Umowa przedwstepna - jak dobrze napisac (Pilne)

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
fisiek
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2006, 19:00

Post autor: fisiek » 15 gru 2006, 19:15

Witam! Mam prozbe czy moglby mi ktos poradzic jak dobrze napisac umowe przedwstepna kupna mieszkania.

Mieszkanie mamy kupowac-kredytowac juz teraz ale do zamieszkania bedzie w sierpniu - jak ewentualnie ladnie i madrze wpisac do umowy stan techniczny mieszkania bo na dzien dzisiejszy mieszkanie jest dopiero co po remoncie i wyglada ekstra i chcialbym sie zabezpieczyc ze jak bedzie wydawane w sierpniu to zeby dalej tak wygladalo.

Pomocy!

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 15 gru 2006, 21:37

Skoro chcecie Państwo kupić mieszkanie teraz, a zamieszkać dopiero w sierpniu to czy na pewno chodzi o umowę przedwstępną? Kupno to kupno, a kwestia pozostawienia w mieszkaniu jeszcze przez pewien czas dotychczasowego lokatora to już kwestia Państwa wyboru, który zawsze wiążę się z ryzykiem, że stan mieszkania w chwili realnego przejmowania go będzie nie taki jak byśmy chcieli. Jeśli zaś rzeczywiście chodzi tylko o umowę przedwstępną, a właściwa umowa sprzedaży zostanie zawarta za kilka miesięcy to przede wszystkim trzeba jak najdokładniej opisać stan techniczny mieszkania i załączyć zdjęcia. Opisać stan podłóg, ścian, sufitów, materiałów którymi są pokryte, dokładnej daty ostatniego remontu z podaniem co konkretnie remontowano, stanu armatury sanitarnej.

Jeżeli mieszkanie jest przez kogoś użytkowane przez następne miesiące to praktycznie nie ma takiej możliwości aby nie pozostał żaden ślad zużycia technicznego. Chociażby w trakcie wynoszenia sprzętów domowych, jeśli takie tam są, może dojść do nieumyślnego zadrapania farby na ścianie i co wówczas? Najlepiej gdyby było ta, że mieszkanie będzie zamknięte na klucz i nikt do niego nie wejdzie aż do czasu zawarcia umowy przyrzeczonej. W przeciwnym razie nigdy do końca nie zabezpieczycie się Państwo, że otrzymacie mieszkanie w stanie takim jaki zobaczyliście teraz.

fisiek
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2006, 19:00

Post autor: fisiek » 15 gru 2006, 22:28

Mamy zamiar podpisac umowe przedwstepna i zalatwiac kredyt na mieszkanie. Po zalatwieniu kredytu bedzie podpisany akt notarialny i tranzakcja zostanie zkonczona. Sprzedajacy natomiast wyprowadzi sie z mieszkania dopiero w lipcu - sierpniu dlatego taki dlugi termin. Czy mozna w umowie przedwstepnej a pozniej w akcie notarialnym zrobic wpis np:Sprzedający zobowiązuje się wydać nieruchomość Kupującemu w stanie technicznym zgodnym z dnia podpisania umowy oraz Strony ustalają że w/w nieruchomość będzie wydana Kupującemu do 31 sierpnia 2006 roku, a Sprzedający oświadcza że będzie regulował wszystkie opłaty z tytułu utrzymania nieruchomości. Czy to da jakies gwarancje?

galeria
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2012, 11:52

Post autor: galeria » 22 lis 2012, 12:07

Witam
Mam problemzwiązany z umową przedwstępną, a mianowicie sprzedaję mieszkanie , które było nabyte kredytem hipotecznym. teraz przy umowie przedwstepnej muszę jakoś to opisać?Chodzi dokładnie o zadatek, czy mogę go dostać w gotówce czy musi przejść przelewem na konto banku, w którym jest kredyt? Czy do umowy takiej potrzebuję zgodę banku ? Umowa nie będzie sporządzana u notariusza. Proszę o odpowiedź.

mat1984
Posty: 57
Rejestracja: 22 paź 2010, 19:12

Post autor: mat1984 » 22 lis 2012, 16:23

Zadatek może być w gotówce, może być przelewem na dowolny rachunek - to nie ma znaczenia.

Nie ma przepisów, które wymagałyby aby do cywilnoprawnej umowy przedwstępnej przedstawiane były konkretne dokumenty czy też zgoda banku - jeśli strony się godzą to wszystko można opisać "na słowo" i umieścić w umowie zapisy informujące np. jaka jest wysokość pozostałego do spłaty kredytu oraz zobowiązanie sprzedające do przedstawiania odpowiednich zaświadczeń z banku do umowy końcowej - bank w przypadku sprzedaży mieszkania z kredytem wydaje zaświadczenie informujące o dokładnej wysokości kwoty kredytu pozostałej do spłaty, ale takie zaświadczenie jest potrzebne do umowy końcowej (jeśli strony są zgodne i nie chcą takowego wcześniej).

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 22 lis 2012, 17:33

> galeria napisał:

> Witam
Mam problemzwiązany z umową przedwstępną, a mianowicie sprzedaję mieszkanie , które było nabyte kredytem hipotecznym. teraz przy umowie przedwstepnej muszę jakoś to opisać?Chodzi dokładnie o zadatek, czy mogę go dostać w gotówce czy musi przejść przelewem na konto banku, w którym jest kredyt? Czy do umowy takiej potrzebuję zgodę banku ? Umowa nie będzie sporządzana u notariusza. Proszę o odpowiedź.

____________________________________________________________________________________


witam,

jak słusznie zauważył mój przedmówca, zadatek może zostać przekazany przelewem, a może także również być przekazany w gotówce, przy czym nie wszyscy zgodni są co do pierwszego rozwiązania.
Dopuszczalność zapłaty zadatku przelewem wynika głównie z przyjętej linii orzeczniczej Sądu Najwyższego. W piśmiennictwie w dalszym ciągu spotkać można tradycyjne podejście co do sposobu przekazania zadatku, które dopuszcza go tylko w gotówce.

W praktyce, dla bezpieczeństwa, dość często spotyka się tzw klauzulę pośrednią, polegającą na tym, że przelanej kwocie nadaje się skutki prawne jak dla zadatku.

Jeżeli ma Pani wątpliwości co do tak podstawowych kwestii związanych z zawarciem umowy, warto rozważyć powierzenie jej sporządzenia prawnikowi.

pozdrawiam
Artur Rosiński

kbl
Posty: 5
Rejestracja: 20 lis 2012, 19:38

Post autor: kbl » 22 lis 2012, 22:08

Spotkałem się z opinią radcy prawnego, który twierdził że zadatek może być zapłacony przelewem, ale tylko pod warunkiem, że w momencie podpisania umowy przedwstępnej pieniądze będą już w posiadaniu sprzedającego. Zadatki płacone po podpisaniu umowy, mogą być traktowane przez sąd jako zaliczki.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2012, 22:09 przez kbl, łącznie zmieniany 1 raz.

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 26 lis 2012, 10:59

to lepiej już tego Pana nie słuchaj - fakt zapłaty zadatku przed czy po nie ma znaczenia - liczy się to co zostało zawarte w umowie i jaka była intencja stron

ODPOWIEDZ