Koszty geodezyjne i ich odliczenie od wartość gruntu po podziale.

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Zbigniew Orzechowski
Posty: 21
Rejestracja: 15 mar 2011, 23:22

Post autor: Zbigniew Orzechowski » 02 wrz 2012, 22:57

Witam
Prosze o informację czy w operacie dla celów ustalenia opłaty adiacenckiej wartość nieruchomości po podziale może być pomniejszona o zryczałtowane geodezyjne koszty podziału nieruchomości. Czytałem fragment operatu gdzie rzeczoznawca przyjął zryczałtowany koszt wydzielenia jednej działki , pomnożył to przez ilość działek a wynik operacji został odjęty od wartości nieruchomości po podziale. Wartość ryczałtu została przyjęta na podstawie wywiadów z geodetami. Jako uzasadnienie podano że koszty geodezyjne są konieczne do poniesienia w celu podziału nieruchomości i że takie stanowisko coraz częściej prezentuja inni rzeczoznawcy oraz SKO i sądy w skali kraju. Niestety bez wskazania na konkretne orzeczenie SKO lub inny akt prawny.
Operat w takiej formie został przez Wójta przyjęty i na jego podstawie wydano decyzję o ustaleniu wysokości o.a.

Theiss
Posty: 5
Rejestracja: 06 paź 2012, 23:09

Post autor: Theiss » 06 paź 2012, 23:16

A czy w operacie, w którym ustalana jest wartość mieszkania dla celów sprzedaży zamieszcza się koszty wywozu gratów - przeprowadzki?
Znam na bierząco orzecznia SKO i nie spotkałem się ze wspomnianym tematem.
Spotkałem się z wprowadzaniem jakiegoś współczynnika korekcyjnego "typowych kosztów dokonania podziału geodezyjnego". Nie pamiętam czy wrzucał go do wartości nieruchomości przed podziałem czy po podziale.

Zbigniew Orzechowski
Posty: 21
Rejestracja: 15 mar 2011, 23:22

Post autor: Zbigniew Orzechowski » 07 paź 2012, 23:19

Wiem już z informacji od rzeczoznawcy oceniającego operaty dla SKO że nie ma na to podstaw . Rzeczoznawca ujmując to w operacie zrobił to na własną odpowiedzialność i tak wykonana wycena nie obroniła by sie w SKO gdyby organ zlecił ocenę tego operatu organizacji zawodowej.

ODPOWIEDZ