darowizna

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
umcys
Posty: 1
Rejestracja: 09 wrz 2011, 18:03

Post autor: umcys » 09 wrz 2011, 18:27

witam
ja z moja narzeczona mamy nieco skomplikowana sytuacje odnosnie darowizny ziemi, niewiemy jak to zalatwic formalnie...
juz wyjasniam:

obecnie wlascicielka ziemi (łąka ok 1ha) jest babka mojej narzeczonej... babka zobowiazala sie ze podzieli ta ziemie miedzy 4 swoich dzieci, jednym z tych dzieci jest ojciec mojej dziewczyny... czyli ojciec mojej dziewczy dostanie ok 0,25ha ziemi... cala te 0,25ha obiecal wlasnej corce, czyli mojej dziewczynie (i posrednio mi) jako prezent na nasz przyszl (za niecaly rok) slub... ;)

teraz pytanie - jak to przepisanie na moja dziewczyne (lub na mnie i na nia) najlepiej zalatwic formalnie??

czy bardziej oplacalne jest przepisanie 0,25ha najpierw na ojca mojej dziewczyny potem dopiero na moja dziewczyne?? czy moze odrazu przepisac na nia?

tak jak pisalem slub za niecaly rok, a formalnosci z przepisaniem dzialki, przeksztalceniem jej i zalatwianiem poczatkowych formalnosci zwiazanych z budowa chcemy zaczac zalatwiac jak najszybciej... wiec pytanie czy mozliwe jest przepisanie dzialki w taki sposob abym ja byl wspolwlascicielem dzialki, albo zebym automatycznie stal sie wspolwlascicielem dzialki po slubie??


i ostatnie pytanie: czy gdy bedziemy posiadajac na wlasnosc dzilke bedziemy mieli szanse (po spelnieniu pozostalych warunkow) otrzymac kredyt z doplata rodzina na swoim??

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 09 paź 2011, 14:46

W tak istotnych sprawach powinni Państwo poszukać w swojej miejscowości prawnika i razem ustalić strategię działania, dokonując dokładnej kalkulacji każdego rozwiązania. Dobór optymalnej strategii może Państwu pozwolić zaoszczędzić bardzo duże kwoty, przy których wynagrodzenie prawnika, to grosze.
Generalnie wiele zależy od tego z jakiego zwolnienia z podatku chcą Państwo skorzystać. Jeżeli z 4a, wówczas można od razu przepisywać na Pana dziewczynę, a po ślubie na Pana. 4a to nie jedyne zwolnienie przewidziane w ustawie.

pozdrawiam
a.r.

BADA
Posty: 57
Rejestracja: 06 paź 2011, 12:52

Post autor: BADA » 13 lut 2012, 1:17

Wszystkie zmiany własności nieruchomości muszą być podpisane aktem notarialnym przez notariusza.
Takie instrukcje na odległość bez podania szczegółów mogą się źle skończyć.
Dlatego musicie iść do notariusza i on wszystko wam powie. Jakie potrzebne będą dokumenty i jakie będą koszty. Czy będzie wam przysługiwała ulga od spadku i darowizn czy nie i co się będzie wam najlepiej opłacało.

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 13 lut 2012, 20:38

witam,

notariusz ma ustawowy zakaz doradzania w interesach. Czym innym jest obowiązek udzielania wyjaśnień związanych z czynnością notarialną, a czym innym doradzanie jak uniknąć podatków. Tak czy inaczej, za tak skomplikowane sprawy jak podatki, lepiej nie brać się samemu.

pozdrawiam
a.r.

BADA
Posty: 57
Rejestracja: 06 paź 2011, 12:52

Post autor: BADA » 14 lut 2012, 12:26

Jasne, też wyznaję tą zasadę.
Jednak w przypadku zmiany właściciela nieruchomości zawsze i tak i tak trzeba iść do notariusza i lepiej zrobić to wcześniej przed transakcją sprzedaży czy darowizny.
Osobiście zawsze przed podpisaniem umowy przedwstępnej udaję się z klientami do notariusza aby potem nie mieć problemów.
Notariusz nie jest doradcą podatkowym i nie ma prawa doradzać, ale zna koszty transakcji i pobiera podatki PCC oraz zgłasza sam do US informację o zwolnieniu z podatku od darowizn.
Jedynie umowy darowizny nie spisane aktem notarialnym wymagają samodzielnego udania się do urzędu skarbowego i wpłaceniu podatku lub zgłoszeniu zwolnienia, co nie dotyczy to rynku nieruchomości.
Dlatego radziłem aby udać się najpierw do notariusza który powie też jakie dokumenty będą musieli przygotować i jakie poniosą koszty a dopiero jak będą mieli problemy co z podatkiem udać się do doradcy podatkowego.

ODPOWIEDZ