Wpis do KW dawno wybudowanego budynku

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
Auril
Posty: 1
Rejestracja: 28 kwie 2011, 14:16

Post autor: Auril » 28 kwie 2011, 14:22

W KW istnieje tylko nieruchomość gruntowa. Dziadek nie dokonał bowiem wpisu budynku do KW i stąd niejako mieszkam pod chmurką. Jakie procedury muszę teraz wykonać, by wpisać budynek do KW? I ile to mniej więcej trwa? Zależy mi na szybkim załatwieniu sprawy, bo wraz z mamą (właścicielka nieruchomości) się przeprowadzam i chcemy tam zameldować siostrę. A jest to niemożliwe, gdyż w akcie notarialnym z 1985 roku, moja mama jest wymieniona tylko jako właścicielka gruntu.

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 05 cze 2011, 11:36

witam,

Na wstępie należy zwrócić uwagę, że w księdze wieczystej (z małymi wyjątkami: gdy jest UW i odrębna własność lokali) nie ujawnia się budynków, jedynie wpisuje się, że nieruchomość jest zabudowana.

Nie będzie problemu, jeżeli budynek jest ujawniony w ewidencji gruntów i budynków, wówczas wystarczy tylko sprostować dział I-O kw na podstawie wypisy z rejestru gruntów i mapy ewidencyjne z naniesionym budynkiem.

Jeżeli budynku nie ma w ewidencji to trzeba udać się do geodety.

Bez dokumentów i szczegółowych informacji, z mojej strony to tyle.

Serdecznie pozdrawiam
artur rosiński
www.prawnicy-nieruchomosci.pl

ODPOWIEDZ