Kto może utworzyć (napisać) umowę najmu i jakie są jej podstawowe elementy

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
mila
Posty: 74
Rejestracja: 06 paź 2006, 20:31

Post autor: mila » 17 paź 2006, 13:17

Proszę o odpowiedz. Wydaje mi się że strony umowy mogą ją napisać oraz radca prawny ale nie mam pewności czy tylko oni

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 17 paź 2006, 22:28

A czy są jakieś prawne ograniczenia w tym kto może stworzyć umowę najmu? Jeżeli jakiś kombajnista zajmuje się po godzinach pisaniem świetnych wzorów umów najmu to czy strony transakcji nie mogą takiej umowy podpisać jeśli im odpowiada i chroni ich interesy? Wiadomo, że zazwyczaj umowę napisze albo prawnik albo strona umowy jeśli ma wiedzę jak to zrobić aby rzeczywiście była to umowa najmu. Umowa taka powinna zawierać co najmniej to co określone jest w artykule 659 Kodeksu cywilnego czyli określenie rzeczy oddawanej w najem, czas na jakiej jest rzecz oddawana i czynsz jaki płacić się będzie za najem. W przypadku umowy najmu nieruchomości z pewnością umowa powinna być bardziej szczegółowa i określać dokładnie przedmiot najmu, prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego oraz warunki rozwiązania umowy.

mila
Posty: 74
Rejestracja: 06 paź 2006, 20:31

Post autor: mila » 18 paź 2006, 9:04

Dziękuję bardzo za odpowiedz. W związku z tym nie ma przeciwkazań by taka umowę sporządził również pośrednik i nie ma co do tego ograniczeń takich jak w przypadku cywilno-prawnej umowy przedwstępnej.

Chmurka
Posty: 7
Rejestracja: 11 wrz 2006, 13:18

Post autor: Chmurka » 27 paź 2006, 13:22

Zabieram głos, gdyż dokładnie takie pytanie otrzymałam na ustnym egzaminie (5-6 października).
Logicznie rzecz biorąc, oczywiście macie rację.
Powiem jak było - powiedziałam, że pośrednik (nietęgie miny komisji), więc uzupełniłam - jeśli ma odpowiednie kwalifikacje (ożywienie w składzie komisji - zatem ciągnę dalej), to znaczy prawnicze (błysk w oczach). Reasumując - stanowisko w tej sprawie, przynajmniej Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej - umowy może sporządzać tylko prawnik.
Ps. egzamin zdałam :)))

judas
Posty: 109
Rejestracja: 03 paź 2005, 23:33

Post autor: judas » 27 paź 2006, 14:33

Oczywiście może to zrobić prawnik, ale mogą to zrobić same strony umowy - przecież to one się umawiają.
Pośrednikowi w ramach wykonywanych czynności pośrednictwa nie wolno tworzyć umów cywilych - oczywiście w praktyce jest tak, że pośrednik dostarcza gotowy wzór umowy i wypełnia pozostałe dane.

putania
Posty: 6
Rejestracja: 18 paź 2006, 17:56

Post autor: putania » 27 paź 2006, 15:13

Witam wszystkich zakuwających :)

będę zdawać po raz pierwszy egzamin 9-10 listopada. Szukam info na temat nowych pytań testowych, bo te dotychczasowe już mi wychodzą uszami. Czekam na pilny kontakt!!!

ps. Ktoś z Was zdaje ze mną?

ODPOWIEDZ