Oferowanie nieruchomości bez umowy

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
mitro
Posty: 30
Rejestracja: 14 lis 2006, 23:09

Post autor: mitro » 27 sty 2011, 22:05

Załóżmy że mam swoją stronę internetową na której chciałbym oferować pewne nieruchomości do sprzedaży. Załóżmy, że opieram się na prowizji od kupującego, bo wiem, że sprzedawca nie będzie chciał mi zapłacić prowizji, bo twierdzi, że sam sprzeda. Ja mimo to, chciałbym oferować jego nieruchomość, bo jest wyjątkowa i wiem, że klienta mu znajdę. On na to się godzi, i mówi, że jak chcę, to mogę ale on mi nie zapłaci żadnej prowizji.

Na jakiej zasadzie mogę taką ofertę przyjąć i oferować? Czy muszę podpisać z nim umowę pośrednictwa? Wolałbym oczywiście nie, załóżmy że sprzedawca jest anty dla pośredników i podpisywania czegokolwiek.

Adrian
Posty: 24
Rejestracja: 29 gru 2010, 11:20

Post autor: Adrian » 28 sty 2011, 2:36

Standardy Zawodowe Pośredników w obrocie nieruchomościami:

§16. Pośrednik świadczy usługę tylko na podstawie zawartej z Zamawiającym pisemnej umowy
pośrednictwa z podaniem numeru licencji zawodowej i informacji o ubezpieczeniu
zawodowym OC. Zakres czynności pośrednictwa określa umowa.

§20. Pośrednik nie może składać zamawiającemu nieprawdziwych oświadczeń dotyczących
możliwej ceny sprzedaży lub czynszu najmu, reklamować do sprzedaży, wynajmu lub
innego obrotu tych nieruchomości, co, do których nie zawarł uprzednio umowy
pośrednictwa poza przypadkami, które wynikają ze szczególnych ustaleń między
pośrednikami.

mitro
Posty: 30
Rejestracja: 14 lis 2006, 23:09

Post autor: mitro » 28 sty 2011, 9:21

No ok, a gdybym chciał żeby to polegało na umieszczeniu oferty na mojej stronie przez właściciela nieruchomości. Równie dobrze jak na gratce czy innym. Na jakich zasadach to działa? Przy założeniu, że jednak nie byłoby tam danych kontaktowych do właściciela...

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 28 sty 2011, 11:42

nie można - albo umowa albo nic

licencjonowany
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2011, 11:38

Post autor: licencjonowany » 28 sty 2011, 12:10

Na allegro pojawiają się ostatnio ogłoszenia typu "oferuję usługę umieszczenia do sprzedaży nieruchomości na 70-ciu czy 80-ciu portalach". Są to aukcje osób fizycznych jak także biur nieruchomości. Kasują około 100zł za miesięczny okres promowania takiej oferty. Nie zawierają umów ze sprzedającymi, a w ofercie podany jest bezpośredni kontakt do właściciela. Jest to bezprawne, ale w naszym kraju nikt się tym nie przejmuje i kropka.



BEZ UMOWY POśREDNICTWA NIE MOżESZ OFEROWAć DO SPRZEDAżY żADNEJ NIERUCHOMOśCI.



Ja osobiście nie jestem zwolennikiem ofert typu bezpośredniego: 0% prowizji od strony kupującej. Zawsze podpisuję umowę ze sprzedającym oraz kupującym. Szanujmy koledzy i koleżanki swoją pracę.

SylwiaandAdam
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2011, 13:33

Post autor: SylwiaandAdam » 28 sty 2011, 14:37

Pewnie to juz oklepane na maska pytanie ale nigdzie nie moglam znalezc odpowiedzi:((

Chcialabym sprzedac mieszkanie (spoldzielcze wlasnosciowe) i nie wiem jak do tego sie zabrac i od czego zaczac, gdzie zareklamowac, z posrednikiem czy bez, jakie dokumenty zalatwic???

Arture
Posty: 89
Rejestracja: 29 gru 2008, 14:52

Post autor: Arture » 30 sty 2011, 19:51

Bingo!!! to jest klasyczny przyklad jakie warunki do pracy stworzyli dla nas nasi dzialacze. Inni mogą, a ty licencjonowany pośredniku nie możesz, bo jeteś licencjonowany i czuwa nad toba KOZ /Komisja Odpowiedzialnosci Zawodowej/. Dopilnowali nawet,-działacze- aby to była umowa pisemna-w czyim interesie? czy nie mozna bylo poprzestac na słowie umowa? co pozwala włączyc też umowy ustne. Jaka kadra takie wyniki. Widzielismy wszyscy jak nie dawno, tu na naszym forum, uzytkownik podający sie za kogoś z zarządu PFRN niby rozmawiając z nami próbował zarobić 6 zl za przemycenie reklamy w tekscie. Admin usunął jego wpis, a potem cały z nim dialog. Może poprosimy dmina o przywrócenie tych wypowiedzi?

Milo pisze:nie można - albo umowa albo nic

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 02 lut 2011, 10:37

problem w tym, że umowa jest także dla ochrony klienta. Głupotą jest jednak, iż nie ściga się tych co trudnią się pośrednictwem bez licencji bo to jest przestępstwo i działanie na szkodę wszystkich nas którzy się uczyli i ciężko pracowali na uzyskanie licencji

Arture
Posty: 89
Rejestracja: 29 gru 2008, 14:52

Post autor: Arture » 02 lut 2011, 23:26

Ale kto ma ścigać? Ty, czy ja? To jest właśnie rola naszych działaczy, ale oni powołali tylko stanowiska /opłacane z naszych skladek/ które ścigają pośredników jeżeli dali ogloszenia bez nr.lic, ale jezeli nie jest w stowarzyszeniu to umywają ręce. My walczymy tylko we własnym środowisku , a marginesem pośrednictwa nikt się nie zajmuje.

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 04 lut 2011, 12:15

prawda...

RP_INVEST
Posty: 16
Rejestracja: 22 lut 2011, 0:44

Post autor: RP_INVEST » 22 lut 2011, 1:38

"To jest właśnie rola naszych działaczy, ale oni powołali tylko stanowiska /opłacane z naszych skladek/ które ścigają pośredników jeżeli dali ogloszenia bez nr.lic, ale jezeli nie jest w stowarzyszeniu to umywają ręce"

dobrze napisane, dlatego moje biuro nigdy nie bedzie w żadnym stowarzyszeniu...
Ostatnio zmieniony 22 lut 2011, 1:39 przez RP_INVEST, łącznie zmieniany 1 raz.

RP_INVEST
Posty: 16
Rejestracja: 22 lut 2011, 0:44

Post autor: RP_INVEST » 22 lut 2011, 1:41

licencjonowany pisze:Na allegro pojawiają się ostatnio ogłoszenia typu "oferuję usługę umieszczenia do sprzedaży nieruchomości na 70-ciu czy 80-ciu portalach"[...]
O czym ty piszesz ? chyba uległeś jakiejś pomyłce, bo oni nie oferują zadnego pośrednictwa a tylko usługe wystawienia ogłoszenia, tak samo jak allegro, i inne portale ogłoszeniowe i mają prawo na tym zarabiac.

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 05 cze 2011, 13:46

> RP_INVEST napisał:
licencjonowany pisze:Na allegro pojawiają się ostatnio ogłoszenia typu "oferuję usługę umieszczenia do sprzedaży nieruchomości na 70-ciu czy 80-ciu portalach"[...]
O czym ty piszesz ? chyba uległeś jakiejś pomyłce, bo oni nie oferują zadnego pośrednictwa a tylko usługe wystawienia ogłoszenia, tak samo jak allegro, i inne portale ogłoszeniowe i mają prawo na tym zarabiac.


witam,

sprawa w cale nie jest taka oczywista, oto dlaczego:

1. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na zawodowym wykonywaniu przez pośrednika w obrocie nieruchomościami czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów:
1) nabycia lub zbycia praw do nieruchomości,
2) nabycia lub zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3) najmu lub dzierżawy nieruchomości albo ich części,
4) innych niż określone w pkt 1-3, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części.

jeżeli więc z treści strony oraz wpisów na niej wynika, że strona ma na celu "kojarzenie" stron umowy (np sprzedam mieszkanie, dom itp) to prowadzenie takich działań, w pewnych okolicznościach, można kwalifikować jako czynności zmierzające do zawarcia umowy.

Temat jednak dość świeży, z pewnością wart uwagi. Moim zdaniem, samo ogłoszenie może nie być wystarczające do takiej kwalifikacji. Trzeba dokładnie sprawdzić jak wygląda cała struktura transakcji, od zamieszczenia ogłoszenia po sprzedaż nieruchomości.

pozdrawiam
artur rosiński

ODPOWIEDZ