Przekazanie części działki pod droge na rzecz Skarbu Państwa

Tutaj można wpisywać nowe tematy poruszające problemy rynku nieruchomości nie sklasyfikowane w innych działach forum
EXARKUUN
Posty: 7
Rejestracja: 16 lip 2009, 15:00

Post autor: EXARKUUN » 16 lip 2009, 15:25

Witam, mam taka sprawę własie - UM uwarunkował przekszałcenie prawa UW we własność wydzieleniem przez nas cześci działki dokladnie 7m2 - Geodeta dokonał podziału (powstały 2 działki) co UM zatwerdził. Dostaliśmy już decyzję z klauzulą wykonalnosci. W KW nadal widnieje działka z numeracją i pow. z przed podziału - chcemy to zmienić. Czy składająć wniosek do sądu - wytarczy wnioskować o sprostowanie oznaczenia nieruchomości czy trzeba też wnioskować o odłączenie/wydzielenie tej maleńkiej działki która bedzie przeznaczona pod poszerzenie drogi???

W dec. jest napisane: "w przedmiotowej sprawie wydzielona działka xxx o pow xxx przechodzi na własność Skarbu Państwa z mocy prawa z dniem w którym dec zatwierdzająca podział staje się ostateczna.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

wycena2009
Posty: 58
Rejestracja: 11 mar 2009, 22:10

Post autor: wycena2009 » 20 lip 2009, 19:19

W takich sytuacjach nieruchomość zazwyczaj zmienia właściciela na podstawie umowy, a nie z mocy prawa.
Do wniosku należy dołączyć potwierdzenia przejścia własności (prawomocna decyzja, postanowienie sądu, umowa), decyzję podziałową, mapę podziałową z pieczęcią, że służy do zmiany zapisów w księdze wieczystej.
Wydzielona działka zostanie odłączona z obecnej księgi wieczystej na podstawie wniosku.

EXARKUUN
Posty: 7
Rejestracja: 16 lip 2009, 15:00

Post autor: EXARKUUN » 21 lip 2009, 8:22

Mamy wszystkie niezbędne papiery - prawomocną decyzje zatwierdzającą podział nieruchomości i mapę. Dowiedziałem się też, że jeśli znany będzie nr KW, do którego ta mała działeczka będzie dołączona to możemy wnioskować o odłączenie z naszej KW i sprostowanie pow. i numeru naszej działki. (260zł) a jeśli wpiszemy we wniosku tylko sprostowanie to będzie w KW ostrzeżenie o niezgodności. (60zł) Czy czekać na ruch U. Miasta czy wystąpić do nich na piśmie i podanie nr ich KW i zrobić to na nasz koszt ale mieć już z głowy??? Do kogo (gdzie) mam się udać aby dowiedzieć się o ten nr KW??? (działka ma być na poszerzenie drogi krajowej i w dec. jest, że przechodzi ona na własność Skarbu Państwa)

ODPOWIEDZ