6. W jakim zakresie pośrednik odpowiada za wady ukryte?

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
mila
Posty: 74
Rejestracja: 06 paź 2006, 20:31

Post autor: mila » 27 paź 2006, 10:00

mam wrażenie że jestem na tym forum osobą która ma najwięcej wątpliwości, ale jeśli macie dla mnie jkeszcze odrobinę cierpliwości, proszę pomóżcie mi znaleźć odpowiedz na to pytanie. Czy reguluje to jakiś przepis? Pozdrawiam

andrzej125
Posty: 59
Rejestracja: 09 sie 2006, 11:22

Post autor: andrzej125 » 27 paź 2006, 12:56

[quote:6ff0a658a9="mila;1540"]mam wrażenie że jestem na tym forum osobą która ma najwięcej wątpliwości, ale jeśli macie dla mnie jkeszcze odrobinę cierpliwości, proszę pomóżcie mi znaleźć odpowiedz na to pytanie. Czy reguluje to jakiś przepis? Pozdrawiam[/quote:6ff0a658a9]
Pośrednik nie odpowiada za wady ukryte , chyba że o nich wiedział i sam to zataił. Pamiętaj o szczególnej staranności przy wykonywaniu czynności pośrednictwa (odpowiedzialność zawodowa). Wszelkie infromacje o nieruchomości i stanie technicznym pochodzą od sprzedającego i to on jest za nie odpowiedzialny (oświaczeni sprzedającego) (K.c.556-576).
Mam nadzieję że się nie mylę aż tak bardzo.
Pozdrawiam.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 27 paź 2006, 20:18

Art. 181. 1. ustawy o gospodarce nieruchomościami: „Pośrednik w obrocie nieruchomościami jest zobowiązany do wykonywania czynności, o których mowa w art. 180 ust. 1 i ust. 1a, zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i standardami zawodowymi, ze szczególną starannością właściwą dla zawodowego charakteru tych czynności oraz zasadami etyki zawodowej. Jest on także zobowiązany do kierowania się zasadą ochrony interesu osób, na których rzecz wykonuje te czynności.”

Standardy zawodowe pośredników nieruchomości

Dział I Zasady etyki zawodowej
Rozdział 1 Zasady ogólne
1. Pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien kierować się zasadami etyki zawodowej. Zasady etyki zawodowej pośrednika wynikają z ogólnie przyjętych norm moralnych i etycznych.
2. Pośrednik powinien postępować w taki sposób, aby chronić interesy osób, na rzecz których wykonuje czynności pośrednictwa z uwzględnieniem zasady równego i uczciwego traktowania wszystkich stron transakcji.
3. Pośrednik powinien być lojalny wobec swojego klienta i nie zawieść pokładanego w nim zaufania.

Moim zdaniem z tych przepisów wynika, że jeśli pośrednik wie o wadach ukrytych powinien o nich powiadomić potencjalnego nabywcę, który ma prawo o tym wiedzieć podejmując swobodną decyzję o kupnie nieruchomości.
Jeżeli pośrednik nie powiadomi nabywcy o wadach ukrytych lub innych istotnych faktach dotyczących nieruchomości naraża się na odpowiedzialność zawodową z art. 183 ugn.

ODPOWIEDZ