Prowizja dla biura nieruchomosci

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
monika111
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2012, 17:05

Post autor: monika111 » 13 mar 2012, 17:17

Witam,
Mam pewien problem i prosiłabym o poradę na jego temat.
Mianowicie klient zdecydował się na kupno mieszkania. Podpisalismy umowę przedwstepna, a umowa końcowa miała być za miesiąc podajmy np dnia 2 marca 2012. Do tego dnia wszystko było w porzadku, natomiast 20 min przed Aktem Notarialnym klient zadzwonił i zrezygnował z kupna mieszkania.

Proszę mi powiedziec czy biuro nieruchomosci może wystawic fakture o zapłatę prowizji, Poniewież wszystkie czynności zostały wykonane a z powodu bezmyślności i własnej winy klient się wycofał 20 min przed podpisaniem umowy??

zapis umowy :
"Strony ustalają, że wynagrodzenie za czynności objęte niniejszą umową wynosi ........... brutto ceny transakcyjnej / .................................................. .......... złotych brutto (słownie:........................................ ............................. .................................................. ................................... złotych) i że staje się w całości wymagalne najpóźniej w dniu zawarcia umowy zobowiązująco-rozporządzającej przenoszącej prawa do nieruchomości wskazanej w § 1. a w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej 50% wynagrodzenia będzie płatne w dniu zawarcia umowy przedwstępnej a pozostałe 50% w dniu zawarcia ostatecznej umowy zbycia nieruchomości"



ja rozumiem że staje się ona płatna w momencie podpisania Aktu, ale czy nie ma innych przepisów które to reguluja ? Chodzi o sam fakt zachowania sie klienta... Wszystko było zapięte na ostatni guzik, dokumenty, umowa kredytowa, a klient 20 min przed Notariuszem zadzwnił że rezygnuje bo podobno boi sie kredytu na który umowę kredytową podpisał 3 dni wcześniej...
Kiedys gdzies słyszałam, że w takich sytuacjach liczy się wykonanie czynności zmierzających do podpisania umowy... a w tym wypadku wszystkie zostały spełnione ....

Dziekuję za pomoc
moonii87

Posty: 1
Dołączył(a): 6 minut temu

maciej.s
Posty: 36
Rejestracja: 15 mar 2012, 14:50

Post autor: maciej.s » 21 mar 2012, 11:14

Czy 50% wynagrodzenia po umowie przedwstępnej zostało zapłacone? Drugie 50% klient zapłaci w dniu ZAWARCIA ostatecznej umowy, czyli po jej podpisaniu, a do tego nie doszło. Jak wyglądają zapisy w umowie odnośnie zobowiązań pośrednika? Czy jest zapis mówiący tylko o skojarzeniu stron czy sfinalizowaniu transakcji?

mizon
Posty: 43
Rejestracja: 09 sty 2013, 12:14

Post autor: mizon » 17 sty 2013, 12:33

Hmmm... od nas Jartom nie brał prowizji, kiedy przejmowaliśmy halę magazynową pod Warszawą. Czyli to wciąż rzadkość? Płaci tylko sprzedający. Dla mnie dziwne byłoby to, że ktoś wydaje ogromne pieniądze na zakup nieruchomości i jeszcze dodatkowo musi płacić od tego prowizję. śmieszne...

KP
Posty: 33
Rejestracja: 26 kwie 2012, 16:29

Post autor: KP » 18 sty 2013, 19:39

mizon - zapłaciliście prowizję i to nie małą...
Zapłacił sprzedający, który nie negocjował z pośrednikiem wynagrodzenia tak stanowczo jak Wy byście to zrobili, ponieważ zależało mu na tym, żeby jak najszybciej sprzedać halę za dobrą cenę jak myślał na początku.
Następnie po kilku obniżkach ceny hali, wreszcie trafiliście się - Wy.
Sprzedający przy negocjacjach ceny nieruchomości z Wami nie opuścił jej o poziom wynagrodzenia jakie musiał zapłacić pośrednikowi.
REALNIE ZAP

ODPOWIEDZ