DAROWIZNA OD MIESZKANIA OTRZYMANEGO NA DRODZE PODZIA

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
Samodzielna
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2012, 20:16

Post autor: Samodzielna » 12 mar 2012, 20:34

Na drodze sądowej w ramach podziału majątku otrzymałam mieszkanie, które zamieszkuję od 15 lat ale do którego nie miałam wcześniej prawa.Czy poniosę opłaty podatkowe jeżeli mieszkanie to przekażę jako darowiznę córce?

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 12 mar 2012, 21:13

Nie pisze Pani za wiele na temat okoliczności nabycia mieszkania i tytuł prawnego do niego, ale nie wydaje mi się, aby musiała Pani płacić jakikolwiek podatek.

pozdrawiam
Artur Rosiński

Samodzielna
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2012, 20:16

Post autor: Samodzielna » 12 mar 2012, 22:05

Właścicielką mieszkania zostałam w 2012 roku, na drodze podziału majątku. Wcześniej, (2012 rok) na drodze rozszerzenia współwłasności zostałam współwłaścicielką mieszkania (w którym mieszkam od 15 lat). Czy jeżeli daruję to mieszkanie córce , zapłacę podatek? Jak wygląda sytuacja w sytuacji sprzedaży mieszkania? Czy chcąc skorzystać ze zwolnienia z podatku muszę odczekać okres 5 lat?
Ostatnio zmieniony 13 mar 2012, 10:28 przez Samodzielna, łącznie zmieniany 1 raz.

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 03 kwie 2012, 10:02

darowizna dla osób w pierwszej grupie podatkowej ( np córka) jest wolna od podatku jednak będą koszty notarialne - sprzedaż bez podatku może nastąpić dopiero w 2018 r. ( 5 lat) jednak jeżeli teraz Pani sprzeda i w całości przeznaczy na inne cele budowlane ( 2 lata na to ) podatek także nie wystąpi. Informację o sprzedaży i zamiarze przeznaczenia na cele budowlane należy złożyć w US o ile dobrze pamiętam są na to 2 tygodnie od sprzedaży - ostatnio gdzieś pojawiła się informacja że oświadczenia takiego nie trzeba już składać ale z ostrożności radze wysłać taką informację

ODPOWIEDZ