Obciążona hipoteka-dziwny zapis w umowie

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
Alaursyn
Posty: 2
Rejestracja: 02 kwie 2013, 20:27

Post autor: Alaursyn » 02 kwie 2013, 20:30

Witam,

planuję zakup gotowego mieszkania od dewelopera, blok w 3/4 zamieszkały, ze wspólnotą. Inwestycja ma obciążoną hipotekę, którą deweloper ma spłacić do połowy bieżącego roku (info z umowy sprzedaży).
Dewelopera nie obowiązuje ustawa deweloperska z 2011 r.
Poniżej przytoczę dwa pkt. z umowy przedwstępnej - przy drugim mam wątpliwość. Proszę o opinię czym to grozi? Nie rozumiem, co ma bank do mieszkania, jak z pkt 1 wynika, że po zapłaceniu należności deweloperowi bank zwalnia hipotekę. Nie rozumiem, więc prośba o pomoc.

Dziękuję

pkt. 1. "Inwestor oświadcza, iż w dniu zawarcia umowy sprzedaży dostarczy pisemne oświadczenie banku wyrażające zgodę na zezwolenie spod zabezpieczenia hipotecznego nabywanego lokalu wraz ze zgodą na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej prowadzonej dla przedmiotowego lokalu. Tym samym nabywany lokal będzie wolny od jakichkolwiek obciążeń hipotecznych. Nabywca na powyższe wyraża zgodę."

pkt.2. "Inwestor oświadcza, iż na mocy Umowy Cesji praw i wierzytelności, zawartej w dniu.... pomiędzy deweloperem (cedentem) oraz bankiem (cesjonariuszem), zwanej Umową Cesji, cedent scedował wszystkie przysługujące mu prawa i wierzytelności wynikające z wszelkich umów sprzedaży lub związane z wszelkimi umowami sprzedaży, jakie zawarł cedent na rzecz cesjonariusza. W wyniku tego wszystkie prawa i wierzytelności przysługujące cedentowi wynikające z przedmiotowej umowy zawieranej pomiędzy dłużnikiem (nabywcą) i cedentem zostają automatycznie przeniesione na cesjonariusza. Nabywca na powyższe wyraża zgodę."

Bartek Dolinkiewicz
Posty: 59
Rejestracja: 17 cze 2012, 22:21

Post autor: Bartek Dolinkiewicz » 02 kwie 2013, 20:40

Wg mnie, to deweloper otrzymał kredyt od banku na wybudowanie budynku. Bank, w warunkach umowy kredytowej, dobezpieczył się jeszcze cesją. Pewnie chodzi o to, że gdyby dewelopera zaczęli ścigać wierzyciele (np. podwykonawcy) lub działający na ich zlecenie komornik, to jakbyś kupił mieszkanie i wpłacił na konto dewelopera, to automatycznie byłyby skonfiskowane przez komornika. A tak pewnie wpłacasz, za mieszkanie od dewelopera, na rachunek techniczny banku, do którego komornik nie ma prawa.
Ale to tylko moje przemyślenia.

Alaursyn
Posty: 2
Rejestracja: 02 kwie 2013, 20:27

Post autor: Alaursyn » 05 kwie 2013, 13:41

Dziękuję za odpowiedź.
Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie: na rynku istnieją dwa scenariusze kupna mieszkań z obciążoną hipoteką. Pierwszy stosują deweloperzy i taki mi został zaproponowany, drugi stosowany jest na rynku wtórnym. Który wybrać, który jest mniej ryzykowny. Osobiście skłaniam się ku drugiemu, ale w tym wypadku czeka mnie zapewne męka z negocjacjami.

1. Deweloper proponuje podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży, na podstawie której kupujący musi uiścić cała kwotę za mieszkanie i w której zapewnia kupującego, że w dniu podpisania aktu przedstawi kupującemu pismo z banku o wykreśleniu hipoteki obciążającej lokal.

2. Rynek wtórny działa zupełnie odwrotnie. Najpierw należy podpisać umowę przedwstępna i wpłacić wyłącznie zadatek, a resztę się wpłaca po akcie notarialnym sprzedaży. Różnica polega jeszcze na tym, że dopiero po akcie i wpłacie pozostałej kwoty zwalniana jest hipoteka sprzedającego. A druga sprawa, to fakt, że nie ryzykuję wszystkimi pieniędzmi, tylko zadatkiem.

Co jest bardziej ryzykowne w dzisiejszych czasach w przypadku np. ogłoszenia upadłości przez dewelopera?

Bartek Dolinkiewicz
Posty: 59
Rejestracja: 17 cze 2012, 22:21

Post autor: Bartek Dolinkiewicz » 05 kwie 2013, 16:29

W sumie to sama sobie odpowiedziałaś na swoje pytanie

ODPOWIEDZ