wycena nakładów na nieruchomość

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
AgiF
Posty: 1
Rejestracja: 24 wrz 2011, 21:13

Post autor: AgiF » 24 wrz 2011, 21:25

Według jakiej metody należy wyliczyć nakłady na nieruchomość jeśli celem jest podział majątku dorobkowego nakłady były robione na przestrzeni kilkunastu lat a cena nieruchomości w tym czasie wzrosła o 400 %. Wiem,że należy zastosować rozporządzenie RM w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatów szacunkowych par 35 ale który pkt 3 czy 4?

asdf7
Posty: 27
Rejestracja: 18 maja 2010, 11:41

Post autor: asdf7 » 04 paź 2011, 22:10

Witam, w zależności od posiadanych informacji stosujesz odpowiednią metodę. W "dużym skrócie" zgodnie z pkt.3 liczysz dwie wartości nieruchomości, przed i po nakładach, a różnica stanowi wartość nakładów. Np. przy metodzie rynkowej wymiana okien spowodowała zmianę cechy "stan techniczny" i wychodzi różnica wartości. Zgodnie z pkt.4 z wartości nieruchomości odejmujesz wartość gruntu (lub udziału w gruncie) i od tak obliczonej wartości liczysz wartość nakładów (udział procentowy - elementy scalone z dostępnych katalogów). Ważne żeby uwzględnić zużycie, co może być problemem jeżeli prace były wykonywane na przestrzeni lat, choć najprościej zastosować metodę liniową. Mam nadzieje, że nic nie namieszałem, kto zauważy błąd proszę o sprostowanie. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ