Pośrednik oszukał kienta

Tutaj można wpisywać nowe tematy poruszające problemy rynku nieruchomości nie sklasyfikowane w innych działach forum
asrad
Posty: 2
Rejestracja: 30 lis 2011, 7:58

Post autor: asrad » 30 lis 2011, 8:31

Mam dwa problemy:
1. Licencjonowany pośrednik przedstawil mi nieruchomość, która okazało się po podpisaniu Protokołu do umowy przedstępnej (zdecydowałem się na zakup), że jest 10 lat budynek starszy niż mówił i miał w ogłoszeniu pośrednik. Pośrednik ten nie ma ustalonego zarobku: z każdemu kientowi narzuca inną stawkę (z jednymi podpisuje dokumenty na kwotę 5000, z innymi na 6000 a nawet 7000 płatne w 2 ratach: przy umowie przedstepnej i przyrzeczonej). Czy tak można? Czy pośrednik za przedstawianie nieprawdziwych danych powinien zostać ukarany?
2. Posrednik kilkakrotnie do mnie dzwonił i chciał abym nie kupił nieruchomości do której podpisałem protokół gdyż jakiejś Pani bardzo na niej zalezy (podejrzewam, że z ta panią była podpisana umowa na wyższa stawkę wynagrodzenia dla pośrednika). Zbliża się termin zawarcia umowy przedsteonej u notariusza i cisza: pośrednik nie odbiera telefonów i nie odpowiada na emaile. Czy pośrednik może sprzedać komus innemu mieszkanie na które podpisałem protokół do umowy przedstępnej? Czy mogę na tej podstawie zgłosić pośrednika o odebranie mu licencji? Czy mogę od pośrednika i właścicieli żadać odszkodowania?
Czy ktoś z Państwa miał stycznośc z takim szachrajstwem?
...zakładam najgorszy scenariusz
Ostatnio zmieniony 30 lis 2011, 8:41 przez asrad, łącznie zmieniany 1 raz.

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 30 lis 2011, 10:01

1. to że opis nieruchomości jest błędny to źle choć może zdarzyć się każdemu - to że pośrednik podpisuje umowy na różne kwoty to jest dopuszczalne bowiem wynagrodzenie pośredników nie jest ustalone w określonej kwocie

2. co do drugiego pytania - wszystko zależy od umowy przedwstępnej i w jakiej jest formie zawarta - jeżeli pośrednik ma z Tobą zawartą umowę to idź do biura i zapytaj się dlaczego Ci olewa - możesz także pisać skargi - jednak kroki o których piszesz co do pośrednika i właściciela radzę wykonać dopiero po konsultacji z radcą prawnym lub adwokatem

asrad
Posty: 2
Rejestracja: 30 lis 2011, 7:58

Post autor: asrad » 30 lis 2011, 10:37

Milo,
odnośnie 2pkt. nie zawarłem umowy przedstępnej jedynie został sporządzony protokół do umowy przedstępnej
- w protokole tym są zawarte dane sprzedających, kupujacego, umowne terminy umowy przedstepnej & przyrzeczonej oraz w jaki sposób i w jakich ilościach zostaną przekazane pieniądze właścicielom i pośrednikowi.

Czy taka umowa podpisana przez obie strony i pośrednika do czegoś zobowiązuje? Słyszałem, że jest to jak najbardziej normalna umowa z której można wyciągać konsekwencje.

Z pośrednikiem nie mam kontaktu, bardzo się denerwuje. Pośrednik prowadzi 1 osobową działalność gospodarczą.

kkadamek
Posty: 15
Rejestracja: 01 wrz 2011, 12:51

Post autor: kkadamek » 30 lis 2011, 14:01

Pewnie stało się tak jak mówisz. Sprzeda mieszkanie komuś, kto da mu większą prowizję.
A tyle lipa z tym agentem, że nie ma jaj i odwagi aby w ludzki sposób to załatwić.

Podejrzewam, że ten protokół co podpisałeś nic nie znaczy. Możesz co najwyżej napisać jakąś skargę do dospon'u itp.
Ja czasem takie coś podpisuje ale od razu Kupujący wpłaca jakiś zadatek (np 2 000 zł) i termin przedwstępnej jest na np 3-4dni. To jest taka umowa rezerwacyjna.

P.S. Jeśli znasz adres tej nieruchomości to idź tam i pogadaj z właścicielem. Może właściciel o tej sytuacji nic nie wie,,,

zimnybrowar
Posty: 1
Rejestracja: 07 mar 2012, 5:49

Post autor: zimnybrowar » 07 mar 2012, 6:07

Ja napewno nie polecam biura nieruchomości Imp[...]. Jest to mało rzetelna firma. Ja podpisałem z tym biurem umowę zlecenia na oferty wynajmu mieszkania - dostałem na początku kilka ofert oczywiście trochę innych na jakich mi zależało a potem cisza od 15 lutego nic ani telefonu ani e-maila. Pisałem nie jednokrotnie. Poniżej dane tego biura,wystrzegajcie sie go [...]
Ostatnio zmieniony 07 mar 2012, 9:52 przez zimnybrowar, łącznie zmieniany 1 raz.

jurasie
Posty: 9
Rejestracja: 22 kwie 2012, 7:31

Post autor: jurasie » 22 kwie 2012, 9:31

jak czytam Wasze posty to jestem załamany i chyba już wiem skad sie biorą negatywne opinie o pośrednikach. Prawdopodobnie człowiek, który robi takie rzeczy nie ma licencji i jest tzw. agentem, doradcą itp. Po drugie kolega podpisał protokół uzgodnień a nie umowę przedwstępną. Dla biura nieruchomości protokół uzgodnień powinien być wiążący. Niestety spotykam się z różnymi przypadkami, które psują rynek.
Opis nieruchomości jest błędny ponieważ "pośrednik" prawdopodobnie nie widział żadnych dokumentów a oferta z błędami została zapożyczona z innego źródła. żenada.

Mimo wszystko jednak gratuluję "pośrednikowi", którego w dzisiejszych czasach stać na takie traktowanie kupującego...
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2012, 9:33 przez jurasie, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ