pytanie-dane o nieruchomościach do wyceny

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
gutka81
Posty: 4
Rejestracja: 18 cze 2009, 18:15

Post autor: gutka81 » 18 cze 2009, 18:23

dopiero zaczynam praktyki. jestem kompletnie zielona jeśli chodzi o zdobywanie informacji potrzebnych do wykonania operatu szacunkowego. wiem ze info o transakcjach mozna uzyskać w starostwie itd. ale jak okreslić cechy tych nieruchomości?? mam date transakcji, położenie lokali, pietro itp, a skąd wziąć dane dotyczące wyposażenia, stanu technicznego lokalu??

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 19 cze 2009, 10:12

Stan techniczny lokalu - najczęściej jak budynku (rok budowy, wykonywane remonty, konserwacje).
Wyposażenie lokalu - jakie instalacje - takie jakie w budynku. Okna - widać z zewnątrz, a reszta w zasadzie nas nie interesuje. Chyba, że lokal zdewastowany - to wtedy bym wymienił.

gutka81
Posty: 4
Rejestracja: 18 cze 2009, 18:15

Post autor: gutka81 » 19 cze 2009, 11:19

dziękuję za odpowiedź:)
mam jeszcze pytanie: to że lokal nasz jest po remoncie, materiały wysokiej jakości (np drewno egzotyczne itd) a pozostałe no własnie nie wiemy jakie bądź odwrotnie nasze mieszkanie kiepskie a te wzięte pod uwagę do porównania super wykończone.. to nie ma wpływu na cene?? ( z ciekawości pytam).

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 20 cze 2009, 15:06

I tak i nie. Zależy od tego co kupujący szuka. Rzeczoznawca praktycznie nie ma szans na wejście do lokali mieszkalnych podobnych do nieruchomości wycenianej i dlatego najczęściej pomija wyposażenie lokalu. Natomiast ma możliwość ujęcia podwyższonego standardu w wycenie przy pomocy współczynnika korekcyjnego ( co jednak nie jest zalecane).
Jak wiesz wycena jest sztuką i każda nieruchomość jest inna. Wycena mówi o wartości a nie cenie.
Przy negocjonowaniu ceny z pewnością podwyższony standard wpłynie na cenę sprzedaży; natomiast na wartość niekoniecznie - takie jest moje skromne zdanie.

adek44
Posty: 49
Rejestracja: 09 kwie 2009, 9:06

Post autor: adek44 » 03 sie 2009, 14:03

"Wycena jest sztuką"? Andy, plzz. Ogladając niektóre realne operaty, albo obserwując wiekszość RzM ciężko powiedzieć, że jedno to sztuka, a drugie - artyści. Raczej banda cwaniaków, która ustawiła się zawodowo w czasie, gdy zdobycie uprawnień było dziecinnie łatwe.

grem1
Posty: 49
Rejestracja: 09 lis 2007, 13:27

Post autor: grem1 » 07 sie 2009, 14:29

[quote:b3845dddbe="andy1909Z"]I tak i nie. Zależy od tego co kupujący szuka. Rzeczoznawca praktycznie nie ma szans na wejście do lokali mieszkalnych podobnych do nieruchomości wycenianej i dlatego najczęściej pomija wyposażenie lokalu. Natomiast ma możliwość ujęcia podwyższonego standardu w wycenie przy pomocy współczynnika korekcyjnego ( co jednak nie jest zalecane).
Jak wiesz wycena jest sztuką i każda nieruchomość jest inna. Wycena mówi o wartości a nie cenie.
Przy negocjonowaniu ceny z pewnością podwyższony standard wpłynie na cenę sprzedaży; natomiast na wartość niekoniecznie - takie jest moje skromne zdanie.[/quote:b3845dddbe]
Jest jeszcze jeden myk: jak wyceniany lokal jest super hiper naj złote klamki -to można by do porównania wziąć ten lokal o wyższej cenie, oczywiście reszta też musi pasować.

asiaryba
Posty: 6
Rejestracja: 15 mar 2009, 0:04

Post autor: asiaryba » 07 sie 2009, 15:15

Wyceniam nieruchomość w ramach praktyk, jest to lokal mieszkalny. Jako cechy rynkowe , dla których wyliczam wagi wzięłam położenie na piętrze, powierzchnię użytkową no i nie wiem czy mogę też standard wykończenia. Jako nieruchomości podobne uwzględniłam te, które znajdują się na osiedlu przedmiotu wyceny, więc lokalizacja szczegółowa odpada.
Czy mogę uwzględnić standard, jeśli nie ,to proszę mi podpowiedzieć co w takim razie może być jeszcze cechą.

maxima12
Posty: 46
Rejestracja: 13 sie 2008, 13:46

Post autor: maxima12 » 10 sie 2009, 16:14

Witam,

proszę fachowców z branży tylko o informację ogólną:
Jaką metodą wycenilibyście dom zbudowany 50 lat temu, z elementów prefabrykowanych /tynk, drewno i trzcina - z tego materiału są ściany, jedna tylko, między łazienką a kuchnią jest murowana/ ?

Znalazłam firmę, która buduje takie domy z elementów /zamiast trzciny jest wełna mineralna/ - www.domymax.pl
Czy rzeczoznawca z zasady przyjmuje do wyceny domu podobną technologię, z uwzględnieniem stopnia zuzycia wycenianego domu ?

Jakie są metody wycen takich starych i nietypowych nieruchomości ?
proszę o wypowiedzi.

pozdr

grem1
Posty: 49
Rejestracja: 09 lis 2007, 13:27

Post autor: grem1 » 11 sie 2009, 13:50

potrzebujesz wycenić dom czy całą nieruchomość?

grem1
Posty: 49
Rejestracja: 09 lis 2007, 13:27

Post autor: grem1 » 11 sie 2009, 13:51

i w jakim celu ta wycena?

ODPOWIEDZ