Prawidłowe nazewnictwo umów (kupna / sprzedaży / kupna-sprzedaży)?

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
mat1984
Posty: 57
Rejestracja: 22 paź 2010, 19:12

Post autor: mat1984 » 11 sty 2011, 23:18

Witam,

od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tym, jak prawidłowo powinno nazywać się umowy zawierane pomiędzy kupującym, a sprzedającym w umowach pośrednictwa.

Zauważyłem, że większość biur np.:

w UMOWACH POśREDNICTWA KUPNA NIERUCHOMOśCI pisze:

"w przypadku zawarcia UMOWY KUPNA nieruchomości, zamawiający zapłaci prowizję w wysokości..."
"podejmowanie czynności mających na celu zawarcie UMOWY KUPNA"

w UMOWACH POśREDNICTWA WYNAJMU NIERUCHOMOśCI pisze:

"w przypadku zawarcia UMOWY WYNAJMU nieruchomości, zamawiający zapłaci prowizję w wysokości..."
"podejmowanie czynności mających na celu zawarcie UMOWY WYNAJMU".


Z tego co czytam to kodeks cywilny nie definiuje czegoś takiego jak umowa KUPNA, umowa KUPNA - SPRZEDAżY, umowa WYNAJMU. Zauważyłem tylko definicje umów SPRZEDAżY i NAJMU.

Aby to zweryfikować wystarczy wpisać w google 'umowa pośrednictwa kupna nieruchomości' i sprawdzić kilka pierwszych umów.

I teraz moje pytanie: czy takie nazewnictwo jest prawidłowe? Jak na to patrzą sądy w rozstrzyganiu ewentualnych sporów pomiędzy pośrednikiem, a nieuczciwym klientem?

Pozdrawiam,
mat

wf
Posty: 18
Rejestracja: 09 gru 2010, 16:03

Post autor: wf » 12 sty 2011, 9:29

Nazwa nie ma znaczenia (a raczej ma, ale tylko w skrajnych przypadkach pomocy w wykładni, co akurat przy w/w umowach miejsca mieć nie będzie), treść się liczy.

Sprzedaż, najem, to umowy wzajemne. Sprzedaży zawsze towarzyszy kupno najmowi wynajem.

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 12 sty 2011, 11:21

nie ma znaczenia nazwa umowy dla sądu najważniejsza jest jej treść. Fakt nazywania jednak umowy sprzedaży umową kupna lub umową kupna- sprzedaży jest ignorancją i brakiem szacunku do przepisów co niestety cechuje również ustawodawcę

wf
Posty: 18
Rejestracja: 09 gru 2010, 16:03

Post autor: wf » 12 sty 2011, 14:57

hmm jaki tam szacunek do przepisów, jak KC i tak zerwał z wiekową tradycją nazywania tej transakcji umową kupna-sprzedaży właśnie ;)

mat1984
Posty: 57
Rejestracja: 22 paź 2010, 19:12

Post autor: mat1984 » 12 sty 2011, 18:36

Dziękuję za odpowiedzi.

Właśnie zastanawiało mnie to ponieważ co niektórzy klienci mogą mieć wątpliwości jeśli w UMOWIE POśREDNICTWA KUPNA NIERUCHOMOśCI pisze:

"w przypadku zawarcia UMOWY SPRZEDAżY nieruchomości, zamawiający zapłaci prowizję w wysokości..."

Klient kupujący może to rozumieć tak, że w przypadku jeśli sprzedający podpisze z kimkolwiek umowę sprzedaży to on będzie musiał zapłacić prowizję.

Jednak skoro w treści mogą pojawiać się UMOWY KUPNA w takim razie tak to będzie i u mnie.

ODPOWIEDZ