stawki czynszów najmu

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
census
Posty: 11
Rejestracja: 21 lip 2010, 12:30

Post autor: census » 22 lip 2010, 10:04

Witam!
Mam pytanie do praktyków wyceny. Skąd czerpać wysokości stawek czynszów najmu na niewielkich rynkach? Mam tu na myśli małą wieś gminną i stawki czynszów najmu powierzchni mieszkalnych, magazynowych i placów. Mam wrażenie, że wizyta bezpośrednio u najemcy niewiele pomoże:( Pozdrawiam

adek44
Posty: 49
Rejestracja: 09 kwie 2009, 9:06

Post autor: adek44 » 23 lip 2010, 11:43

Na prkatyki, czy w realu?

census
Posty: 11
Rejestracja: 21 lip 2010, 12:30

Post autor: census » 23 lip 2010, 16:36

W realu niestety:( Na praktykach sprawa jest prosta, wiadomo... a tu chodzi o zlecenie.

adek44
Posty: 49
Rejestracja: 09 kwie 2009, 9:06

Post autor: adek44 » 26 lip 2010, 15:18

UOGN mówi wyraźnie, że trzeba rozszerzyć zakres terytorialny rynku albo przenieść analizę do podobnych miejscowości. Radziłbym (jako super-teoretyk przed egzaminem państwowym ;) umówić się w kilku spółdzielniach mieszkaniowych w miasteczkach podobnych do tego, w którym znajduje się wyceniana nieruchomość i pogrzebać w umowach najmu, szczególnie lokali użytkowych jest tam pełno. Czasem agencje pośrednictwa mają dane o umowach najmu, ale to rzadkość.
"Będąc młodym praktykantem na RzM" najłatwiej dostawałem wszelkie dane właśnie w Sp.Mieszk. gdzie królują dziwne starsze panie...
W USkarb nie radzę :)

Potem oczywiście jakaś korekta ze względu np na:
- stosunek średnich zarobków w miejscu "pobrania" danych do tych wycenianych - te dane można uzyskać w UGminy
- stosunek liczby ludności (gęstość zaludnienia) j.w.

To są propozycje tylko - chętnie zapoznam się z opiniami innych

census
Posty: 11
Rejestracja: 21 lip 2010, 12:30

Post autor: census » 28 lip 2010, 21:07

Jak juz wspomniałem jest to wieś gminna i spółdzielni mieszkaniowej tam nie znajdziesz. To samo dotyczy innych wsi gminnych w powiecie (rozszerzam rynek na cały powiat). Spółdzielnia jest w mieście powiatowym, ale rynek miasta w moim mniemaniu, nie jest tożsamy z terenami wiejskimi. Nie da się tego w żaden sposób zestawić. Może ktoś ma jakieś doświadczenia w tym zakresie? Pozdrawiam

adek44
Posty: 49
Rejestracja: 09 kwie 2009, 9:06

Post autor: adek44 » 29 lip 2010, 10:03

Moża Poczta Polska - oni prowadzą teraz masową wyprzedaż lokali uzytkowych i nier.gruntowych, a także wynajmują swoje lokale gdzieś przy dworcach, budynkach administracyjnych itp. właśnie w takich małych lokalizacjach?
Albo PKP? Gminy chyba też prowadzą aktywną politykę sprzedaży i wynajmu?

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 30 lip 2010, 10:26

Najprościej i najtrudniej - rozmowa z najemcami i właścicielami.
Sztuka uzyskania informacji....

ODPOWIEDZ