwona
Posty: 63
Rejestracja: 07 kwie 2006, 17:29

Post autor: iwona » 04 wrz 2006, 15:16

W przypadku osób z wykształceniem wyższym ukończenie kursu, uznaje się za spełnienie warunku ukończenia studiów podyplomowych, o ile złożą wniosek o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego do dnia 31 grudnia 2006 r ( to jest ze strony ministerstwa )

Jak to się ma do tego, co napisał Sergiusz?
Jaki sens ma ten zapis, gdy na dzień dzisiejszy czy w przypadku średniego czy też wyższego wykształcenia nie ma mowy o studiach podyplomowych, bo wiadomo że wszyscy ( no chyba że są to absolwenci studiów z zakresu gospodarki nieruchomościami ) są tylko po kursie ?

Jeżeli się mylę, to poprawcie mnie.

marko
Posty: 48
Rejestracja: 29 maja 2006, 21:34

Post autor: marko » 04 wrz 2006, 23:29

Witam !
Problem jest według mnie w:
czy wystarczy w 2006 roku złozyc dokumenty i bedzie mozna kontynupwać postepowanie egzaminacyjne w 2007 roku ?
Czy trzeba rozpocząc postepowanie egzaminacyjne tzn zdac conajmniej test w 2006 roku aby móc poprawiac ustny w 2007 roku.
Jak to rozumiecie ?
Według mnie problem leży nie w wykształceniu srednim czy wyższym jedynie w złozeniu dokumentów lub rozpoczęciu postepowania egzaminacyjnego. Czy przejście weryfikacji w pierwszym etapie jest juz rozpoczeciem postepowania egzaminacyjnego ????
Marek B

ODPOWIEDZ