Egzamin Wrzesień!

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
madzik1980
Posty: 13
Rejestracja: 24 lut 2006, 20:17

Post autor: madzik1980 » 08 wrz 2006, 1:44

Zdałam ustny za drugi razem i jestem juz pośrednikiem :)W mojej grupie zdały 3 osoby na 11 wiec przesiew robią niezły.Ale jestem szczesliwa :)

Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 08 wrz 2006, 7:04

Mam prośbę do tych szczęśliwców, którzy egzamin mają za sobą. Podawajcie na forum pytania jakie mieliście na ustnym lub o ile pamiętacie coś z pisemnego. Egzamin jeszcze czeka wielu i bedą wdzięczni za wszelkie wskazówki.

madzik1980
Posty: 13
Rejestracja: 24 lut 2006, 20:17

Post autor: madzik1980 » 08 wrz 2006, 9:20

Moje pytania z Września
1.Analiza rynku nieruchomosci (skąd przyjęłam ze taka stawka za wynajem jest stawka przecietną na moim rynku)
2. GIODO, kiedy nie musi byc w umowie pośrednictwa zgody na przetwarzanie danych odobowych i wszystko o ochronie danych.
3.ANR-Ppierwokup
4. Gmina kiedy może skorzystac z prawa pierwokup a kiedy nie może?
5.Czy umowa przedwstepna w formie zwykłej pisemnej jest mową zobowiązującą.
5.Dokładnie omówić w jakich dzialach księgi wieczystej są wpisane wszytskei możliwe prawa dla nieruchomośći i czy rękojmia wiary publicznej chroni dział pierwszy księgi

Pisemny zdawałam kiedy indziej ale słyszałam od ludzi ze pojawily się znowu pytania z ustawy o rachunkowosci i KPA
Rada dla wszystkich:Na egzamin pisemny trzeba wejśc pewnie i z uśmiechem na ustach to jest juz połowa sukcesu bo na to tez patrza!!

Acha jeszcze jedno pytanie, które sobie teraz przypomnialam: Jaka ustawa wymienic chciaz jedna ktora reguluje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalumieszkalnego,łatwe ale to bylo ostanie pytanie i chyba byli juz pewni ze zdam wiec nie chcieli mnei nie siłe pognębić :)

aldona
Posty: 1
Rejestracja: 08 wrz 2006, 18:53

Post autor: aldona » 08 wrz 2006, 19:28

Witam, mi również dopisało szczęscie dzisiaj
moje pytania dotyczyły symulacji
1.definicja domu jednorodzinnego wg Prawa Budowlanego
2.współność majątkowa małżonków,
3.kto i jakie ponosi koszty przy sprzedazy SWPDLM
4.czynniki majace wplyw na cene nieruchomosci
5.jakie czynnosci posrednik wykonuje przy sprzedazy lokalu uzytkowego
6. od czego zalezy cena nieruchomosci

Dla mnie byly super, komisja przerwala mi wszystkie odpowiedzi i bylam okolo 5 minut
i zdawalam ostatnia, wiec troche stresu przezylam
w mojej grupie na 33 osoby chyba14-15 nie zdalo
pytania zasłyszane
podatek Vat rodzaje
odsetki ustawowe , kto ustala wysokosc itp
art 550 KC
tytul wykonawczy tytul egzekucyjny pojecia i roznice
sa jakies sentencje łacinskie ale ja nie pamietam jakie o nie tez byly pytania typu z czym sie kojarzy P.. klauzula al.... chodzi o umowy w formir aktu i ich znaczenie , nie umiem na to odpowiedziec
oczywiscie wszystkie definicje np, rzeczy, lokalu, budynku pierwokup, oplaty planistyczne i aljacenckie
i wiecej jakis nowosci nie pamietam pozostale powtarzały sie i byly juz wczesniej na forum podawane

Jesli chodzi o testy to byly dla mnie trudne na 25 pytan nie znalam odpowiedzi
chodzilo o pytania z rachunkowosci np srodki trwale to .... aktywa netto to... wszczecie postepowania administracyjnego z urzedu gdy nie znamy adresu osoby przeciwko ktorej jest wytoczone odp umarzamy
z KOZy 5 pytan sklad komisji , co zawiera protokół koncowy w postepowanie, zawiadamianiu komisji w przypadku wyznaczenia obroncy, kto moze zasiadac w komisji
i duzo z KPA duzo z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
nie bylo o lasach o cudzoziemcach, malo z PC
wiecej nie pamietam

Ale sie ciesze i zycze wszystkim tego samego

Monika972
Posty: 33
Rejestracja: 29 lip 2006, 11:36

Post autor: Monika972 » 08 wrz 2006, 20:01

witam, ja tez zdałam, jutro zdam relację teraz ide pić .

matams
Posty: 21
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:23

Post autor: matams » 09 wrz 2006, 14:15

Hey
Widze, ze wrzesniowcy sa dosc aktywni.
Sytuacja wyglada nastepujaco. Egzamin pisemny zdaje pewna pula osob. Nie zdaja kompletni idioci i ci, ktorzy zostali "wpisani na liste". Tym ostatnim zawsze braknie dwoch lub trzech punktow. Porostu musza kogos odrzucuc. Ja zdawalem dwa razy: w maju no i we wrzesniu. W maju bylem przekonany na 200%, ze pisemny zaliczylem z palcem w ...! Pytania byly wzglednie latwe, odpowiedzi znalem. No ale znalazlem sie w gronie osob z listy i "braklo" mi 2 punktow. Mozna sie bylo odwloac, znalazlbym te 2 punkty i byl mial zaliczone no ALE jest jeszcze egz ustny a tam moga zmieszac z blotem.
We wrzesniu pytania byly trudne. Trudniejsze niz w maju. Tak mi sie wydawalo, bo wrzucili troche z rachunkowosci. Ale zaskoczylo mnie tylko to troche. Czyli kilka pytan. Oczywisce juz takiej euforii jak a maju po pisemnym nie bylo. Zdalem.
Egzamin ustny to tez wielka loteria. Ale jak w kazdej loterii sa systemy. Nie ma mozliwosci wygrania, ale zwiekszamy szanse. Pytania sa z symulacji. Ja robilem tylko mieszkania. Dzialki mi nigdy nie podchodzily w pracy i wole oddac ofete koledze niz glowkowac. Postanowilem zrobic tylko i wylacznie mieszkania: sprzedaz z obciazona hipoteka + kredyt bankowy, wynajem mieszkania na cele mieszkalne dla firmy (omijamy ustawe o lokatorach) i sprzedaz spoldzielczego ze spadku.
Pytania mialem tylko i wyacznie z symulacji. Dla mnie nie bylu trudne bo pracuje w zawodzie.
W poniedzuake je przytocze bo mam liste z pytaniami takze od innych.
Zaskoczylo mnie jedno pytanie, ktore zadala mi komisja na sam koniec do jednej z symulacji. Wytracili mnie wrecz z logicznego myslenia: Ile umow podpisuje Pan do tego rodzaju transakcji. Moja pierwsza mysl: o ku*wa odpowiedz dwie lub jedna jest zbyt oczywista! O co staremu biega? No i wpadlem na mysl ze stary chce mnie wytracic zebym zaczal mieszac, gubic sie. Gleboki oddech, odpowiedz jedna lub dwie, jesli mam dwie strony transakcji. Cos zanotowal, przewodniczacy zadal pytanie czy inni maja pytania. Naszczescie nie bylo a to oznaczalo, ze poszlo wzglednie dobrze. Pozniej czekalismy na wyniki: zdalo 5 z 10. MI sie udalo.


Jak ktos ma jakies pytania - pytajcje.

Malta
Posty: 1
Rejestracja: 06 lut 2006, 13:21

Post autor: Malta » 09 wrz 2006, 15:16

Witam ja również po i również sie udalo, testy były dużo trudniejsze niż w Maju ( kupa pytań z ustawy o rachunkowości, zero budownictwa,mało kc), wyszłam pewna ze oblałam ale jakos poszło na ustnym miałam następujące pytania :

1. Giff, kto to jest, kto go mianuje, jaka ustawa go dotyczy
2. obligatoryjne ( !!!) warunki umowy pośrednictwa
3. co wpisujemy w III dziale KW dla SWPDL (TYLKO KONKRETY)
4. czyje są pożytki na grunkach rolnych ( w kwesti wyjaśnienia miałam symulacje 1.sprzedaż SWPDL,
najem lokalu uzytkowego, i sprzedaż pełnej własności)
5. dokumenty do sprzedaży SWPDL z dziedziczenia
6.samodzielośc lokalu (kto ja ustawia, w jakiej formie, co dokąłdnie zawiera)

Po każdej odpowiedzi miałam pytania ze strony komisji : napewno?? jest Pani pewna??? chce Pani cos jeszcze dodać ??? ja nic nie dodawałam nic nie kombinowałam. mówiłam ze to już wszystko i wam też to radze, bo takie pytania komisji są po to abyśmy zaczeli kombinować, mysleć i to nas najczęściej gubi.

w mojej grupie na 5 osób zdały dwie

i jeszcze jedna rada dla zdajacych ustne jak jesteście na liście powiedzmy tak jak ja 26 na 35 to nie zrywajcie sie o 6 z łozka i nie siedzcie na tym korytażu tak jak ja 6 godzin bo ja weszłm na sale ( po 14.00) to od tego czekania, siedzenia byłam taka padnięta ze nic nie pamiętałam.

tzrymam kciuki na wszystkich, i potwierdzam ogóle przeświadczenie ze liczy sie szczęscie, szczęscie i jezszce raz szczęscie, naprawde !!!

mazury-dzialki
Posty: 9
Rejestracja: 16 cze 2006, 16:40

Post autor: mazury-dzialki » 09 wrz 2006, 17:10

Ja też zdalem :)
Pytania miałem bardzo łatwe :)

1) Zaświadczenie za spółdzielni mieszkaniowej. Po co i co zawiera
2) Rodzaje umow pośrednictwa i ich elementy
3) Na jakiej podstawie stwierdzamy stan faktyczny nieruch. lokalowej?
4) Jak powstaje nier. lokalowa?
5) Definicja gospodarstwa rolnego.
6) Jakie oświadczenia sklada posrednik w umowie pośrednictwa?

iwona
Posty: 63
Rejestracja: 07 kwie 2006, 17:29

Post autor: iwona » 10 wrz 2006, 20:24

Mam pytanie do zdajacych ( bardziej w kwestii organizacyjnej ), czy odpowiadając na pytania udzielaliście bardzo wyczerpujacych odpowiedzi ? Czy odpowiedź na jedno pytanie zabierała Wam wiele czasu, czy też w chwili kiedy komisja zorientowała się, że wiecie o co chodzi, przechodziła do następnego pytania? Zdaję sobie sprawę że nie można jednoznacznie odpowiedzieć na moje pytanie, gdyż w duzej mierze zależy to od tresci danego pytania, ale pytam pod takim kątem, czy należy wykuć np. artykuły, paragrafy, itp na blachę.
Ktoś na przykład napisał że zapytano go o miejscowy plan zagospodarownia przestrzennego. Tak na dobrą sprawę nawet o tych najistotniejszych rzeczach dotyczących planu można długo opowiadać.
Proszę podzielcie się swoimi uwagami.

madzik1980
Posty: 13
Rejestracja: 24 lut 2006, 20:17

Post autor: madzik1980 » 10 wrz 2006, 22:17

W mojej grupie pytania byly koszmarne.NA 12 sob zdaly 3 wiec to juz chyba mowi samo za siebie.Jak wczesneij pisalam ja zdalam.Oblewali prawnikow i ludzi ktorzy zdawali 3-4 razy.Ja uczylam sie przez 1,5 miesiaca do tego egzaminu ustnego po pare godzin dziennie wiec tylko to mi pomoglo.Bo nie mogli mnie zbytnio zagiąć.Ostra nauka i wkuwanie to spsob na zadnie ustnego jesli sie trafi na taka komisje jak moja.A duzo jest takich komisji.Wszystko zalezy od szczescia i od komisji i zdania nie zmienie.A jesli sie juz trafi na ta trudna komisje to trzeba być niezle obrytym zeby nie mogli sie do niczego doczepic.Mam sporo opracowanych pytan na egzamin ustny i chętnie pomoge bo wiem ile ten egzamin mnie kosztował stresu!To moj numer gadu 1433651 i mail madzik1980@poczta.fm

Szatkosia
Posty: 2
Rejestracja: 16 sie 2006, 23:39

Post autor: Szatkosia » 05 paź 2006, 19:54

Witajcie,
ja we wrzesniu podchodziłam do egzaminu po raz pierwszy i po kilku dniach nauki przyjęłam strategię, że uczę sie na test bo dostałąm takiej głupawki jak uczyłam się wszystkiego naraz, że właściwie nić nie wiedziałam, a wszyscy wiecie, że na ustny trzeba się uczyć inaczej.
Mój cel został osiągnięty ZDA

mila
Posty: 74
Rejestracja: 06 paź 2006, 20:31

Post autor: mila » 06 paź 2006, 21:52

Gratuluję szczęśliwcą !!! Mam pytanie jaka strategie przyjęliście podczas nauki do ustnego. ja mam mentlik w głowie - niby cos wiem a nie wiem nic... Niektóre pytania z tych któr przytoczyliście mnie załamały :-( proszę więc o radę. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ