Jak jest prawidłowo?

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
mila
Posty: 74
Rejestracja: 06 paź 2006, 20:31

Post autor: mila » 26 paź 2006, 20:09

Proszę o pomoc w udzieleniu odpowiedzi na pytanie:

Wśród pośredników w obrocie nieruchomościami:

0 dozwolona jest specjalizacja ze względu na rodzaj wykonywanych usług;
1 specjalizacja nie jest dozwolona gdyż pośrednik winien wykonywać
czynności zawodowe w stosunku do wszelkich nieruchomości i na rzecz
wszystkich osób fizycznych i prawnych.
0 dozwolona jest specjalizacja ze względu na rodzaj nieruchomości;

W dostępnych mi testach w odmienny sposób zaznaczono poprawne odpowiedzi

judas
Posty: 109
Rejestracja: 03 paź 2005, 23:33

Post autor: judas » 26 paź 2006, 20:33

Prawidłowe odpowiedzi to a) i c)

dona
Posty: 82
Rejestracja: 09 wrz 2006, 17:07

Post autor: dona » 26 paź 2006, 20:42

a ja uważam że odpowiedź b

mila
Posty: 74
Rejestracja: 06 paź 2006, 20:31

Post autor: mila » 26 paź 2006, 20:59

No własnie w tym jest dylemat. W teście jest b w innych moich materiałach a i c, tak samo jak sugerowali wykładowcy na seminarium gdzie przerabialiśmy m.innymi to pytanie. Może jeszce ktos potrafi odpowiedzić?

judas
Posty: 109
Rejestracja: 03 paź 2005, 23:33

Post autor: judas » 26 paź 2006, 21:43

Na ten temat była już dyskusja http://www.forum.w.nieruchomosci.pl/showthread.php?t=78
Dona - jeżeli uważasz b) jako poprawną odpowiedź to uzasadnij proszę.
Ja uważam, że ustawodawaca w żaden sposób nie ogranicza pośrednika w temacie specjalizacji.

mila
Posty: 74
Rejestracja: 06 paź 2006, 20:31

Post autor: mila » 26 paź 2006, 22:06

[quote:7588d37970="judas;1536"]Na ten temat była już dyskusja http://www.forum.w.nieruchomosci.pl/showthread.php?t=78
Dona - jeżeli uważasz b) jako poprawną odpowiedź to uzasadnij proszę.
Ja uważam, że ustawodawaca w żaden sposób nie ogranicza pośrednika w temacie specjalizacji.[/quote:7588d37970]

Bardzo ciekawa dyskusja :-) Zatem sugerowana poprawna odpowiedz w cytowanym wyżej przeze mnie pytaniu jest błędna

dona
Posty: 82
Rejestracja: 09 wrz 2006, 17:07

Post autor: dona » 27 paź 2006, 9:23

napisłam "b" bo tak uważałam. Nie twierdziłam że twoja odpowiedź jest błędna. byc może jest dobra. "B" ustalilismy na studiach podyplomowych przerabiając te testy. często zadając pytanie ( z testów) wykładowcom robili miny i oczywiście nie wiedzieli która jest poprawna. Też mi sie wydaje że specjalizacja nie jest dozwolona gdyż pośrednik winien wykonywać czynności zawodowe w stosunku do wszelkich nieruchomości i na rzecz wszystkich osób fizycznych i prawnych. Lekarz oczywiscie robi specjalizacje -musi. Na jego drzwiach pisze laryngolog ., czy pediatra a czy w biurach pośrednictwa coś takiego jest ??? zamało mam wiedzy na ten temat.
wiele jest pytań nie logicznych (jedna odpowiedź wyklucza drugą)
Ale nie o to tutaj chodzi żeby wytykać sobie błędy tylko ustalić, która jest poprawna odpowiedź. Może ktos się włączy i podpowie która jest dobra.

mila
Posty: 74
Rejestracja: 06 paź 2006, 20:31

Post autor: mila » 27 paź 2006, 9:38

Nik nie wytyka Tobie Dona błędów - rozpatrujemy czy w pytaniu jest błąd .

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 27 paź 2006, 10:01

Uważam, że przede wszystkim należało by konkretnie zdefiniować co rozumiemy przez pojęcie „specjalizacja”. Czy gdzieś w ustawie lub rozporządzeniu albo w standardach zawodowych jest użyte to słowo? Jeżeli takowe określenie nie jest użyte to jak go rozumieć? Przecież w sporze o „specjalizację” każdy może mieć coś innego na myśli? Tak więc klient przychodzi do pośrednika i prosi o podanie mu ofert nieruchomości rolnych. Zostaje jednak odprawiony z kwitkiem słowami: „Nie mamy takich nieruchomości w bazie, proszę się zwrócić gdzie indziej”. Czy taki pośrednik ma być jakoś ukarany lub napiętnowany? Przecież tak właśnie jest, że wiele biur zwłaszcza w małych miejscowościach po prostu nie dysponuje pewnymi nieruchomościami, bo na ich rynku takie transakcje się nie zdarzają? Co wtedy? Czy musi on za wszelką cenę szukać takiej nieruchomości? „Specjalizacja” jest faktem, zwłaszcza w dużych miastach. W Warszawie można znaleźć biura pośrednictwa zajmujące się wyłącznie nieruchomościami komercyjnymi albo tylko mieszkaniami. Działają i nikt ich chyba do odpowiedzialności zawodowej jeszcze nie pociągnął.
Tak więc aby zabronić „specjalizacji” najpierw należałoby sprecyzować co ta specjalizacja ma oznaczać, czy jest ona gdzieś zabroniona i czy nie zależy wyłącznie od prywatnych opinii uczestników rynku nieruchomości.

judas
Posty: 109
Rejestracja: 03 paź 2005, 23:33

Post autor: judas » 27 paź 2006, 10:08

[quote:8e2cfd000c="dona;1538"]Lekarz oczywiscie robi specjalizacje -musi. Na jego drzwiach pisze laryngolog ., czy pediatra a czy w biurach pośrednictwa coś takiego jest ???[/quote:8e2cfd000c]
Oczywiście, że wśród pośredników tak jest. Są biura, które zajmują się tylko obrotem mieszkaniami (specjalizacja w przedmiocie obrotu), są też biura, które zajmują się np. tylko wynajmami (specjalizacja w rodzaju wykonywanych czynności). Nikt nie może zmusić pośrednika, żeby zajmował się wszystkimi typami nieruchomości, ani też obsługiwał wszystkie podmioty na rynku. Pośrednik jest przedsiębiorcą i w ramach swobody zawierania umów może dowolnie kształtować swoje relacje z innymi podmiotami rynku, w tym klientami.

ODPOWIEDZ