Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
Madzias
Posty: 17
Rejestracja: 04 paź 2006, 18:15

Post autor: Madzias » 06 paź 2006, 17:56

Witam,
mam pytanie, czy wiecie jakie są wady dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 06 paź 2006, 19:30

[quote:66a6b27cfa="Madzias"]Witam,
mam pytanie, czy wiecie jakie są wady dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam[/quote:66a6b27cfa]

A są takie ?

Wg mnie ten sposób przyjęcia spadku ma zalety w porównaniu z przyjęciem prostym gdzie spadkobierca odpowiada za długi bez ograniczeń.
Ciekawe co sądzą inni ?
pozdrawiam
galined

Madzias
Posty: 17
Rejestracja: 04 paź 2006, 18:15

Post autor: Madzias » 06 paź 2006, 19:45

Właśnie się nad tym zastanawiam, skoro masz wybór jak dziedziczyć, to chyba musi tu gdzieś być jakiś chaczyk. Przecież każdy dziedziczyłby w ten sposób, po co w takim razie istnieje dziedziczenie wprost, czy ktoś po prostu chce spłacać długi z własnej kieszeni?
Dziękuję za odpowiedź, może jeszcze ktoś coś dorzuci?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 06 paź 2006, 22:03

Jeśli spadkobierca wie, że na masie spadkowej ciążą spore długi, korzystne może być dla niego przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas ma pewność, że nie zapłaci za długi więcej niż wartość stanu czynnego spadku ustalonego w spisie inwentarza. Zgodnie z art. 644 Kodeksu postępowania cywilnego „Jeżeli złożono oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a inwentarz nie był przedtem sporządzony, sąd wyda postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza”. Tutaj może się kryć potencjalna wada w niektórych przypadkach dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza w porównaniu z prostym przyjęciem spadku. Koszt komorniczego spisu inwentarza ktoś musi opłacić. Sąd obciąży tymi kosztami masę spadkową (o takich właśnie postanowieniach wiem). Jeśli więc dłużnik nie decyduje się na odrzucenie spadku, bo ma nadzieję, że jednak długi nie przekroczą stanu czynnego spadku, to spadek „straci” na kosztach ustalenia spisu. Jeśli po spłacie długów coś jeszcze zostanie to będzie tego mniej niż w tym samym przypadku byłoby po przyjęciu prostym spadku. Jest to więc niekorzystne dla spadkobiercy, ale innego wyjścia nie ma. Spis trzeba zrobić jeśli chce się przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

ODPOWIEDZ