Opinia o lokalu? co to w ogóle jest?

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
BeginEnd
Posty: 1
Rejestracja: 27 cze 2012, 19:18

Post autor: BeginEnd » 27 cze 2012, 19:34

Zamówiłem "opinię o lokalu" (jak to nazwali w banku) w jednej z firm, z którą ma umowę bank. Dostałem coś takiego:

https://docs.google.com/file/d/0B5Kptfw ... edit?pli=1 (dane lokalu i rzeczoznawcy usunięte).

Dzwoniłem do pana rzeczoznawcy żeby wyjaśnić moje wątpliwości odnośnie tego czegoś co sporządził. Pan był wielce oburzony, że śmiem w ogóle zadawać pytania, że i tak zawyżył wartość lokalu.
żeby nie być gołosłownym to dodam, że tydzień wcześniej lokal wizytował pan od odbiorów mieszkań i nie miał do niego zastrzeżeń.

Pytanie moje jest takie: co to w ogóle jest i czy warte jest zapłacenia za to 260zł?
Daty transakcji z przyszłości a ceny transakcji wzięte z kosmosu? Porównanie mieszkań 35m2 i 60m2? Położonych na dwóch końcach miasta?

dyloo
Posty: 28
Rejestracja: 24 maja 2012, 13:40

Post autor: dyloo » 29 cze 2012, 11:07

Witam,

Możesz podać jakie miałeś wątpliwości?

Co do tego, że wcześniej był Pan od odbiorów mieszkań to nie widzę tutaj niczego, co miałoby temu przeczyć. Rzeczoznawca nie pisze, że lokal wymaga remontu.

Informacja bankowa jest takim "uproszczonym operatem szacunkowym" wykonywanym tylko i wyłącznie na potrzeby bankowe i w sumie tylko i wyłącznie na potrzeby jednego banku.

Czy warte jest zapłacenia? Jest to po prostu jeden z kosztów uzyskania kredytu. Zatem pytanie powinno być, czy opłaca się zapłacić w tym Banku 260 PLN kosztów więcej, aby uzyskać kredyt.

Data transakcji z przyszłości jest najprawdopodobniej błędem pisarskim rzeczoznawcy. Co do poziomu cen nie będę się wypowiadał, bo nie wiem jak się przedstawia sytuacja w tym mieście.

Porównać mieszkania 35 m2 do 60 m2 można. Normalnie w operacie szacunkowym powinno się znaleźć pisemne uzasadnienie takich działań, ale informacja bankowa z uwagi na swoją prostotę nie wymaga takich zabiegów.

Porównywanie dwóch końców miasta jest możliwe - wszystko zależy od poziomu cen na tych końcach. Jeżeli są poziomy podobne, to nie widzę problemu.

Proszę miej na uwadze ciągle, że jest to taka uproszczona informacja na temat nieruchomości, rynku itd. Informacja sporządzana tylko i wyłącznie na potrzeby Banku. Nie jest to operat szacunkowy i nie powinien być do niego wprost porównywany.

ODPOWIEDZ