Jaka prowizja dla doradcy/agenta?

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Figurehead
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2013, 9:21

Post autor: Figurehead » 29 maja 2013, 9:39

Witam wszystkich,

Jako, że poszukuję pracy w biurze nieruchomości mam w związku z tym pytanie. Czy prowizja procentowa, którą płaci mi pracodawca jest liczona od kwoty transakcji, czy też może liczona jest od kwoty prowizji, którą dostaje pośrednik od klienta? Jakie obowiązują standardy i stawki na rynku.
Dziękuję z góry za odpowiedzi.
Pozdrawiam,

Strefa
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2013, 20:27

Post autor: Strefa » 30 maja 2013, 2:32

Prowizja dla pracownika (agenta) zazwyczaj wygląda tak: od kwoty którą wygenerował pracownik jako zarobek odejmujemy VAT, potem z tej kwoty liczymy wspomniany %, np 35%, ta kwota stanowi brutto i po potrąceniu składek ląduje na Twoim koncie. Filozofie działania z jakimi się spotkałem są dwie: albo ludzie dostają jakieś bonusy i malutką prowizję albo dostają tylko nieco wyższą prowizję. Umowę z pracodawcą trzeba dokładnie przeanalizować, gdyż są tacy, którzy mimo wielkich obietnic płacą niewiele. Potrącą coś na marketing, coś na franczyzę, coś na call center i dla pracownika zostaje niewiele. Sporo zależy też od runku na jakim masz zamiar pracować bo na każdym mogą panować inne zwyczaje co do wynagradzania.

Figurehead
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2013, 9:21

Post autor: Figurehead » 31 maja 2013, 17:05

Dzięki piękne za odpowiedź. Czyli na przykładzie:
200 000 zł wartość sprzedanej nieruchomości,
2,5% netto dla właściciela od jednej strony czyli - 5000 zł,
Ja mam z tego 35% czyli 1750 zł brutto?!
To wiele więcej od propozycji, którą otrzymałem.
Właściciel proponuje mi: cena nieruchomości x wskaźnik pomiędzy 0,2 a 0,5.
Pozdrawiam,

Strefa
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2013, 20:27

Post autor: Strefa » 31 maja 2013, 23:17

To co podałem to średnia dla znanego mi rynku. U nas w firmie każdy ma minimum 40% prowizji. No i 2,5% jest również standardową prowizją. Przy cenie 200 tys pracujemy mniej więcej za 7 tys netto. Oczywiście mamy prowizje rzędu 4 tys, ale i powyżej 10 tys nie trzeba długo szukać.

Pozdrawiam i powodzenia bo rynek podobno trudny :)

ODPOWIEDZ