dziwna sprawa

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
prodegior
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2006, 23:24

Post autor: prodegior » 19 paź 2006, 23:38

Witam.Mam powazny problem,mianowicie dzierzawie lokal od gminy.Mialem zwykla umowe na czas nieokreslony i wystapilem do burmistrza w maju o zmiane okresu dzierzawy na 15 lat.Burmistrz wystapil do rady o zmiane okresu dzierzawy na co rada w glosowaniu wyrazila zgode.i wszystko bylo by ok gdyby nie to iz burmistrz nie chce mi dac/podpisac aneksu do umowy.za 2 mce konczy sie kadencja,ida wybory przyjdzie nowa rada i nowy burmistrz a co stanie sie z moja umowa ktora rada przeglosowala?co moge i powinienem zrobic w danej sytuacji?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 20 paź 2006, 8:35

Co to znaczy, że burmistrz nie chce dać aneksu do podpisania? Czy ma Pan pismo podpisane przez burmistrza w którym odmawia on podpisania tego aneksu z wyjaśnieniem dlaczego? Czy Pan może wysyłał jakieś pismo do burmistrza w tej sprawie? Jakie zapisy znajdują się w uchwale Rady gminy? Czy tam jest zapisane kiedy ma burmistrz zawrzeć ten aneks? Jeśli burmistrz wystąpił do rady o zgodę na zmianę umowy, to dlaczego nie chciałby teraz podpisać zmiany umowy. Proszę o przybliżenie problemu.

W listopadzie rada gminy będzie miała już nowy skład, być może będzie też nowy burmistrz, ale poprzednia uchwała rady zachowuje swoją moc.

prodegior
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2006, 23:24

Post autor: prodegior » 20 paź 2006, 9:42

Witam.przedmiotem glosowania na radzie byla tylko dlugosc trwania umowy a dokladnie jej zmiana z umowy na czas nieokreslony na umowe na 15 lat dzierzawy.tydzien po glosowaniu zostalem wezwany do urzedu celem podpisania nowej umowy.nowa umowa przedstawiona mi do podpisu faktycznie zawierala okres umowy najmu taki jak rada przeglosowala lecz jednoczesnie zmieniala inne warunki na bardzo mi niekorzystne.w tej sytuacji odmowilem podpisania nowej umowy i poprosilem burmistrza o zmiane aneksem tylko i wylacznie punktu nad ktorym glosowala rada lub przedstawienie do podpisu umowy ktora zawiera dotychczasowe warunki+15 lat dzierzawy.wytlumaczylem iz mam w dotychczasowej umowie okres wypowiedzenia warunkow 12 miesiecy i jesli burmistrz chce zmienic mi inne warunki niz glosowane(na niekorzystne) musi zachowac okres wypowiedzenia 12 mcy.z tego co sie orientuje nie ma w uchwale terminu podpisania umowy-aneksu.zadne pisma nie byly wysylane w tej sprawie gdyz wszystko bylo zalatwiane ba spotkaniach.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 20 paź 2006, 11:27

Bardzo możliwe, że burmistrz po prostu rozmyślił się. Może stwierdził już po uchwale rady, że umowa na czas określony jest mniej korzystna gdyż dotychczasowa i zawarł niekorzystne dla Pana warunki. Może zbliżające się wybory sprawiły, że inaczej spojrzał na sprawy dzierżawy nieruchomości gminnych? Nie wiadomo. To prawda, że nie musi Pan podpisywać takiej umowy, która Pana zdaniem zmienia coś więcej niż to o co Pan wnioskował, jednakże burmistrz też nie ma obowiązku podpisania aneksu do umowy jeśli jego zdaniem nie jest on dobry dla gminy. W związku z obecną sytuacją radziłbym pisemne wystąpienie do burmistrza z prośbą o wyjaśnienia i propozycją zawarcia umowy zmieniającej tylko czas trwania dzierżawy. Burmistrz powinien odpowiedzieć i wtedy będzie Pan miał jasność o co właściwie chodzi (a przynajmniej powinien Pan mieć jasność, bo niewykluczone, że odpowiedź będzie na tyle lakoniczna, że niczego nie wyjaśni).

prodegior
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2006, 23:24

Post autor: prodegior » 20 paź 2006, 16:40

Witam a co stanie sie jesli burmistrz nie podpisze aneksu?czy uchwala bedzie wiazaca dla przyszlego burmistrza?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 20 paź 2006, 21:29

Uchwała raczej nie jest wiążąca, to znaczy burmistrz w określonej sytuacji potrzebuje jej jeśli chce wydzierżawić, ale nawet jeśli tę zgodę dostanie to nie musi zawrzeć umowy, bo to on odpowiada za gospodarowanie gminnym zasobem nieruchomości.

prodegior
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2006, 23:24

Post autor: prodegior » 21 paź 2006, 17:52

znaczy sie lipa?

szyna
Posty: 50
Rejestracja: 29 sty 2006, 16:19

Post autor: szyna » 21 paź 2006, 17:59

prodegior,
nie rozumiem dlaczego chcesz skrócić sobie umowę? Przecież mając umowę na czas nieokreślony przysługuje Ci prawo pierwokupu lokalu, co w przypadku umowy na 15 lat nie ma miejsca. Wiele miast ma upusty na pierwokup. Lepiej się dowiedz czy to jest do końca korzystne dla Ciebie.
Jaka jest korzyść z 15 lat?

prodegior
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2006, 23:24

Post autor: prodegior » 22 paź 2006, 9:52

Witam.majac umowe na 15 lat mam zagwarantowane ze nastepna "wladza"nie wyrzuci mnie po wyborach co w przypadku umowy na czas nieokreslony moze praktycznie nastapic zaraz po wyborach.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 23 paź 2006, 7:40

szyna,
Prawo pierwokupu lokalu przysługuje jeśli jest to lokal mieszkalny, a nie np. użytkowy (w tym przypadku nie wiemy jaki to lokal) oraz jeśli lokal mieszkalny jest przedmiotem najmu, a nie dzierżawy. Rada gminy zaś może przyznać pierwszeństwo dzierżawcom w nabywaniu nieruchomości. Czy tak jest w gminie prodegiora nie wiemy. Co zaś tyczy rozwiązania umowy dzierżawy to umowę na czas nieoznaczony znacznie łatwiej rozwiązać i jeśli prodegior ma obawy, że tak się może zdarzyć po wyborach to ma rację chcąc zmienić umowę z czasu nieoznaczonego na czas oznaczony.

szyna
Posty: 50
Rejestracja: 29 sty 2006, 16:19

Post autor: szyna » 24 paź 2006, 17:29

PiotrW
może nie wyraziłem się dość precyzyjnie. Otóż w Opolu przysługuje prawo pierwokupu dla lokali /nawet użytkowych/ z zawartą umową najmu na czas nieokreślony.
Korzyści są oczywiste kupujesz lokal wg wyceny rzeczoznawcy. Rozkładają na raty /znów w Opolu - jest taka możliwość/.
I właśnie dlatego zaproponowałem zorientowanie się jakie są plusy i minusy umowy na czas nieokreślony /w tej gminie/.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 24 paź 2006, 20:42

Istnieje możliwość aby rada gminy przyznała pierwszeństwo w nabyciu najemcom innych lokali niż mieszkalne tak jak to jest przypadku przyznania pierwszeństwa dzierżawcom nieruchomości. Jeśli jednak nawet tak jest też w gminie prodegiora to być może nie planuje on ani teraz, ani w przyszłości wykupywać nieruchomości, a obawa przed wypowiedzeniem umowy dzierżawy jest dla niego większa i chce się zabezpieczyć przed taką możliwością.

ODPOWIEDZ