na czym polega metoda interpolacji w podejściu porównawczym?

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
smedley
Posty: 1
Rejestracja: 09 kwie 2011, 0:38

Post autor: smedley » 09 kwie 2011, 1:05

Witam,

analizuję operat szacunkowy, który dostałem do ręki od rzeczoznawcy i nie rozumiem niektórych obliczeń. Chodzi o wycenę nieruchomości zabudowanej metodą porównawczą. Rzeczoznawca wybrał sobie analizowane cechy, wśród których znalazły się między innymi powierzchnia działki oraz powierzchnia użytkowa budynku. W sposobie oceny podał, że jest to cecha liniowa określana metodą interpolacji.

I tu się zaczynają obliczenia których nie rozumiem. Podam konkretne wartości, może ktoś mi to będzie w stanie wytłumaczyć.

Powierzchnia działki wycenianej 1706 m2.
Powierzchnie działek porównywanych: A - 496m2, B - 693 m2, C - 890 m2.
Różnice procentowe: A - 92%, B - 75%, C - 60%.
Wynika z tego, że 100%=1350 m2. Skąd się wzięła ta wartość?

Powierzchnia użytkowa budynku na nieruchomości wycenianej 356.40 m2.
Powierzchnie budynków na nieruchomościach porównywanych: A - 295.00 m2, B - 283.00 m2, C - 295.00 m2.
Różnice procentowe: A - -23%, B - -27%, C - -23%.
Wynika z tego, że 100%=270m2. Skąd się wzięła ta wartość?

Czy jest jakiś specjalny algorytm na wyliczenie tych rzeczy? Bo jak dla mnie powinna być podana po prostu różnica procentowa względem nieruchomości wycenianej (czyli 100% to powinno być 1706 m2 i 356.40 m2). Chciałbym to wiedzieć, żebym wiedział jak z nim rozmawiać po weekendzie. Tym bardziej, że mam jeszcze kilka uwag do tego operatu, w którym moim zdaniem jest pełno błędów logicznych.

Pozdrawiam.

EDIT
Juz wiem o co chodzi. Te 100% to różnica między cechami max i min nieruchomości na podstawie których wyznaczono zakres kwotowy, z tym że nie włączono tych nieruchomości do analizy, bo nie spełniały założeń. Trochę mi zajęło żeby do tego dojść...
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2011, 17:15 przez smedley, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ